«Якщо село вже загиджують, то люди хочуть за це щось мати»

На яких умовах мери міст Львівщини погодились прийняти львівське сміття

15:52, 21 квітня 2017

21 квітня Львівська міськрада спільно з Львівською ОДА та ЛОР підписали меморандум про співпрацю з мерами 19 міст Львівської області щодо вивозу сміття зі Львова. Документ передбачає, що протягом двох років Львів вивозитиме сміття на полігони області. За це вони отримають 200 млн грн на рекультивацію сміттєзвалищ та облаштування соціальної інфраструктури у містах.

За словами мера Львова Андрія Садового, Львів протягом 11 місяців перебував у сміттєвій блокаді, а полігони відмовлялись приймати відходи зі Львова через політичний тиск. Однак меморандум дозволить врегулювати це питання щонайменше на два роки, поки Львів не побудує сміттєпереробний завод.

Мерам міст, що погодились підписати довгострокові договори та прийняти відходи зі Львова на свої полігони, пообіцяли виплатити 200 млн грн впродовж двох років. Також органи місцевого самоврядування самостійно визначатимуть тарифи для захоронення сміття зі Львова.

Напередодні підписання меморандуму кожне місто, яке погодилось прийняти відходи зі Львова, визначило на які заходи та скільки грошей вони хочуть отримати. Зокрема, як пояснив ZAXID.NET мер Дрогобича Тарас Кучма, Дрогобич хоче отримати 30 млн грн на рекультивацію сміттєзвалища та ще 7 млн грн на придбання екскаваторів та бульдозерів для робіт на полігоні.

«Через спротив населення ми обіцяли, що не будемо приймати жодної машини сміття зі Львова. Однак до нас почали завозити сміття не легально, без наших дозволів. Сміття тоді було не тільки зі Львова, а й з Городка, Жовкви та інших населених пунктів. Якщо сміття з Городка і Жовкви селяни ще якось прощали, то якщо впіймали вантажівки зі Львова, то казали, що таке недопустимо. Я розумію чому так було. Всюди платились шалені гроші: Дніпру, Миколаєву… По телебаченню все озвучували, а наші нічого не отримували. Село піднялося, бо якщо їх уже загиджують, вони хотіли щось мати», - каже мер Дрогобича.

За словами Кучми, він пообіцяв мешканцям, що вестиме переговори з владою Львова щодо можливості рекультивації місцевого сміттєзвалище і лише у такому випадку Дрогобич погодиться прийняти відходи зі Львова. Згідно з меморандумом, на рекультивацію та техніку для дрогобицького сміттєзвалища виділять 37,3 млн грн.

Такої думки дотримується і мер Новояворівська Василь Муравель, який зазначив, що без допомоги маленькі міста не зможуть вирішити проблеми місцевих полігонів. До слова, щодня Новояворівськ прийматиме 80 тонн сміття зі Львова. За це, окрім плати за захоронення сміття на полігоні, Новояворівськ отримає 11,6 млн грн та проведе реконструкцію каналізаційної насосної станції, відкоригує проект полігону, купить автомобіль для збору ТПВ та ін.

Добова норма розподілу сміття зі Львова по обласних полігонах ТПВ

Як зазначив голова ЛОДА Олег Синютка на брифінгу 21 квітня, задля дотримання умов меморандуму буде створена громадська наглядова рада, куди увійдуть активісти з різних міст Львівщини.

За словами мера Червонограда Андрія Залівського, у місті провели дослідження скільки людей приїздить до Львова щодня на роботу та навчання та відповідно може залишати своє сміття у Львові.

«Ми провели аналіз, що за останні чотири роки до Львова вступив на навчання 931 студент, ще 100 осіб поступило до Львова на лікування. Щодня до Львова курсує також 90 автобусів, які перевозять приблизно тисячу осіб. Ми побачили яка велика міграція є з нашого міста у Львів і погодились прийняти відходи. Однак, ті об’єми, які може прийняти Червоноград, не є такими, що можуть повністю задовольнити потреби Львова», - каже Андрій Залівський.

Червоноград щодня прийматиме 40 тонн львівського сміття. У меморандумі зазначено, що Червоноград отримає 15 млн грн, з яких 5 млн витратять на рекультивацію, 6 на придбання сортувальної лінії, а ще 4 млн на розвиток міста.

Найбільше грошей отримає Дрогобич (37,3 млн грн), Золочів (30 млн грн) та Миколаїв (27,4 млн грн). Зокрема, у Золочеві планують збудувати новий полігон ТПВ, у Миколаєві встановлять ваги, сміттєсортувальну лінію та відеоспостереження на полігоні, а також розроблять нові карти захоронення ТПВ. Додамо, що суми, які необхідні містам для розвитку, визначали керівники обласних міст.

На основі меморандуму Львівська міська рада укладе договори з органами місцевого самоврядування та підприємствами, які обслуговують сміттєзвалища, терміном на 24 місяці щодо захоронення відходів зі Львова.

«Майже рік часу місто жило в умовах жорсткого тиску та перешкоджання у вивезенні сміття. Майже рік ми отримували більше пропозицій про допомогу від міжнародних структур, ніж від української державної влади. Сьогоднішній документ ще необхідно буде перевести з декларативного характеру та конкретні угоди, але я сподіваюсь, що таке ганебне явище, як блокада Львова, буде остаточно припинено», - сказав у своєму відеозверненні мер Львова Андрій Садовий.

Нагадаємо, що проблема з вивезенням сміття зі Львова є актуальною протягом 11 місяців, після пожежі на Грибовицькому сміттєзвалищі. Полігони Львівської та інших областей країни відмовлялись приймати сміття зі Львова, за словами Садового, через політичний тиск.

Львівська ОДА уже двічі проводила засідання комісії з надзвичайних ситуацій, за результатами яких приймали рішення разово допомогти Львову з вивезенням сміття. Однак, сміття продовжувало накопичуватись, а вивозити його було нікуди, тому критична ситуація з вивозом сміття знову повторювалась.

Додамо, що через критичну ситуацію з вивозом сміття головні лікарі Львова, підприємці та церковні ієрархи робили колективні звернення до керівництва держави та просили допомогти вирішити проблему з вивозом сміття. Також народні депутати двічі проводили спільні засідання з міською владою Львова, області та мерами міст Львівщини.

Попередні суми субвенцій містам Львівщини за прийом сміття зі Львова