Указ президента щодо присудження державної премії імені Олександра Довженка за видатний внесок у вітчизняне кіномистецтво мав бути підписаний ще 12 вересня минулого року, в Довженків день народження. Про це заявляє пише голова Спілки кінематографістів України Сергій Тримбач.
У 2010 році премію було присуджено авторам документального фільму „Освідчення в любові“. Документи передали до Адміністрації президента. Але відповідний указ президента досі не з’явився, йдеться у виданні «Дзеркало тижня. Україна».
„Одна з версій — ті, хто вчасно не оформив і не подав на підпис президентський указ, намагаються зробити вигляд, що нічого не сталося. Доповісти президенту про скоєне — означає наразитися на великі службові неприємності. То хай буде, як є. Подумаєш, якась премія“, — відзначає автор.
Інша версія — є якісь претензії до рішення комітету з премії. „Освідчення в любові“ знято ще за радянських часів, і присудження виглядає ніби не зовсім логічно... „Так, за радянських, і тоді ж покладено на глуху полицю. І тільки минулого року картині повернули життя, відреставрувавши її. Фільм є високохудожнім твором, що подає історію України впродовж чотирьох десятиліть. У фокусі — долі українських жінок, заримовані зі словом і світоглядними принципами геніальної Лесі Українки, чий образ присутній у стрічці. Учень Довженка режисер Роллан Сергієнко запропонував рішення, позначене традицією його великого вчителя. Це поетичний літопис, лірико-епічний витвір, що вдається передусім до засобів візуально-поетичної мови“, — йдеться в статті.
„Та навіть коли щось не так — чиновники мусили визначитися із цим ще до 12 вересня 2010-го“, — наголошує автор.
Сергій Тримач вважає, що система державних премій в Україні дійсно потребує реформ. „Не повинно бути так, що питання з тими ж таки званнями вирішують „глухонімі“ чиновники, до яких не догукатися. Мусить бути відкрита громадська експертиза, суспільство має право знати, за які заслуги винагороджують одних і відфутболюють інших. А може, відмовитися, нарешті, від тих звань? Рудимент давніх епох, такий собі важілець, яким влада намагається впливати на мистецьке середовище“, — наголошує він.
„Ще раз звертаюся до президента України. Вельмишановний Вікторе Федоровичу, будь ласка, дайте розпорядження завершити цю аж надто прикру історію з підписанням указу про присудження Державної премії імені Довженка. Не годиться залишити все отак — як є...“ — завершує автор статті.
Нагадаємо, Адміністрація президента на три місяці затримала присудження Державної премії України.