Як у Львові створюють перший промисловий мікрорайон

Блог Андрія Білого про розвиток промисловості Львова

09:00, 17 листопада 2020

У своїх влогах на YouTube я часто розповідаю про те, як міська рада Львова витрачає бюджетні гроші. Ремонти вулиць, закупівля транспорту, розвиток інфраструктури – це все витрати. А цього разу вирішив розповісти про речі, завдяки яким вдається бюджет наповнювати. Йдеться про реалізацію плану розвитку виробничої промисловості у Львові, який щороку буде приносити сотні мільйонів надходжень у міський бюджет. Цікаво, правда?

***

Промислові підприємства дуже важливі для економічного розвитку будь-яких великих міст. Ми говоримо як і про надходження до бюджету, так і про тисячі робочих місць для населення. Нещодавно я поспілкувався про перспективи Львова у цьому напрямку з заступником міського голови з економічних питань Геннадієм Васьківим. Перші ніж прийти на роботу у міську раду, Геннадій керував саме виробничими підприємствами, тому має великий досвід в цьому питанні, а також розуміє складність організації саме промисловості в сучасних містах. Ділюся найцікавішими висновками після нашої розмови.

Чому це важливо? Люди живуть в містах через близьку базову інфраструктуру, а це медична, освітня, культурна, розважальна, торгівельна і т.д. Тобто все, що Вам треба для життя – поруч з Вами. Але щоб ті кошти витрачати, їх відповідно треба заробляти, а це серед інших може бути офісна праця і робота у виробничих підприємствах. І чим вище технологія виробництва, тим вищими вимагаються навички та знання і, відповідно, більшими можуть бути заробітні плати. А все, що добре для людей – є добрим для міста. Особливо, коли високі заробітні плати отримуються офіційно, відповідно сплачуються податки в місто. А крім того, для підтримки виробництва навколо нього створюються супутні робочі місця та міні-підприємства. Це ланцюговий ефект. Тому топ-менеджмент міста має створювати всі умови для простого та безбар’єрного початку роботи інвесторів на території міста.

Я спостерігаю, як відбувається залучення інвесторів на купівлю ділянок під промислові об’єкти в районі Сигнівка. І бачу наскільки це не просто було, і наскільки це велика праця. Якщо б все вдалось, то не лише місто отримало б податки, а й люди робочі місця. А головне, це один з кроків майбутньої співпраці між інвесторами та містом. І всі вони оцінюють топ-менеджмент, міську владу на предмет можливості співпрацювати і на предмет простоти спільної роботи. Бо прекрасно розумію, що без підтримки з боку міста реалізувати успішний проект практично неможливо.

Тому дійсно радію за ті перші успішні кроки на довгому шляху реалізації проекту промзони Сигнівка в західній частині міста між Білогорщею і вулицею Городоцькою. Кілька років тому Львівська міськрада вирішила, що саме тут варто почати концентрувати увагу промислових інвесторів. Територія цієї промзони перевищує 90 гектарів. Вона розташована у межах міста, що дуже зручно з точки зору логістики та забезпечення підприємств працівниками, які вже сьогодні хочуть менше витрачати час на поїздки та жити в комфорті.

Отже, що місто зробило, аби привабити промислових інвесторів? Перш за все, необхідно було провести комунікації до земельних ділянок. Світло до Сигнівки тягнули з вул. Шевченка, також проклали водопостачання та газ. Всі комунікації разом коштували бюджету міста близько 100 млн грн. Були різні дискусії зі сторони депутатів, чи вартує витрачати такі гроші і як скоро вони повернуться в місто. Зрештою всі зрозуміли, що тут йдеться про розвиток міста й інших варіантів немає. Загалом це типова європейська практика, коли місцева влада різними способами заохочує великих інвесторів розміщувати свої виробництва. Від правильної комунікації і співпраці виграють обидві сторони.

Усі сумніви і хвилювання щодо майбутнього Сигнівки зникли, коли міська рада почала вигідно продавати ділянки у промзоні на аукціонах. На сьогодні на аукціонах продано 43 га землі, а це більше 250 млн грн, які отримав бюджет міста. Серед інвесторів – австрійська компанія «Дунапак», що виробляє гофрокартонну упаковку та підприємство «Спарроу індастріз», що збудує виробничі приміщення і склади на території промзони. За словами Геннадія Васьківа, коли промзона Сигнівка запрацює повноцінно, бюджет міста щороку буде отримувати 200-300 млн грн від ПДФО (податок на доходи фізичних осіб – частина заробітної плати). А це додаткові кошти на розвиток міста.

Варто наголосити, що місто і раніше намагалось продати земельні ділянки у Сигнівці. Але ділянки там або не продавались взагалі, або за них пропонували дуже малу ціну. Інвестори не бачили перспективи у цій території без комунікацій і доріг. Тому ця величезна територія довго взагалі ніяк не використовувалась, поки не виникла ідея оживити цю ділянку і створити там промисловий центр.

Коли інвестори заходять у місто, це створює подвійний ефект для міського бюджету. Спочатку інвестор купляє у міста землю, а потім він інвестує у виробництво, створює робочі місця. Зараз потенціал надходжень до міського бюджету від продажу всіх ділянок на Сигнівці оцінюється у близько 600 млн грн. При цьому з кожною проведеною мережею, з кожним новим інвестором капіталізація збільшується. За попередніми підрахунками, інвестори вкладуть у будівництво своїх виробництв близько 5 млрд грн. Міський бюджет отримуватиме свою частину з цих інвестицій у вигляді щорічних податків.

План промислової зони Сигнівка (клікніть, щоб збільшити зображення)

Звісно, під’єднання комунікацій – не єдиний крок, який зробила міська влада, щоб переконати виробничих гігантів приходити у Львів. Ми також говоримо про дорожню інфраструктуру, щоб працівники підприємств мали зручний доїзд з різних сторін промзони. Зокрема, зараз напрацьовується план будівництва нової дороги, щоб з’єднати вулиці Конюшинну і Північну. Наразі завершується узгодження певних земельних питань і будемо виходити на замовлення проекту дороги.

Також важливо нагадати, що нещодавно ми завершили ремонт вулиці Курмановича, якою тисячі львів’ян щоденно добираються на роботу. Це – працівники Сервісного центру МВС (колишнє МРЕВ), виробничих підприємств, складів тощо. І саме якісною вулицею Курмановича зможуть їздити на роботу працівники підприємств, які збудують у Сигнівці.

Зауважу, що місто не лише допомагає інвесторам, а й ставить перед ними чіткі вимоги щодо будівництва. Коли підприємство купляє чи бере в оренду земельну ділянку у Львові, воно зобов’язується будувати виробництво з дотриманням екологічних норм, прописаних у нашому Green City Action Plan (GCAP). Львів, до речі, перше місто в Україні, яке зробило подібний план розвитку – ми сприяємо лише якісному виробництву світового зразка.

Звісно, що у Львівської ОТГ є гарні перспективи щодо розвитку промисловості і окрім Сигнівки міська влада розглядає й інші території для розміщення виробничих підприємств. Але Сигнівка має стати першим фактично повноцінним промисловим мікрорайоном Львова.

***

У свіжому влозі на моєму YouTube-каналі разом з Геннадієм Васьківим розповідаємо, коли розпочнеться будівництво перших підприємств у Сигнівці і відповідаємо на головне питання – коли ж можна там починати шукати роботу.