Як виглядатиме Фабрика повидла після ревіталізації

Переможцем конкурсу проектів стала австрійська компанія

14:08, 13 квітня 2016

Львівську Фабрику повидла, яку минулого року придбав австрійський історик Гаральд Біндер, реставруватимуть за проектом австрійського архітектурнуго ательє, яке запропонувало поєднати сучасну архітектуру з історичною. 

Комплекс будівель кінця ХІХ-початку ХХ століття, розташованих на вул. Богдана Хмельницького, 124 у мікрорайоні Підзамче, планують реставрувати та частково перебудувати. Для цього компанія Harald Binder Cultural Enterprises оголосила конкурс на розробку концепцій архітектурного та урбаністичного переосмислення заводу на культурний центр «Фабрика повидла» і відібрала п’ять найкращих пропозицій від українських та європейських архітектурних компаній.

Нинішній стан Фабрики повидла

Як розповіла ZAXID.NET директорка компанії Божена Закалюжна, в усіх проектних пропозиціях передбачений однаковий набір функцій, але кожне архітектурне бюро по-різному розташувало будівлі. «У всіх проектах передбачені простори для виставок, показу відео, музичних та театральних виступів, а також технічні приміщення, кімнати, де зможуть мешкати митці, які приїжджатимуть до культурного центру», – зазначила Божена Закалюжна. 

Наразі власники Фабрики повидла вже презентували на своїй сторінці у Facebook чотири з п'яти проектів, які брали участь у конкурсі. Однак пропозицію переможця – австрійської компанії Atelier Stephan Rindler ще не оприлюднили. Натомість на сайті Atelier Stephan Rindler уже опублікована візуалізація львівського проекту. Божена Закалюжна підтвердила ZAXID.NET, що це саме та пропозиція, яку обрали для реставрації Фабрики повидла.

«У концепції переможця конкурсу цікаве не настільки розташування, скільки підхід до облаштування. Проект пропонує цілісний комплекс поєднання сучасної архітектури зі збереженням пам’яток. Проект не лише цікавий архітектурно, а й зручний для виставок, виступів», – наголосила Закалюжна. 

Згідно з проектом, частину будівлі, збудовану в 30-х роках ХХ століття, мають перебудувати. Натомість центральну будівлю і вежу реставрують. 

Проект Atelier Stephan Rindler

Разом з тим, Божена Закалюжна наголосила, що це лише концепція і в подальшому будуть розроблені детальні проекти реставрації та перебудови. Крім того, наприкінці квітня концепцію мають обговорити під час громадських слухань щодо детального плану території, на якій розташована Фабрика повидла та прилеглі будівлі.

Додамо, що крім проекту австрійського архітектурного ательє в конкурсі брали участь пропозиції архітекторів з Німеччини, Львова, Києва та Харкова.

Львівський архітектурний офіс «Зелемінь» запропонував ідею адаптивного використання Фабрики повидла як культурно-мистецького центру. Адаптація комплексу передбачає часткове збереження низки будівель і будівництво нових на прилеглих територіях.

Проект офісу «Зелемінь»

Розробники проекту пропонують зберегти оригінальні споруди пам’ятки, їхній фасад та інтер’єр. Також пропонується доповнити територію майбутнього культурного центру низкою сучасних концептуальних просторів та об’єктів, що в кінцевому варіанті сформують різноплановий громадський простір.

Київське архітектурне бюро «Urban Куратори» запропонувало створити на Фабриці повидла простір для комунікації, навчання та творчості. При цьому архітектори основну увагу приділяють не зовнішньому вигляду будівель, а принципам відкритості, прозорості, доступності, свободи. Автори проекту вважають, що зменшення кількості дизайнерських елементів дозволить розширити місце для творчості, вираження та взаємодії. 

Проект бюро «Urban Куратори» 

Згідно з концепцією «Urban Кураторів», незавершений простір можна змінювати, адаптувати, і він далі залишатиметься гармонійним. 

Архітектурне бюро «Дроздов та партнери» з Харкова розробило стратегію не тільки для ділянки колишньої Фабрики повидла, а й для всієї околиці. Проект передбачав збереження всіх елементів Фабрики – і ХІХ та початку ХХ століть, і радянського періоду. 

Проект бюро «Дроздов та партнери»

Крім того, харківські архітектори пропонують спроектувати зовнішню галерею так, щоб в ній можна було розмістити сцену.

Архітектурне бюро Baumhauer Gesellschaft з Берліну пропонувало залишити частину споруд, а на місці інших збудувати нові. Такі кроки, на думку авторів проекту, дозволяють створити новий ансамбль різних будівель для конкретних передбачених тут функцій. 

Проект бюро Baumhauer Gesellschaft

Проектанти пропонують створити тріаду будівель з Фабрикою повидла в центрі, оточеною вежею праворуч і новою будівлею ліворуч. 

Нагадаємо, австрійський історик Гаральд Біндер, засновник «Центру міської історії Центрально-Східної Європи» планує перетворити Фабрику повидла на культурний центр. 

Фабрика повидла – унікальна архітектурна споруда Львова, колишня фабрика спиртових напоїв. Була збудована наприкінці ХІХ-початку ХХ століть для Фабрики спиртових виробів та підсолоджених трунків «Й. Кронік і син». За радянських часів тут розташовувався винзавод тресту «Укрголоввино», куди привозили цистернами для розливу у пляшки вино з Алжиру чи Молдови. У 1970-х підприємство перепрофілювали на цех переробки овочевої бази № 1. 

Згідно з даними держреєстру, Біндер придбав будинок ще у червні 2015 року. Попереднім власником фабрики був львівський бізнесмен Олексій Курилишин, який також намагався перетворити це приміщення на осередок культурних подій.