Якою буде нова поліція Львова

Патрульні отримають екологічні машини, службових коней та електрошокери

16:37, 21 серпня 2015

Львів став другим містом в Україні, де з'явиться нова патрульна поліція. 23 серпня, після урочистої присяги, 410 поліцейських розпочнуть патрулювати львівські вулиці згідно з новими правилами. Це лише перші два потоки випускників. У МВС обіцяють, що Львів отримає 600 нових патрульних.

Щоб стати поліцейським, охочим довелось пройти кілька етапів відбору: від перевірки загального рівня знань до співбесід із психологом. Базові вимоги до нових правоохоронців були простими. Заявки приймались від людей віком від 21 до 35 років, з повною загальною середньою або вищою освітою, з водійським посвідченням, відсутністю судимості. Правоохоронці мають вільно володіти українською мовою, мати фізичне здоров'я та моральну стійкість. Але першою вимогою до поліцейських МВС називає «прагнення до якісних змін».

В законі окремо прописано, що поліцейськими не можуть бути люди, що притягались до відповідальності за корупцію, та члени партій. Поліцейським також заборонено страйкувати.

фото: Патрульна поліція України

Чим відрізнятимуться нові поліцейські від старої міліції? Перше, що впадає у вічі - нова форма. Однострої українських поліцейських нагадують форму американських копів. Як запевняють у МВС, ця нова форма є універсальною та дуже надійною. Поліцейські мають два комплекти форми: літню та зимову. Закуповують одяг для патрульних в США, вартість одного комплекту складає $700. Також кожен поліцейський має індивідуальний жетон з особистим номером та закріплену на одязі відеокамеру, яка фіксує роботу правоохоронця. 

Для львівських поліцейських вже доставили 50 нових Toyota Prius. Всі автомобілі для нової української поліції були передані Японією. Автівки мають сучасне обладнання, наприклад, систему відеоконтролю «Рубіж», яка дозволяє ідентифікувати водіїв на місці. Всі машини мають гібридні двигуни та є більш екологічними, порівняно зі старими міліцейськими автівками. Згідно зі статистикою, на нових машинах поліція почала прибувати на місце виклику швидше. 

Згідно закону «Про Національну поліцію», який президент Петро Порошенко підписав 4 серпня, основним завданням поліції є забезпечення охорони права і свобод людини, протидія злочинності та дотримання публічної безпеки і порядку. Хоча завдання, яке ставить перед правоохоронцями держава, не змінилось, поліцейські мають більшу кількість спецзасобів, які вони можуть використовувати. До арсеналу правоохоронців додались пластикові кийки, електрошокери, зброя з гумовими патронами. Також передбачено створення загонів кінного патруля.

На відміну від міліції, поліцейські не матимуть права застосовувати зброю під час нападу на членів родини правоохоронців та під час звільнення об’єктів, що знаходяться під охороною.

Патрульна поліція також виконує функції ДАІ. Відміннісь же полягає в тому, що поліцейські не мають право зупиняти машину для перевірки документів водія, якщо на то немає причини.

Вперше в Україні нова патрульна поліція почала працювати в Києві. Згідно з соціологічними опитуваннями, 82% киян підтримали створення в місті нової поліції. За місяць роботи київської поліції кияни звертались до Департаменту патрульної служби майже 2 тисячі разів, приблизно 62 рази на день. 9% звернень були з подякою за роботу. В місті стало популярним фотографуватись з «копами», а київські кафе почали пригощати поліцейських безкоштовною кавою. Цілком ймовірно, що подібна мода охопить Львів вже наступного тижня.

Патрульна поліція є одним з підрозділів нової Національної поліції. Окрім неї, до системи правоохоронних органів після реформи входитимуть кримінальна поліція, органи досудового розслідування, поліція охорони, спеціальна поліція та поліція особливого призначення.