«Посеред лютих морозів моїй бабці відключили постачання газу», «Почали масово виписувати багатотисячні штрафи», «Написали додаткових 200 м3 за минулий рік, маємо платити ні за що» – такі скарги на дії «Львівгазу» регулярно з’являються у соцмережах. Люди ремствують, коли їх відрізають від газопостачання або донараховують зайві куби.
Щоби перетворити громадянське обурення на конструктивну дію, ZAXID.NET пропонує споживачам коротку інструкцію, як скаржитися на облгаз та захистити свої права.
На що саме можна скаржитися
Поскаржитися споживач може на будь-яке порушення, вчинене «Львівгазом». Облгаз надає послугу з розподілу газу і зобов’язаний забезпечувати належну якість і тиск газу, приймати правильні показники лічильників, вчасно робити їхню повірку, безкоштовно встановлювати лічильники для певних абонентів, реагувати на аварійні виклики, приєднувати до мережі нових споживачів та інше.
Якщо компанія не робить того, що повинна, або зловживає своїм становищем, її клієнт має право на скаргу.
Схема дій
1. Спочатку слід усно з’ясувати, чому вам не надали певну послугу або ж збираються позбавити газопостачання. Для цього можна звернутися до контакт-центру «Львівгазу» за телефоном (032) 29-07-104 або ж до газовиків на місці.
2. Якщо усні перемовини не дали бажаного результату, тоді треба написати листа з претензією до голови правління «Львівгазу» на адресу 79039, м.Львів, вул. Золота, 42. Лист також можна скерувати на електронну адресу office@lvgas.com.ua.
У заяві треба вказати:
- прізвище, ім’я, по-батькові споживача та ідентифікаційний номер фізичної особи (або серію та номер паспорту для тих, хто відмовився від ідентифікаційного номеру з релігійних переконань).
- ЕІС-код (індивідуальний 16-значний код абонента з цифр та літер, вказаний в особистому кабінеті облгазу або в рахунку за розподіл газу) та поштову адресу.
- Скаржник має право вимагати детального опису підстав та дій, які призвели до проблемної ситуації. Облгаз повинен розглянути таку заяву та дати відповідь упродовж одного місяця.
3. «Львівгаз» належить до так званих природних монополій, які контролює Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП). Якщо «Львівгаз» належним чином не відреагував на звернення і не усунула порушення, споживач може звернутись до НКРЕКП за адресою 03057 м. Київ, вул. Смоленська, 19, тел. (044) 204-48-27. Електронна адреса – box@nerc.gov.ua. У скарзі абонент також має вказати особисті дані та описати порушення своїх прав.
Скаргу до НКРЕКП на облгаз також можна подати через мобільний додаток «Енергетика онлайн». Його можна завантажити в Google Play чи App Store.
НКРЕКП може зобов’язати облгаз припинити зловживання. У випадку серйозних порушень, комісія здатна оштрафувати облгаз від 51 тис. грн до 850 тис. грн або позбавити навіть його ліцензії.
4. Оскільки розподіл газу – це послуга, то споживач разом із поданням скарги до НКРЕКП може звертатися й до львівського управління Держпродспоживслужби за адресою 79011, м. Львів, вул. Вітовського, 18. Лист можна надіслати як звичайною поштою, так й електронною office@lvivdpss.gov.ua.
5. Ще один варіант оскарження дій «Львівгазу» – позов до суду. Це найскладніший варіант для пересічного споживача, адже він вимагає спеціальних знань. Зазвичай незгодні з діями облгазу звертаються по допомогу до юристів та платять гроші за складання позову. Справи у судах можуть розглядати кілька років. Важливий момент – споживачів, які звертаються по захист власних прав, закон звільняє від сплати судового збору.
Навіщо скаржитися
Скарга допоможе відновити порушені права абонентів «Львівгазу». Якщо споживачі не інформуватимуть контрольні органи про зловживання, вони продовжуватимуться.
Окрім того, якщо клієнт не оскаржуватиме неправомірні дії або додаткові нарахування з боку газовиків, то облгаз може відключити його від газопостачання або ж вимагати сплати боргу через суд. У абонента, який програє облгазу в суді, можуть згодом арештувати рахунки або майно.
У випадку, коли НКРЕКП виявить порушення у діях облгазу, споживач матиме право вимагати зробити перерахунок, а також звернутися до суду з вимогою компенсації завданої шкоди в подвійному розмірі.
Якщо упродовж 45 днів компанія не відреагує на рішення суду і не зробить перерахунку, тоді його сума подвоюється.
Де шукати зразки скарг
Зразки скарг, наприклад, є в застосунку «Енергетика онлайн» (Google Play, App Store). Також низка шаблонів для скарг є на спеціалізованому сайті «ГазПравда». Тут можна скачати зразки звернень до облгазів, НКРЕКП, судів, Держпродспоживслужби та інших органів щодо безкоштовного встановлення лічильників, а також перерахунку так званих температурних коефіцієнтів.
Кому скарги не допоможуть
Якщо ви взагалі не сплачуєте рахунків за газ та його доставку, бо наприклад вважаєте, що все видобуте з українських надр має бути безкоштовним, тоді НКРЕКП або Держпродспоживслужба вам не допоможуть. Оскільки вони розглядають скарги лише від сумлінних споживачів.
Чи були прецеденти на Львівщині
У лютому 2021 року НКРЕКП оштрафувала «Львівгаз» на 120 тис. грн за скаргами двох пенсіонерів зі Львівщини. Облгаз звинувачував літніх людей у нібито несанкціонованому втручанні в роботу лічильників та виписав їм штрафи у 117 тис. грн та 20 тис. грн відповідно. Перевірка НКРЕКП у цих випадках виявила порушення з боку «Львівгазу», опісля комісія оштрафувала компанію. Ще перед перевіркою НКРЕКП «Львівгаз» скасував нараховані штрафи для цих скаржників.