У неділю, 18 жовтня, з єдиним концертом у Львові виступить запрошена солістка Метрополітен Опера та Опернхаус у Цюріху Ольга Кульчинська. Концерт у Львівському органному залі стане для співачки дебютним сольний камерним виступом.
Ольга Кульчинська – українка, яка підкорила оперний світ своїм сопрано та вразила стрімкою кар’єрою. Вона співала у найвідоміших оперних театрах Парижа, Нью-Йорка, Амстердама, Цюріха, Барселони, Гамбурга, Рима тощо. Їй аплодували на трьох континентах. У неділю, 18 жовтня, вона дасть сольний концерт у Львівському органному залі.
«Я не відчувала страху, коли співала на сцені»
Ольга Кульчинська народилася у музичній родині. Її дідусь – заслужений артист України, співак Рівненської філармонії Ярослав Кульчинський, бабуся Ганна мала контральто та співала в хорі, мама Аліна – віолончелістка, а батько Сергій – піаніст, до останнього часу працював художнім керівником Рівненської філармонії. Тож нічого дивного, що Ольга та її сестра Христина продовжили сімейну справу. Христина стала віолончелісткою, а Ольга підкорює оперні сцени світу.
У п’ять років Ольга почала вчитись у музичній школі, співала у дитячому хорі та грала на фортепіано. А мрія про сольний спів викристалізувалася років у 13-ть.
«Мені було некомфортно виступати в якості піаністки. А співати виходило легко. Я не відчувала страху, коли співала на сцені», – розповідає Ольга Кульчинська.
Перші сольні уроки співу отримала від діда, який тоді викладав в Рівненському інституті культури.
Ольга вступила у музичне рівненське училище, на теоретичний факультет, бо вокального не було. Але жодного разу не пошкодувала, адже це дало їй сильну базу.
Пізніше перевелася у Київський музичне училище імені Глієра, де також вчилася на музичного теоретика. Після третього курсу пройшла конкурс до Національної музичної академії ім. ПетраЧайковського на підготовчий курс, уже на вокал. Вчилася одночасно на четвертому курсі в інституті та на другому підкурсі в консерваторії.
«Програші не важливі»
Під час навчання у консерваторії Ольга брала участь у різних конкурсах та майстер-класах. У 2012 році перемогла на конкурсі ім. М. Лисенка у Києві. На четвертому курсі вона вступила до молодіжної оперної студії Большого театру.
«Молодіжна програма – це школа виживання. Вона не дає гарантій успішної кар’єри. Але ти мусиш показати себе на численних кастингах, прослуховуваннях, фестивалях, конкурсах, постановках. Скласти професійне CV. Працюєш над репертуаром – треба мати мінімум 10 арій, які можеш заспівати у будь-якому стані. Якщо витримаєш це шалене навантаження, це оцінять», – пояснює Ольга.
Далі були гастролі у Відні, Гонконгу тощо.
Паралельно з цим у 2015 році Ольга подалася на Міжнародний вокальний конкурс ім. Франсіско Віньяса, де неочікувано сама для себе здобувала першу премію. Завдяки цій перемозі отримала запрошення заспівати в Барселоні Мюзетту у постановці «Богеми» та в Цюріхській опері, де з блиском дебютувала у ролі Джульєтти в новій постановці Крістофа Лоя «Монтеккі та Капулетті».
У 2016-му Ольга проходить відбір на ще один легендарний вокальний конкурс – «Опералія», який того року проходив у Мексиці.
«Коли я отримала листа, що пройшла на конкурс, я ніби вже перемогла», – згадує співачка, але в результаті дійшла до фіналу і отримала третю премію.
Звичайно, траплялися й невдачі. Але співачка запевняє, що ніколи не переживала з приводу програних конкурсів, і закликає молодих співаків ставитися до цього як до досвіду та шансу загартувати свої професійні навички та силу волі.
