Цього року у Львові збудують рекордну кількість велодоріжок. Проте разом із напливом велосипедистів, стається дедалі більше ДТП за участі велосипедів. За останні два місяці у Львові стались три смерті велосипедистів, двоє з них – діти.
ZAXID.NET запитав у засновниці Львівської асоціації велосипедистів та велоактивістки Анастасії Судковської про перешкоди, що трапляються на дорозі у велосипедистів, та як велосипедистам убезпечити себе на дорозі.
Хто і де повинен їхати
Перш за все, пішоходи – на тротуарі, автомобілі – на дорозі, велосипедисти - на велосмугах та велодоріжках. Однак велодоріжки чи велосмуги є не всюди або ж часто заставлені автомобілями. В такому випадку велосипедисти, котрим виповнилось 16 років, повинні їхати по дорозі у правому крайньому ряді. Їздити по тротуарах дорослим велосипедистам заборонено.
Натомість діти до 14 років всі без винятку повинні їздити по тротуарах, якщо немає велодоріжки. Діти до 7 років повинні їздити під наглядом дорослих.
Як повинен виглядати велосипедист та велосипед
Усталеної форми одягу для велосипедиста немає. Налокітники та наколінники більше потрібні дітям або новачкам, які часто падають. А от шолом – необхідний атрибут. На думку Анастасії Судковської, саме через відсутність шолому загинули двоє дітей та дорослий чоловік.
У темний час доби потрібно мати світловідбиваючі елементи на одязі, а вдень при хмарній чи туманній погоді бажано мати яскраві елементи одягу, до прикладу рюкзак чи куртку.
Щодо екіпіровки велосипеда, то звичайних катафотів ззаду та спереду на велосипеді замало. Потрібно мати червону задню фару та яскраву передню фару. Крім цього, важливо мати катафоти на колесах або ободах, аби водії автомобілів, що виїжджають з-за рогу бачили велосипедистів.
Як повинен їхати велосипедист по дорозі
Оскільки по дорозі велосипедист їде разом з потоком машин, то на нього розповсюджуються такі ж правила, як на автомобілістів. Велосипедист повинен чітко зазначити повороти, зупинки, а також перешкоди, до прикладу, ями, які він оминає.
Піднята рука догори попереджає про зупинку, рука піднята з правого боку – поворот праворуч, з лівого – ліворуч. На регульованих перехрестях велосипеди повинні зупиняти та рушати за знаками світлофора, на нерегульованих перехрестях керуватись правилом головної дороги.
Що стає причинами ДТП
Окрім недотримання вище описаних правил, одна з головних причин ДТП, за словами Анастасії Судоковської, – нелояльність водіїв: «Я стикалась із різним ставленням водіїв. Одні хамили, підрізали та кричали: «вали на свою велодоріжку», інші навпаки ставились толерантно та пропускали на дорозі».
Велосипедистка розповіла, що найчастіше ДТП стаються, коли водії підрізають, щоб «зігнати» велосипедиста на велодоріжку. Натомість дорогу та тротуар чи велодоріжку розмежовує бордюр. Велосипедист вдаряється колесом об бордюр, втрачає контроль над кермуванням та падає на дорогу, під авто. Подібна ситуація також може статись, коли авто обганяє велосипедиста, не дотримуючись дистанції руху.
Хоча, засновниця ЛАВ зауважує, що часто вина у ДТП – спільна. Вона також наголосила, що перед виїздом важливо перевірити справність всіх деталей велосипеда, а особливо гальм.