Якою буде перша сесія Львівської облради?

20:52, 11 листопада 2020

Перша сесія Львівської обласної ради VIII демократичного скликання – як саме її провести? Якщо сьогодні йде мова про карантин «вихідного дня», то через кілька тижнів цілком ймовірно може піти мова про більш жорсткий карантин. Якщо таке трапиться, то, на мою думку, треба мати чітку відповідь на запитання, а як можуть працювати органи місцевого самоврядування в умовах карантину?

На жаль, умови їх роботи доволі обмежені і дуже часто до кінця не продумані. Отож, що ми маємо:

1. Згідно з п. 11(1) Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» дистанційні засідання у форматі аудіо чи відоконференції проводити можна. АЛЕ з дуже обмеженим порядком денним (бюджетні, протидія епідеміям, процедурні питання). Відтак, не кожне питання можна буде розглянути на такому дистанційному засіданні.

2. Більше того, на дистанційне засідання не можна виносити питання, які потребують таємного голосування, а це якраз обрання голови, заступників обласної ради (районної теж, між іншим). Відтак, ці питання можна вирішити лише шляхом проведення «живого» засідання» або шляхом внесення змін в Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні».

3. Кожна рада може в рамках закону самостійно визначити порядок та особливості проведення дистанційного засідання. Львівська обласна рада 4 червня 2020 р. прийняла такий документ, але зовсім не деталізований, що, на мою думку, на практиці може викликати певні труднощі. Так, відсутня інформація щодо конкретного програмного забезпечення, яке буде використовуватися (Zoom, MS Teams, Google Meet, Skype?), спосіб ідентифікації особи (за телефоном, емейлом тощо), спосіб голосування (підняттям рук чи все таки з використанням певних спеціалізованих програм).

Підсумовуючи, що я вважаю потрібно робити вже зараз:

1. Вносити зміни в Закон України «Про місцеве самоврядування» та уможливити проведення дистанційного засідання для вирішення всіх питань. Також я вважаю, що аудіоконференція не повинна бути законодавчо дозволеною опцією, адже вона ускладнює ідентифікацію особи. Найбільш чутливе питання - чи варто забирати норму про таємне голосування за керівництво обласних та районних рад чи все таки шукати ПЗ, яке уможливить саме таке голосування? Я за пошук ПЗ.

2. Готувати проєкт Регламенту Львівської обласної ради, котрий би містив чіткий порядок проведення дистанційних засідань.

3. Здійснювати низку організаційних заходів (купівля ліцензії на ПЗ, збирання контактів депутатів (задля їх майбутньої ідентифікації), проведення тестування ПЗ.

P.S. Я думаю на рівні ОТГ зробити це все буде ще складніше (з огляду на обмеженість ресурсів), тому, мабуть, обласній раді варто стати прикладом і для ОТГ (особливо, дрібніших).

На фото: Дніпровська міська рада проводить засідання в березні 2020 р. Як позитивний приклад регулювання можна глянути відповідне Положення Миколаївської міської ради.

Оригінал