До кінця цього року на Львівщині планують відремонтувати близько 400 кілометрів доріг. На ремонти та утримання шляхів витратять загалом 2,2 млрд грн – це приблизно на мільярд менше, ніж було у попередні три роки. На деяких напрямках вже тривають роботи, а десь ще і не розпочинали. Що цікаво, уряд розподілив кошти на ремонт державних трас у березні, а от обласна влада на місцеві шляхи – лише наприкінці червня, і це певний ризик – чи встигнуть зробити все заплановане. Станом на початок серпня відповідна обласна програма виконана лише на 20%.
ZAXID.NET зібрав детальну інформацію про дорожні плани на 2019 рік та можливі загрози щодо їх втілення.
Звідки гроші
На дороги державного значення Львівщини уряд дав 1,1 млрд грн, з яких 821 млн грн безпосередньо на ремонти, решту – на експлуатаційне утримання. За дороги державного значення відповідає Служба автомобільних доріг. Затверджений у березні перелік трас можна переглянути тут.
Натомість Львівська ОДА є замовником робіт на всіх дорогах місцевого значення. Ці дороги ремонтують коштом Державного дорожнього фонду та обласного бюджету.
Державний дорожній фонд. Львівщина отримала близько 729 млн грн на дороги місцевого значення. Ці кошти поділені на два напрямки: експлуатаційне утримання, у тому числі безпека дорожнього руху (близько 425 млн грн); 304 – поточні середні і капітальні ремонти.
Обласний бюджет. З обласного бюджету на дороги цьогоріч передбачено 370 млн грн. Із цих коштів 281 млн грн – на ремонти доріг державного і місцевого значення, зокрема, кожен район гарантовано отримає по 5 млн грн. На ремонти комунальних доріг заплановано 60 млн грн; на безпеку дорожнього руху (світлофори, освітлення переходів) – 15 млн грн. Ще 11,6 млн грн передбачили на співфінансування проектів міжнародної технічної допомоги (МТД). Це грантові гроші, за них, зокрема, відремонтують дорогу у Нижанковичах і дві дороги загального користування Старичі-Шкло і Шкло-Новояворівськ.
Особливості дорожніх ремонтів 2019 року
Як розповів ZAXID.NET керівник департаменту дорожнього господарства, транспорту та зв’язку Львівської ОДА Роман Кокотайло, цього року на Львівщині заплановано відремонтувати вісім мостів: міст при в'їзді у село Семенівка Пустомитівського Району; чотири мости у Дрогобицькому районі на дорозі Новошичі-Ріпчиці, яку відремонтували у 2018 році; міст у Стрийському районі на дорозі Лани Соколівські – Малі Дідушичі; міст у Мостиському районі на дорозі Нагірне-Добромиль. Ще один великий проект – встановлення моста на дорозі Східниця – Верхнє Синьовидне у Сколівському районі. Міст було зруйновано ще у 2008 році під час повені і досі там є тимчасова споруда. Вартість нового моста – понад 70 млн грн. Роботи планують розпочати цьогоріч, а завершити у 2020 році.
Серед найбільш масштабних проектів 2019 року – освітлення транспортної розв'язки на перехресті доріг Львів-Краковець та Західний обхід міста Львова (у селах Рясне, Рясне Руське); завершення ремонтних робіт із капітального ремонту залізничного переїзду у Городку (400 тис. грн у цьому році).
Продовжуються роботи на дорозі Львів-Пустомити-Меденичі. Цьогоріч планують прокласти нове асфальтне покриття до Меденич, очікується, що рух по цій дорозі може відкритися з початку вересня.
Заплановано завершити міст у Жидачівському районі між селом Заліски і Жидачевом, де роботи розпочали торік. Загальна вартість моста довжиною 150 метрів – понад 200 млн грн.
Передбачено будівництво дороги Східниця – Верхнє Синьовидне на ділянці від Тустані до Східниці, де є 5 км гравійної дороги. Загальна вартість асфальтування – близько 170 млн грн. Цьогоріч там заплановано прокласти перший вирівнюючий шар асфальту, на це передбачено понад 50 млн грн.
Цьогоріч врешті мають розпочати роботи на дорогах до пунктів пропуску на українсько-польському кордоні коштом кредиту польського уряду.
А от на дорогу «Північний обхід Львова», яка би суттєво розвантажила Львів, який задихається від транспорту, грошей нема. «Проект готовий. Поки не знайдуться міжнародні фінансові інституції, такі як Світовий банк, ЄБРР, Європейський інвестиційний банк, які б кредитували цей проект, коштів на цю дорогу немає. Вартість близько 7-8 млрд грн», – пояснює Роман Кокотайло.