«Якщо в тебе є мрія, якщо ти відчуваєш у собі внутрішню силу, якщо ти знаєш свої можливості, просто співай! Усі твої програші не важливі. Це просто досвід. Можливостей дуже багато! Треба стукати у кожні двері. Я вірю, що для кожного обов’язково знайдеться своє місце», – запевнила вона.
«Люблю психологічні постановки»
У сезоні 2017-2018 Ольга Кульчинська дебютувала одразу в п’яти провідних театрах світу: в Опера Бастіль у Парижі як Розіна з «Севільського цирюльника», у Римській опері та Данській національній опері Амстердама як Мюзетта, у Гамбурзькій Штатсопері як Паміна з «Чарівної флейти», у Баварській Статсопері як Сюзанна у новій постановці «Весілля Фігаро».
Остання з цих ролей вразила критиків, адже в ній Сюзанна постала не як дотепна, життєрадісна служниця, а як меланхолійна, заглиблена в себе і таємно закохана у Графа. Показати глибоку психологічну драму Ольга Кульчинська змогла без надмірної експресивності на сцені, самою лише акторською грою.
«Я люблю абсолютно різні ролі. Люблю психологічні постановки, коли ти захоплюєш глядача не зовнішньою дією, а внутрішнім конфліктом. Ту саму радість можна передати різними способами: можна стрибати на сцені, а можна просто переживати це почуття внутрішньо, і люди будуть розуміти що ти радієш», – запевняє співачка.
Ольга зізнається, що раніше надавала перевагу драматичним ролям: «Зараз мені навпаки хочеться чим довше співати молодих героїнь, комічні, веселі ролі».
На початку сезону 2019-2020 Ольга дебютувала в Метрополітен Опера у ролі Мюзетти в легендарній постановці «Богеми» італійського режисера Франко Дзефіреллі.
«Я обожнюю Нью-Йорк та театр Метрополітен. Це осередок неймовірної творчої свободи та натхненної командної роботи», – згадує вона.
Дебют українки оцінили навіть New York Times.
Місяць роботи гостьовою солісткою Метрополітен вона згадує з теплотою: «Я працювала з неймовірними людьми. Вони всі зірки зі світовим ім’ям, але дуже відкриті серцем. Кожен співробітник театру, з яким я стикалася, завжди був готовий допомогти. Кожен там працює на результат, щоб люди прийшли ввечері на виставу та отримали задоволення».
Перший сольний камерний концерт
Насичену концертну діяльність Ольги Кульчинської, як і всіх співаків цього року, зупинив карантин.
«Я сприйняла це як належне. Оскільки я не тільки оперна співачка, а й музикант у першу чергу, музика зі мною завжди, що б не відбувалось у навколишньому світі», – філософські каже вона.
На карантині Ольга вчила нові партії та викладала. А ще, як вона каже, накопичувала енергію, щоб віддати її на прийдешніх концертах.
18 жовтня львів’яни зможуть відчути цю енергію та насолодитися дивовижним сопрано Ольги Кульчинської. Виступ у Львівському органному залі стане її дебютним сольним концертом на камерній сцені. Програма фантастично насичена: Персел, Моцарт, Бетховен, Шуберт, Шуман, Ліст, Форе, Массне, Деліб, Пуччіні, Рахманінов, Чайковський та кілька обробок українських пісень. Кожен твір має свій неповторний стиль, свій характер, який вона продемонструє на сцені.
Після Львова у Кульчинської заплановано багато виступів та нових викликів. Співачка сподівається, що всі вони відбудуться в умовах пандемії. А поки на українку чекає Віденська та Баварська штатсопера і лондонський Ковент Гарден, ми можемо насолодитися її співом на батьківщині.
«Колись, на початку кар’єри, я і не думала, що буду співати у великих театрах. Тоді ні Метрополітен, ні Ла Скала не були моєю мрією. Але Бог може дати набагато більше, ніж ти собі намріяв. Тому не треба ставити собі рамки. Просто треба робити те що ти любиш», – зізнається Кульчинська.