Якщо Януковича ігноруватимуть, співпраця з НАТО змінить форму, - експерт

11:15, 20 травня 2012

Віктор Янукович має шанс «розтопити» ізоляцію щодо України, перші ознаки якої вже продемонстрували країни Європи, вважає експерт з питань міжнародних відносин Олександр Палій.

На його думку, президент України, взявши участь у саміті НАТО в Чикаго, куди його запросили, отримає можливість покращити стосунки з лідерами країн-членів Північноатлантичного альянсу на двосторонньому рівні. Водночас, зацікавленість НАТО у незалежності України та у її демократичному устрої залишається такою ж, як і раніше, зазначив Олександр Палій для Радіо Свобода.

За його словами, "Україна не може гарантувати самостійно безпеку в силу стану Збройних сил, в силу без’ядерного статусу України". А тому для України є актуальним питання співпраці з НАТО.

"Оскільки Україна не є учасником НАТО, то вона не несе тих ризиків, які несуть інші держави НАТО. Ми підтримуємо переважно миротворчі і гуманітарні зусилля", - зазначив експерт.

На питання, чи може справа Тимошенко погіршити відносини Україна-НАТО, Олександр Палій відповів так: "Якщо це питання буде зняте, то ніякого погіршення не відбудеться на практиці. Що стосується своїх потенційних членів, то НАТО дуже серйозно ставиться до демократії – це ідеологічна основа НАТО. Якщо говорити про партнерів НАТО, то вони також беруть до уваги ці питання, але значно менше, ніж щодо членів".

На його переконання, "Україна представляє для НАТО важливий геополітичний інтерес".

"Існування незалежної України унеможливлює відновлення Холодної війни у тому вигляді, в якому вона відбувалася до 1991 року. Тому немає значних загроз, що НАТО втратить цікавість до України. Але, звичайно, може відбутися втрата нормальних форм співпраці. Якщо українському керівництву не подаватимуть руки, то це, звичайно, буде гальмувати співпрацю у дуже багатьох галузях критично важливих не тільки для НАТО, а й для самої України", - зауважив Палій.