На перший погляд здається, що газон – це просто трава та й усе, нічого космічного там немає. Проте виростити газон самостійно та доглядати його, щоб він був ідеальним, не так вже й легко. Щоб трава не засихала, не підтоплювалася дощами і не страждала від бур’янів, важливо правильно виконати всі етапи закладання газону.
Як пише Euro House, існує два способи створення газону на садовій ділянці. Більш дорогий та ефективний спосіб передбачає настил готового дерну з гарною травичкою на перекопану ділянку. Однак набагато дешевше і раціональніше посіяти газон самостійно. І хоча на підготовку та вирощування ділянки з травою піде кілька місяців, потім газон потребуватиме лише регулярної стрижки і сезонного догляду.
Підготовка ділянки для газону
Якісне очищення і перекопування ділянки – ключовий і найважливіший етап, який значною мірою визначатиме зовнішній вигляд газону. На новій ділянці газон зазвичай закладають після висадки дерев і кущів, а також після прокладання підземних комунікацій.
Місце для майбутньої галявини вибирають рівне або з ухилом в 3-5°, що забезпечить стік зайвої води. Засмічені ділянки перед перекопування обробляють проти бур’янів гербіцидом суцільної дії (наприклад, засобом «Раундап» або його аналогами). Для цього в суху, похмуру, безвітряну погоду (краще вранці або ввечері) проводять обприскування рослин розчином отрутохімікатів. Всмоктавшись через листя та стебла, засіб через 2-3 тижні призводить до загибелі рослин і розпадається на нешкідливі складові. При необхідності і великій кількості бур’янів проводять повторну обробку.
Перекопка й підживлення ділянки
Землю під газон ретельно перекопують (краще за допомогою культиватора), видаляючи з неї сміття, дріт, каміння та коріння бур’янів. Якщо земля бідна, купують і досипають рослинний ґрунт, шар якого повинен бути не менше 20-30 см. Для більшої надійності краще зробити аналіз ґрунту в агрохімічній лабораторії і поповнити його поживними речовинами відповідно до рекомендацій фахівців.
Якщо ви не хочете морочитися з аналізом, можна скористатися загальними рекомендаціями. Перед перекопуванням по поверхні ґрунту розкидають органічні або мінеральні добрива, наприклад, верховий торф – до 10 л/м², або вермикуліт – до 5 л/м2. Можна використовувати і гранульований курячий послід – до 1 кг/м². Кислий ґрунт обов’язково вапнують.
На піщаних ділянках ґрунт купують і завозять, укладаючи його на глиняну подушку товщиною 10 см. На важких глинистих ґрунтах потрібен дренаж для відведення води. Після перекопування ділянку розпушують і розрівнюють, залишаючи на 2-3 тижні для провітрювання.
Вибір насіння і посів
Газонну суміш для посіву вибирають, виходячи з умов вирощування і призначення ділянки. У продажу, крім універсальних наборів для посіву газону, є газонні суміші для посушливих і тінистих місць, а також набори для зносостійкого і грубого спортивного майданчика або, навпаки, для вирощування благородної декоративної трави, ходити по якій не планується.
Стандартна норма посіву – 30-40 г/м². Купують насіння із запасом, який необхідний для більш щільного посіву ділянок по краях галявини, а також для можливого ремонту газону в майбутньому, коли стануть видні допущені огріхи.
Посів краще всього проводити в середині-кінці весни або на початку осені. Половину насіння необхідно просіяти уздовж, а половину – упоперек ділянки. На території площею понад 100 м2 дуже зручно використовувати механічну сівалку, яка забезпечить найбільш рівномірний посів. При ручному посіві насіння можна змішати з піском в співвідношенні 1:1. Потім насіння за допомогою граблів закладають в ґрунт або присипають сумішшю землі і піску шаром в 1-2 см.
Полив і перша стрижка
У перші два тижні критично важливо забезпечити регулярний полив трави. Земля повинна весь час перебувати у вологому стані на глибині до 10 см. Якщо разом з травою зійшло кілька бур’янів, їх слід відразу ж видалити.
Першу стрижку виконують при висоті трави 10-12 см, зрізуючи не більше 1-2 см. Надалі при висоті 10-12 см траву зрізають регулярно, не більше ніж на третину.
Більше корисних порад – у рубриці «Сад»