Янукович підписав усі скандальні закони, ухвалені ВР у четвер

20:48, 17 січня 2014

Президент України Віктор Янукович підписав усі закони, які прийняла Верховна Рада 16 січня.

Відповідне повідомлення є на офіційному сайті президента.

Окрім цього, сьогодні Янукович підписав закон про держбюджет-2014, який також було прийнято вчора.

Нагадаємо, 16 січня Рада спростила зняття недоторканності з депутатів і процедуру надання згоди на їх арешт. Верховна Рада також запровадила кримінальну відповідальність за наклеп і екстремістську діяльність. Крім того, депутати внесли зміни до Кримінального кодексу, якими посилили відповідальність за масові заворушення, блокування і захоплення державних і громадських будівель.

Відповідно до прийнятого закону №3879, який розробляли регіонали Вадим Колесніченко і Володимир Олійник передбачено такі види відповідальності:

  • Наклеп (свідоме поширення недостовірних відомостей, які ганьблять честь і гідність іншої особи) карається штрафом до 50 неоподатковуваних податком мінімумів доходів громадян або громадськими роботами до 200 годин, або виправними роботами на строк до 1 року.
  • Наклеп у творі, який публічно демонструється в ЗМІ або мережі Інтернет, або ж вчинений особою, раніше судимою за наклеп, карається штрафом від 50 до 300 неоподатковуваних податком мінімумів доходів громадян або громадськими роботами від 150 до 240 годин, або виправними роботами на строк до 1 року.
  • Наклеп, поєднаний з обвинуваченням у вчиненні тяжкого або особливо тяжкого злочину, - карається виправними роботами на строк від 1 до 2 років, або обмеженням волі на строк до 2 років.
  • Рух в автоколонах з більш ніж 5 авто без узгодження з МВС караються штрафом від 40 до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавлення права керування транспортними засобами на 1-2 роки з вилученням транспортного засобу.
  • Участь у масових акціях «у масці, шоломі або з використанням інших засобів чи способів маскування» тягне за собою накладення штрафу чи адмінарешт. Встановлення під час масових акцій «малих архітектурних форм» без дозволу МВС каратиметься подібним чином.
  • За організацію масових заворушень, що супроводжувалися насильством, погромами, знищенням майна, захопленням будівель і споруд, передбачається покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 5 до 10 років. У попередній версії Кримінального кодексу максимальне покарання за такі дії було 8 років.
  • Заклики до здійснення дій, що загрожують громадському порядку, передбачають покарання у вигляді обмеження волі на строк до 5 років або позбавлення волі на строк від 2 до 6 років. Раніше такі дії передбачали штраф, арешт до 6 місяців або обмеження волі до 3-х років.
  • Групове порушення громадського порядку тягне за собою штраф, арешт на строк до 6 місяців або позбавлення волі до 2 років. У попередній версії закону такі дії передбачали штраф або арешт до 6 місяців.
  • Захоплення державних або громадських будівель і споруд карається обмеженням волі на строк від 3 до 5 років або позбавленням волі на строк від 3 до 6 років. До цієї статті додається ще покарання за блокування будівель або споруд, що забезпечують діяльність органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян - обмеження волі на строк до 5 років або позбавлення волі на такий же термін.

Слід додати, що за всі законопроекти Рада голосувала підняттям рук, оскільки опозиціонери відібрали частину карток депутатів більшості. Вчора Верховна Рада зуміла прийняти 11 законів.

Реакцією опозиції на всі голосування в Раді стала заява про те, що у випадку підписання прийнятих законів опозиція ініціюватиме проведення референдуму про висловлення недовіри парламенту та президенту.

На події, що 16 січня відбувалися у Верховній Раді, відреагували представники світової спільноти. Зокрема, державний департамент США занепокоєний тим, що 16 січня Верховна Рада України прийняла кілька суперечливих законів, які суттєво обмежують права та свободи громадян.

Крім того, верховний представник ЄС з питань зовнішньої політики і політики безпеки, віце-президент Європейської комісії Кетрін Ештон закликала президента Віктора Януковича привести прийняті законодавчі поправки у відповідність до міжнародних зобов'язань країни. А президент Європейського парламенту Мартін Шульц закликав Януковича не підписувати ці закони, оскільки вони обмежують основні свободи громадян. А сьогодні міністр закордонних справ Німеччини Франк-Вальтер Штайнмайєр наголосив, що деякі закони, прийняті 16 січня Верховною Радою, віддаляють Україну від Європи.

Водночас, міністр закордонних справ України Леонід Кожара вважає, що коментарі офіційних осіб іноземних держав є втручанням у внутрішні справи України і закликає їх до об’єктивності і виваженості у своїх оцінках.