Як вирощувати кімнатні нарциси: особливості посадки та догляду

Садити кімнатні нарциси потрібно в листопаді

11:10, 16 жовтня 2021

Вважається, що витончені нарциси – жителі саду, паркової зони і міських клумб. Але ці делікатні і невибагливі квіти можуть чудово рости і в будинку. Як вибрати цибулини для домашнього вирощування і який догляд їм потрібен, розповідає «Цікавинка».

Як вибрати цибулини

Більшість видів і сортів нарцисів невибагливі і добре підходять для вирощування вдома, тому обирайте ті, які вам до душі – трубчаті, махрові, крупнокорончасті чи дрібнокорончасті, цикламентоподібні та інші. Щоб цибулина активно пускала квіткові стріли, необхідно придбати здоровий посадковий матеріал. Цибулини мають бути тверді на дотик і середнього розміру без слідів гнилі, подряпин, тріщин та плям. Бажано садити їх відразу після придбання, проте можна й тимчасово зберігати в теплому провітрюваному місці.

Вибір горщика

Нарциси комфортно почуваються в керамічних горщиках середнього розміру – висотою до 17 см і шириною до 14 см, з дренажними отворами. В один вазон можна «поселити» кілька цибулин. Вибір занадто широкого або глибокого горщика призводить до тривалої відсутності цвітіння.

Вимоги до ґрунту

Садити нарциси можна в спеціальний ґрунт для цибулинних, але немає нічого страшного в тому, щоб посадити рослину в садовий субстрат, розбавлений тирсою і піском. У будь-якому випадку земля повинна бути пухкою і розсипчастою, без грудок і липкості. В іншому випадку цибулина буде погано насичуватися киснем, що призведе до розвитку хвороб.

Як правильно висадити цибулини

Садити цибулини потрібно в листопаді. На дно потрібно викласти дренажний шар товщиною 3-4 см – цегляну крихту, керамзит, дрібні камені. Потім насипають субстрат до краю горщика.

Цибулину вдавлюють в землю, залишаючи чверть на поверхні. У горщик діаметром 4-5 см можна з легкістю посадити 4-6 середніх цибулин, але при груповій посадці потрібно стежити за тим, щоб цибулини не торкалися одна одної.

Після поливу вазон поміщають на три місяці в прохолодне темне приміщення з температурою повітря +4-8°С – це дозволяє підтримати їхній природний біоритм. У цей час ґрунт періодично розпушують та мульчують тирсою, зрідка зволожують.

Вигонка нарцисів

Через три місяці ємності з цибулинами переносять в тепліше і світліше приміщення. До світла рослини потрібно привчати поступово. Перші 3-5 днів нарциси виставляють на яскраве, але розсіяне світло, температура при цьому не повинна перевищувати +10°С. Протягом кількох тижнів проростають паростки висотою близько 7 см. Стають помітні корінці, які визирають з дренажних отворів.

Потім горщики можна переставляти на відкрите сонячне місце з температурою +16-18°С. При вищій температурі нарциси не пустять квіткові стрілки. Коли нарцис починає цвісти, квітникарі радять переставити горщик в більш прохолодне місце з температурою близько +12°С – це має продовжити період цвітіння. Варто пам’ятати, що нарциси дуже чутливі до різних ефірів і газів, які виділяють плоди і більшість рослин, тому намагайтеся не розміщувати поблизу вазон з іншими кімнатними квітами.

Полив і підгодівля нарциса

Вперше цибулини поливають відразу після висадки в горщик. Поки проходить процес вкорінення в період обробки холодом, полив проводять максимум двічі на тиждень. Коли нарциси «переїдуть» в кімнату, їх поливають регулярно, в міру висихання землі. Пік поливу припадає на цвітіння, а коли квіти зів’януть, полив починають поступово скорочувати. Для поливу придатна добре профільтрована або відстояна протягом доби10 вода.

Важливо проводити підгодівлю – без неї процес вкорінення і бутоноутворення буде складним і тривалим. Коли проростуть паростки, проводять калієво-азотну підгодівлю рідкими сумішами. Коли з’являться бутони, кожні два тижні квітку підгодовують комплексним добривом.

Обрізка і догляд за нарцисом після цвітіння

Обрізати потрібно тільки повністю засохлі суцвіття. Листя чіпати не потрібно – воно має всохнути самостійно. До цього моменту рослину рідко поливають і раз на 12 днів виносять трохи добрив. І лише коли все листя почне відмирати, його зрізають продезінфікованим ножем. Після цього цибулинки витягують із землі і відправляють на зберігання в холодне приміщення. Перед цим їх обов’язково потрібно оглянути, щоб відкинути хворі та гнилі цибулини.

Вигонку нарциса в будинку з однієї цибулини можна проводити три роки поспіль. До кінця цього періоду цвітіння стане мізерним і нетривалим. Але не варто позбавлятися від цибулин – їх можна посадити в саду.

Розмноження

Нові екземпляри отримують методом відділення діток від материнської цибулини в момент пересадки. Також можна розділити дорослу цибулину на сегменти, обробивши перед цим саму цибулину і інструменти перманганатом калію. Потім частини витримують в теплому приміщенні 30 днів і висаджують в окремі горщики.

Боротьба з хворобами

Найбільш небезпечні для нарциса грибки, до розвитку яких призводять перезволоження ґрунту, недотримання температурного режиму і освітлення протягом року. Грибки нещадно нищать цибулину і не завжди вдається врятувати рослину. Для лікування використовують фунгіциди, але вони ефективні лише на початковій стадії захворювання.

Шкідники вражають нарциси рідко. Це можуть бути нематоди або цибулинні мушки. Профілактика їх появи полягає в своєчасному видаленні засохлих квіток і листя, розпушуванні ґрунту, профілактичній обробці інсектицидами.