Мабуть, немає жодної країни, яка б стверджувала, що має ідеальний стан абсолютно всіх доріг. Побутує думка про бездоганну дорожню інфраструктуру в Німеччині, але навіть там є над чим працювати.
Із часу проголошення Незалежності ми крок за кроком рухаємося до ідеалу, але зараз все ще багато кілометрів українських доріг потребують ремонту. Про проблеми з автошляхами в регіоні найкраще знають місцеві жителі, які щодня їздять у своєму місті, селі чи містечку. Але, на жаль, далеко не кожен знає, які дороги в нас є, хто за них відповідає, куди звертатися, щоб відремонтували дорогу у вашому населеному пункті, і які процедури мають відбутися до безпосередньо початку ремонтних робіт, а їх чимало.
Види доріг в Україні
На сьогодні в Україні є дороги чотирьох видів. Технологічні автомобільні дороги та дороги на приватних територіях є у власності фізичних або юридичних осіб. Саме вони й відповідають за стан цих автошляхів. Основними ж є дороги загального користування, які перебувають у власності держави (і, відповідно до закону, задовольняють потреби суспільства в пасажирських і вантажних перевезеннях), вулиці і дороги міст та інших населених пунктів, або їх ще називають комунальні. Дороги загального користування поділяються на два типи: державного та місцевого значення.
Хто відповідає за стан доріг?
Дорогами державного значення опікується Укравтодор та Служби автомобільних доріг в кожній області. Це найголовніші та наймасштабніші дороги, тобто міжнародні, національні, регіональні та територіальні. Ремонтують їх за рахунок державного бюджету. На Львівщині маємо 1889 км таких автошляхів. Наприклад, Т-14-25 Миколаїв – Городок – Жовква – Кам’янка – Бузька – Бібрка – це дорога загального користування державного значення.
До доріг місцевого значення належать автошляхи, які сполучають між собою міста і містечка, більші населені пункти. У Львівській області таких доріг 6508,8 км. За них відповідають в облдержадміністраціях, наприклад, на Львівщині це Департамент дорожнього господарства. Дорога С141604 Комарів – Переспа (яку нещодавно збудувало наше підприємство) – якраз приклад дороги загального користування місцевого значення.
За дороги в межах населених пунктів відповідають органи місцевого самоврядування. Ремонтують їх здебільшого із бюджету громад. Умовно, вулиця в місті Жовква – це комунальна дорога, за яку відповідає Жовківська ОТГ.
Куди йти зі зверненням про ремонт дороги
Якщо дорога у вашому місті чи селі потребує ремонту, звертатися потрібно насамперед до місцевої ради вашої ОТГ або до конкретного депутата. Тут можуть підказати, хто відповідає за конкретну дорогу, прийняти ваше звернення чи перенаправити його у відповідні служби. Якщо це комунальна дорога, то проблему має вирішити місцева влада. Не усім громадам вистачає коштів на ремонт доріг, тому іноді обласна рада допомагає розвивати інфраструктуру, якщо на це є кошти у бюджеті.
Якщо це дорога загального користування державного чи місцевого значення, то ваш запит направлять у Службу автомобільних доріг чи до обласної ради.
Іншим варіантом, куди можна подавати звернення, є сайт Укравтодору. Там можна заповнити заяву та надіслати її на розгляд. Нагадаю, що Укравтодор відповідає за дороги державного значення.
Відремонтована дорога – це не результат запитів чи коментарів у Facebook. Звісно, можна обговорювати ремонт доріг в коментарях чи у групах в соціальних мережах, і це важливо для комунікації з громадськістю, але це не впливає безпосередньо на вирішення проблеми. Сторінки у Facebook чи Instagram не є офіційним джерелом інформації. Для того, щоб вас почули, потрібно звертатися до представників влади через письмові чи електронні звернення.
Зазвичай органи влади планують, які дороги ремонтувати на найближчий період. Проте громадськість не знає цього переліку. Було б добре, щоб Служба автомобільних доріг та департаменти обласних адміністрацій завчасно повідомляли мешканців про плани будівництва чи ремонту на рік. Щоб вони знали, що, наприклад, їхня дорога на черзі та буде зроблена через певний час.
Якщо піти трохи в цифри, то за офіційними даними цього року в Україні вже побудовано та відремонтовано 4056 км доріг державного значення, 2527 км доріг місцевого значення та понад 250 мостів.
Участь у тендерах
Варто зазначити, що здебільшого органи місцевого самоврядування самостійно не ремонтують дороги. Для цього наймають підрядні організації та замовляють роботи у них. Для цього проводиться тендер, на який подають заявки дорожні підприємства.
До них є відповідні вимоги, наприклад, досвід виконання аналогічних робіт, наявність матеріально-технічної бази. Потрібно показати наявність спеціальних машин, механізмів та техніки, а також підтвердити необхідну для заявлених робіт кількість працівників з відповідними знаннями, досвідом та кваліфікацією.
Переможцем визначається учасник торгів з найнижчою ціною та той, що відповідає усім критеріям. Часом компанії, які програють тендер і незгодні з цим, подають звернення в Антимонопольний комітет. Саме через це початок ремонту доріг дуже часто вимушено відтерміновується.
Як формується ціна на дорогу
Окрім того, що ремонт дороги і вся підготовча частина, – це нешвидкий процес, він ще й достатньо дорогий. Вартість за один кілометр дороги відрізняється в регіонах, залежить від компанії, яка виконує роботи та багатьох факторів. Основними факторами, що впливають на розбіжності в ціні, є:
- вартість матеріалів,
- наявність їх у регіоні,
- умови логістики,
- вид дороги (має значення, наприклад, ширина, наявність бар’єрних огороджень тощо),
- рельєфу місцевості (якщо мова про абсолютно нову дорогу) та інші.
Навіть ціна на газ впливає на вартість дороги, адже більшість асфальтних заводів використовують його у виробництві асфальтобетону. Вартість може коливатись в межах від 10 до 45 млн гривень, а то й більше за один кілометр дороги. Але знову наголошу, все залежить від того капітальний це ремонт чи поточний, місцевого чи державного значення ця дорога. Тут все дуже індивідуально.
Отже, лише коли розроблений проект, проведений тендер, є переможець, який відповідає усім поставленим критеріям, затверджена необхідна документація, фірма може приступати до початку робіт.
Так, часто це досить довгий процес. Але лише поступово, крок за кроком можна провести відкритий, чесний конкурс та якнайкраще підготуватися до ремонту. А далі – сам процес ремонтних робіт, по-своєму специфічний та не менш насичений. Тому мені як людині зі сфери будівництва й обслуговування доріг хочеться розповісти, донести та пояснити детальніше процес від початку й до кінця з усіма його етапами.