Як загинув Роберт Кувалек

У Львові триває розслідування смерті відомого польського історика

20:14, 10 червня 2014

Вранці 6 червня на вулиці неподалік готелю «Львів» було знайдене тіло чоловіка без ознак насильницької смерті. Львівським правоохоронцям знадобилося більше доби, щоб з’ясувати особу загиблого – ним виявися польський історик, дослідник історії Голокосту Роберт Кувалек (Robert Kuwałek).

Перше повідомлення про зникнення Кувалека, який також підробляв у Львові гідом, з’явилося ввечері 5 червня, коли він не повернувся до свого готелю "LeoCity". Тоді ж і почалися його пошуки. Але міліціонерів збив зпантелику чоловік, який назвався другом Роберта Кувалека. Він розповів, що історик перебуває у ресторані «Криївка» на площі Ринок. Ніхто й не перевіряв, чи справді Кувалек є в цьому ресторані. Міліціонери повірили на слово і припинили пошук.

«Можливо, він сказав це тому, що Кувалек не поїхав з туристичною групою, яку він супроводжував до Польщі. Ми зараз перевіряємо чому він сказав нам, що бачив Кувалека у ресторані», – розповів ZAXID.NET начальник львівської міліції Сергій  Зюбаненко.

Однак 7 червня до міліції знову звернулися представники генконсульства Польщі у Львові із заявою про те, що історик так і не знайшовся. Пошуки поновили і цього ж дня з’ясували, що знайдене під готелем «Львів» тіло належить Роберту Кувалеку.

Виявилось також, що його обікрали – зникла сумка з документами і грішми. Але, як стверджують правоохоронці, це не був напад чи пограбування – Кувалек помер у результаті нещасного випадку. Вже є висновок судмедекспертизи.

«Тіло Роберта Кувалека знайшли без ознак насильницької смерті – він захлиснувся власними рвотними масами. Він мав проблеми зі здоров’ям, тому йому могло стати зле від вжитого алкоголю», – стверджує Зюбаненко.

Друг історика, який сказав, що нібито бачив Кувалека у «Криївці» вже після того, як правоохоронці знайшли тіло під «Львовом», зараз перебуває в Польщі. Львівські правоохоронці намагаються вийти з ним на зв’язок. Відомо, що чоловік приїхав разом з істориком та групою туристів.

Наразі слідство триває, міліціонери з’ясовують детальні обставини смерті чоловіка. А тим часом уже почали ширитися міфи про «бандерівців», які нібито вбили «історика-антифашиста», що розповідав туристам про Другу світову війну та масові розстріли євреїв на Львівщині.

У польському генконсульстві у Львові відмовляються від будь-яких коментарів з приводу смерті Роберта Кувалека.

За інформацією Gazeta Wyborcza, Роберт Кувалек вже багато років їздить до Львова як гід і орієнтується в місті дуже добре. Минулого тижня він приїхав до міста із групою німецьких туристів, однак після проведеної екскурсії до готелю не повернувся.

47-річний мешканець Любліна Роберт Кувалек був співробітником Державного музею у Майданеку. Він займався вивченням історії винищення євреїв Люблінського воєводства у рамках акції Reinhard. Раніше він був директором Меморіалу на теренах колишнього табору смерті в Белжеці.

«Смерть Роберта - це величезна втрата для Любліна. Він не належав до істориків, які ніколи не виходять з архівів та бібліотек. Він був великим популяризатором історії, багато їздив по країні з лекціями, відвідував місця, пов'язані з єврейською культурою, в тому числі й в Україні. Він любив говорити з людьми, і саме тому так охоче збирав звіти людей, які вижили після Голокосту. Нещодавно він почав працювати над створенням історичної виставки музею в Собіборі. Його книга про Белжець була перекладена на французьку та німецьку мови. У журналі «Майданек» вийде остання посмертна стаття Роберта про кількість жертв, знищених у таборі Собібор», – розповів газеті Кurier Lubelski головний науковий співробітник Державного музею в Майданеку, професор Даріуш Лібьонка (Dariusz Libionka).