Ввечері 3 жовтня засновник компаній Tesla і Spacex Ілон Маск запропонував своїм читачам у Twitter опитування, де виклав свою позицію щодо «найімовірнішого» закінчення війни Росії проти України. Пропозиції Маска, що фактично означали капітуляцію перед державою-терористом Росією викликали справжній шквал коментарів з боку користувачів.
Своїм читачам Маск дав два варіанти («так» або «ні») проголосувати за наступне:
- Провести повторне голосування в анексованих Росією регіонах під наглядом ООН. Росія йде [геть], якщо на це буде воля народу.
- Крим формально входить до складу Росії, як це було з 1783 року (до «помилки» Хрущова).
- Гарантується водопостачання Криму.
- Україна залишається нейтральною.
Окремо Маск додав, що сценарій ядерної війни вважає малоймовірним.
Одним із перших на допис американського мільярдера відреагував старший радник Конгресу США Пол Массаро, який запропонував наступний сценарій: Україна звільняє всю свою суверенну територію, а Росія деколонізується, демілітаризується та денуклеаризується, тобто позбавляється ядерної зброї.
Радник глави Офісу президента Михайло Подоляк до пунктів Массаро додав міжнародний трибунал над воєнними злочинцями.
Колишній посол України в Німеччині Андрій Мельник натомість просто послав подалі Маска, уточнивши, що це ще дуже дипломатична відповідь.
Свій коментар з прозорим філологічним натяком залишила і українська письменниця Оксана Забужко.
Український волонтер Сергій Притула припустив, що Ілон Маск пропустив багато уроків історії, зосередившись на космосі та електромобілях, і зауважив, що його пропозиції надто уже схожі на путінські.
Представник України в ООН Сергій Кислиця риторично запитав, чи не займається бува, Ілон Маск сантехнікою, оскільки дозволяє собі говорити про міжнародні відносини та внутрішнє право.
Згодом Ілон Маск запостив у Twitter ще одне «голосування». Він запитав у користувачів, чи повинні вирішувати жителі окупованого Криму і Донбасу, у якій країні їм жити – в Україні чи в Росії.
Низка користувачів почали створювати меми щодо опитування Ілона Маска.
Глова МЗС України Дмитро Кулеба зауважив, що ті, хто пропонує Україні відмовитися від свого народу та землі … повинні припинити використовувати слово «мир» як евфемізм, щоб «дозволити росіянам вбивати та ґвалтувати ще тисячі невинних українців, і захопити більше землі».
Зрештою, на дописи Ілона Маска відреагував навіть президент України Володимир Зеленський, який опублікував у Twitter своє опитування: «Який Ілон Маск вам подобається більше: той, що підтримує Україну, чи той, що підтримує Росію?»
Нагадаємо, раніше Володимир Зеленський заявив, що Україна не проводитиме жодних переговорів із Росією, поки президентом цієї країни залишатиметься Владімір Путін.