В останні кілька років авокадо набуло шаленої популярності завдяки великій кількості вітамінів, мінералів, природній олії та жирним кислотам, а вчені та дієтологи почали називати його суперфудом. Попри смак та склад авокадо вважається фруктом, а не овочем. Росте він у тропічному кліматі, зокрема в Ізраїлі, Бразилії та Африці.
Через довге транспортування та неправильне зберігання часом на полиці магазинів авокадо потрапляє вже зіпсованим або ж, навпаки, недостиглим. Тому багато любителів цього суперфуду замислюються про вирощування його вдома. Блог Comfy пояснює, як зробити це правильно.
Особливості вирощування авокадо вдома
Відразу варто бути готовим до того, що виростити вдома дерево з повноцінними плодами вдається вкрай рідко, проте декоративну рослину з міні-плодами зможе отримати навіть садівник-початківець. У природі авокадо виростає до 20 м у висоту, а вдома може досягти не більше 3 м. Якщо дерево росте активніше, треба буде подумати про висадку його у відкритий ґрунт, адже стелі в будинках та квартирах рідко перевищують 3 м.
У середньому плоди в авокадо з’являються через 3-5 років. Вирощені у домашніх умовах фрукти можна їсти, проте вони будуть гіркуватими. Та корисними в авокадо є не тільки плоди: листя рослини очищає повітря в приміщенні, створюючи більш комфортний мікроклімат.
Для вирощування авокадо потрібна кісточка зі стиглого свіжого плода. Якщо у магазині є перезрілі або недостиглі фрукти, краще вибрати останні і лишити на підвіконні на кілька днів дозрівати. Щоб пришвидшити цей процес, можна покласти авокадо в паперовий пакет разом з яблуками чи бананами. Стиглий авокадо має бути м’яким, злегка подаватися тиску, проте пальці не повинні в нього провалюватися. Місце кріплення плодоніжки у стиглого фрукта завжди світло-коричневого кольору, а в перезрілого – темне. На псування плоду також вказує велика кількість чорних плям.
Як проростити кісточку авокадо
Зрілий плід невибагливий і може прорости, якщо просто покласти кісточку в землю, але в цьому випадку перші паростки з’являться не раніше, ніж через 3 місяці. Краще скористатися перевіреним способом і пророщувати кісточку в воді. Існує кілька способів це зробити.
Спосіб №1.
Акуратно вийміть кісточку та промийте її. За допомогою шила або ножа зробіть невеликі отвори глибиною не більше 2-3 мм. В отвори повинні входити зубочистки вістрям всередину. Налийте фільтровану воду в ємність і помістіть туди кісточку так, щоб вістря було нагорі, а тупий кінець торкався води. Замість води можна використати гідрогель. Зубочистки допоможуть кісточці триматися на плаву і не провалитися повністю в склянку.
Підливайте воду в ємність, підтримуючи її постійно на одному рівні. Також звертайте увагу на отвори, в які вставлені зубочистки: вони повинні залишатися сухими. Поставити кісточку варто на вікні або в іншій частині будинку з хорошим освітленням. Корінь почне проростати за 1-2 тижня, інколи цей процес затягується до місяця. Коли корінь досягне 3-4 см, кісточку пора пересаджувати в горщик, при цьому не забудьте видалити зубочистки.
Спосіб №2
Витягнуту кісточку необхідно повністю очистити від зовнішньої оболонки. Робіть це акуратно, щоб не пошкодити насіння, в іншому випадку її проростання розтягнеться на тривалий час. Очищену кісточку покладіть у вузьку склянку: вона повинна стояти прямо не падаючи. Не наливайте багато води, рідина повинна покривати половину насінини. Після проростання кореня потрібно пересаджувати кісточку в горщик.
Спосіб №3
Витягнуту кісточку помістіть у горщик із землею. Не потрібно повністю її закопувати – так авокадо не проросте, а просто зіпсується і почне гнити. У землю необхідно закопати тільки нижню тупу частину. Поливайте її кожні два дні. Процес пророщування займе 2-3 місяці.
Як вибрати горщик
Для авокадо підійдуть керамічні або пластикові горщики з дренажними отворами у дні. Оптимальна глибина – до 15 см. Якщо ж авокадо почне активно рости, знадобиться горщик трохи більший.
Як підготувати ґрунт
Як дренажна система підійде гравій або керамзит, який треба покласти на дно горщика шаром 1-2 см. Ґрунтову суміш компонують з рівних частин садової землі, піску та перегною або спеціального ґрунту для кімнатних рослин, піску та торфу. Вона має бути некислою: оптимальним для вирощування авокаду вважається нейтральний ґрунт. Засипати його потрібно не повністю, а лишивши 1-2 см до верхнього краю горщика.
Як посадити кісточку авокадо
Кісточку потрібно акуратно занурити в землю наполовину, намагаючись не пошкодити корінь. Помірно полийте: земля повинна бути волога, та не занадто – інакше на кісточці може з’явитися цвіль, що призведе до загибелі саджанця. Розмістіть горщик на вікні, щоб рослина отримала достатньо світла, але при цьому не мерзла.
Як доглядати саджанець
У холодну пору року не поливайте авокадо занадто часто. У теплу пору року досить поливати рослину раз на п’ять днів. Уважно стежте за станом ґрунту: він не повинен бути болотистим і сильно пересихати. Поява жовтого листя свідчить про надмірний полив.
Влітку рослина може жити на балконі, але з приходом холодів її необхідно перенести в квартиру. Оптимальна температура перебування авокадо на вулиці – не менше ніж +10° С. Паростки рослини необхідно ретельно обприскувати. Взимку, коли повітря в квартирі висушується, розташуйте біля рослини ємність з водою, щоб підвищити вологість природним шляхом.
Щоб домашнє авокадо мало вигляд красивого деревця, потрібно проводити його прищипку. Як правило, цю процедуру, як і формуючу обрізку, проводять у березні. Найвідповідальніша прищипка проводиться в перший рік життя саджанця. У цей час його обрізають на рівні 7-8 листа, залишаючи 5-6 бічних пагонів. Надалі буде досить підтримувати висоту на цьому ж рівні. Цього буде достатньо, щоб у молодого деревця сформувалася пишна крона, а сама рослина не надто витяглася у висоту.
Перші п’ять років дерево потрібно пересаджувати щороку, а потім інтервал пересадки скорочується до разу на 3-4 роки. При кожній пересадці трохи збільшуйте діаметр горщика. Підживлювати рослину необхідно двічі на місяць. Спеціальні добрива для тропічних рослин можна знайти в садових магазинах.
Як виростити авокадо з плодами
У домашніх умовах домогтися появи плода неймовірно важко, але, якщо вашій рослині більше 5-6 років і вона почала цвісти, можна спробувати. Під час появи квітки візьміть ватний диск або пензлик, акуратно проведіть ним по квітках. Повторюйте процедуру кілька разів, при цьому не змінюючи ватний диск і не очищаючи пензлик. Таким чином можна спробувати обпилити рослини, що сприяє появі плода. Якщо ви маєте два квітучі авокадо, шанси підвищуються в кілька разів. Якщо ж отримати плоди не вийде – не засмучуйтеся, адже навіть у природі авокадо не завжди родить рясно.
Більше корисних порад – у рубриці «Сад»