Найдорожчі ремонти
Вартість ремонту кілометра дороги на Львівщині цьогоріч коливається від майже 4 до понад 8 млн грн. «Усе залежить від конструктиву, який ми вимагаємо, – каже Кокотайло. – Якщо йдеться про влаштування нової основи і одного шару асфальтобетону, це буде у межах 3,8-4,5 млн грн при ширині дороги у шість метрів. Ціна залежить від відстані перевезення будматеріалів до місця проведення робіт. Якщо говоримо про влаштування основи і двох шарів асфальту – це близько 7 млн грн за кілометр. Якщо говорити про капітальний ремонт – це 8 млн грн і більше».
Серед найдорожчих – ремонт Львів-Пустомити-Меденичі (капітальний ремонт плюс розширення дороги), капремонт дороги Східниця-Верхнє Синьовидне. «На цій дорозі багато додаткових робіт – підпірні стінки, берегоукріплюючі роботи, розширення у певних місцях, бо вона у деяких місцях має ширину 5 метрів, а норма – 6 метрів», – пояснює Кокотайло.
На поточний середній ремонт підрядники дають гарантію три роки, на капітальний ремонт – 10 років. У разі виявлення недоліків, виконавці виправляють усе власним коштом. Технічний нагляд здійснює компанія, яку обирає ОДА на конкурсі.
«Поточні ремонти стараємося робити суцільними картами на всю ширину дороги. Але не можемо поки що повністю відійти від ямкового ремонту. Як приклад, можу навести дорогу Лозино-Бірки. ЇЇ відремонтували на ділянках, де ніяк не можна було зробити ямковий ремонт. А на ділянці від Ясниськ було 10-15 вибоїн. Немає змісту робити там всю дорогу, якщо ми можемо зараз за менші кошти ліквідувати ямковість і забезпечити належний проїзд. Звісно, хотілося би ремонтувати повністю від точки «А» до точки «Б», але тоді треба зрозуміти, що у Львівській області буде робитися максимум 10 доріг».
Цьогоріч більшість робіт на дорогах Львівщини здійснюють приватні фірми: «Екранбуд», МПП «Нара», польська компанія «Дрог-Буд», ШРБ №65, ПП «Рома», турецька фірма «Онур», «Автомагістраль».
Можливі ризики
Роман Кокотайло прогнозує, що цей рік буде складним для Львівщини у плані ремонтів доріг з кількох причин.
«На превеликий жаль, фінансування менше, ніж було у попередні роки. Митного експерименту, який успішно працював протягом трьох років, цього року взагалі немає. А це було близько мільярда гривень щорічно, - каже Кокотайло. З його слів, новопризначений голова ЛОДА Маркіян Мальський зацікавився цим питанням. Напрацьовано законодавчі ініціативи щодо того, щоби повернути кошти від митниці на дороги. Усі пропозиції передадуть новообраним нардепам від Львівщини.
Певним викликом цьогорічних ремонтів Кокотайло називає пізній розподіл обласних коштів – наприкінці червня. Розподілити кошти раніше завадили «певні політичні питання». У передвиборчий час представники обласної влади ніяк не могли дійти згоди. З цієї ситуації, пояснює посадовець, виходили так: деякі тендери оголошували навесні на очікувану вартість робіт, а деякі угоди з підрядниками були діючі з минулого року. На сьогодні, запевняє він, на більшості об'єктів тривають роботи, не завершені тендери щодо Яворівського, Жовківського, Сокальського районів.
Голова бюджетної комісії Львівської облради Олег Домчак у коментарі ZAXID.NET підтвердив, що протягом першого півріччя цього року ситуація із виконанням обласної дорожньої програми була критична. Він погоджується, що розподілити кошти на дороги вчасно завадила політика – у виборчий період за ці ресурси була жорстка боротьба як серед депутатів, так і чиновників ЛОДА.
«За перше півріччя у виконанні програми були нулі у зв’язку з тим, що не було проведено тендерних процедур, не підписано угод, відповідно не було касових видатків. Станом на 1 серпня ситуація поліпшилася, маємо близько 20% виконання», – каже Домчак. Голова комісії сподівається, що дорожні ремонти не будуть зірвані, адже аналогічна ситуація була минулого року, коли за пів року виконання програми було лише 10% , але згодом все наздогнали.
«Ми на бюджетній комісії встановили чіткий дедлайн. Якщо до 1 вересня не будуть підписані угоди і проведені тендерні процедури, програму будемо переглядати, адже розуміємо, що в листопаді не можна проводити ремонти, тому що це не буде якісно», - зауважив Домчак. Зокрема, якщо департамент ЛОДА не вкладеться в дедлайн, в обласній раді планують внести зміни до програми, відтак профільна депутатська комісія самостійно затверджуватиме переліки, без участі ЛОДА.