Квартира – місце, де людина повинна відпочивати після важкого робочого дня й отримувати заряд позитивної енергії. Але все це нівелюється при наявності навколишнього шуму. Гучний шум впливає, в першу чергу, на нервову систему, погіршує настрій, відволікає від задуманого, знижує працездатність і заважає спати. Це вторгнення в особистий простір людини. Пояснюємо, як можна забезпечити шумоізоляцію у своєму помешканні.
Найкраще подбати про шумоізоляцію відразу після будівництва будинку чи купівлі квартири до оздоблювальних робіт. Проте така можливість є не у всіх. Якщо вам заважає в помешканні шум, слід добре подумати, наскільки капітальними мають бути ремонтні роботи, та визначити джерело шуму: чи потрібна повна звукоізоляція житла, чи досить однієї кімнати; чи треба зробити лише шумоізоляцію стелі та підлоги в квартирі, або досить замінити вікно, яке виходить на галасливу вулицю; розрахувати вартість робіт та продумати, на чому можна зекономити.
Важливо також пам’ятати, що небажані децибели можуть проникати не тільки крізь стіни, підлогу та стелю, а й через монтажні коробки та розетки, стояки опалення й водопроводу, вентиляцію, двері та вікна.
Основні технології для якісної звукоізоляції
Головні вимоги до звукоізоляції в квартирі – ступінь поглинання і відбиття звуку. Для цього найчастіше використовують комбінації різних шарів матеріалу при ремонті квартири:
1. Для поглинальної частини оптимальна м’яка, волокниста або бульбашкова структура. Саме така будова шару найкраще гасить звукову хвилю.
2. Відображальний шар має високу щільність і достатню товщину. Такий матеріал відображає шум у зворотний бік, при цьому розсіюючи його.
Повна шумоізоляція квартири здійснюється за комбінації цих двох шарів декількома способами:
1. Після монтажу несучих конструкцій кожен шар шумоізоляції укладають окремо. Це з’їдає більше простору, але гарантує більш високу якість звукоізоляції. Цей метод частіше використовується для стін.
2. Застосовуються спеціальні панелі, в складі яких уже на виробництві вкладене все необхідне. Вони не сильно впливають на товщину перекриттів, швидко встановлюються і є більш бюджетним варіантом. Оптимально для ізоляції стелі.
3. Плаваючий. Призначений для звукоізоляції підлоги. Не вимагає фіксувальних компонентів.
Найпоширеніші матеріали для шумоізоляції:
- мінеральна вата – класичний та універсальний матеріал (доступний, екологічний, вогнестійкий), підходить для будь-яких поверхонь; не рекомендується для квартир або кімнат з підвищеною вологістю;
- пробкові листи – екологічно чистий матеріал, який застосовується для покриття стін, стель і підлог, має хорошу шумову непроникність і утримує тепло, не боїться перепадів температур, має невелику вагу, стійкий до хімічних засобів і рідин;
- пінополіетилен – часто продається в комплекті з покриттям для підлоги, відрізняється дешевизною та простотою монтажу (використовується в якості підкладки), але має меншу ефективність;
- рідка шумоізоляція – за допомогою спеціального обладнання на поверхню розпорошується засіб, який утворює шар пінополіуретану до 3 см, зверху використовуються облицювальні плити або гіпсокартон; підходить для будь-яких конструкцій;
- звукоізоляційні мембрани – відносно новий гравець на ринку, підходить для будь-яких поверхонь і завдяки тонкощі свого матеріалу не «краде» простір в приміщеннях;
- шамот – гранульований матеріал, який створюється з обпаленої глини та використовується як наповнювача для бетону; може застосовуватися для звукоізоляції стелі та підлоги.
Шумоізоляція стін
Після попереднього очищення стін монтується або каркасним способом, або із застосуванням комплексних сендвіч-панелей. Завжди вимагає скріплювальних елементів або конструкцій.
Крім того, існують спеціальні оздоблювальні звукопоглинальні матеріали. Це пробкові покриття, поліуретанові плити, звукоізоляційні шпалери. Такий варіант економить простір і відрізняється легкістю монтажу.
Звукоізоляція стелі
Шумоізоляція стелі відрізняється тим, що при монтажі конструкції потрібно максимально економити простір для збереження висоти стелі. Тому найчастіше для звукоізоляції застосовують комбіновані панелі з хорошою кріпильної конструкцією. Звукоізоляція стелі буде оптимальною при шумоізоляції підлоги сусідів вище.
Шумоізоляція підлоги
Для звукоізоляції підлоги переважно використовують один з трьох методів:
1. «Плаваюча стяжка» – конструкція, в якій передбачається, що шар цементно-піщаної стяжки укладається поверх звукоізолюючого матеріалу. В цілому так можна знизити рівень ударного шуму на 20 до 40 дБ (все залежить від товщини матеріалу).
2. Підлога на лагах – лаги встановлюються на віброізолюючий матеріал, а простір між ними заповнюється шумоізоляційними матеріалами. Найчастіше застосовується в дерев’яних будинках, а також в будівлях з істотними обмеженнями несучих здібностей.
3. ЗІПС-відлога – система, що складається з готових сендвіч-панелей, які можна встановити всього за 1 день, тому метод часто застосовується, коли є жорсткі часові обмеження. Панелі складаються, як правило, з двох листів гіпсоволокна та звукопоглинального шару між ними.
За матеріалами W2 Studio, «БМК-Атлант»
Більше корисних порад – у рубриці «Дім»