В Адміністрації президента Віктора Януковича вперше призначений керівник департаменту європейської інтеграції.
Цю посаду обійняв Євген Перелигін, який раніше очолював аналогічний підрозділ в секретаріаті уряду, пише 1 червня "КоммерсантЪ-Україна".
За словами Перелигіна, він не має наміру ініціювати передачу йому координаційних повноважень у сфері європейської інтеграції.
"Сьогодні більше повноважень віддається міністерствам, а координаційні функції розподілені. Частина - в МЗС, частина - в Міністерстві економічного розвитку і торгівлі, і ця схема працює. А моє головне завдання в АП - інтелектуальне забезпечення діяльності президента, для якого європейська інтеграція є головним пріоритетом", - заявив він.
Євген Перелигін - кар'єрний дипломат з 1990 року. Обіймав різні посади в МЗС, в тому числі був помічником-радником міністра закордонних справ і директором департаменту європейської інтеграції. У 2006-2010 роках - голова представництва України при Раді Європи, потім переведений до секретаріату Кабінету міністрів на посаду директора Координаційного бюро європейської інтеграції.
З лютого 2010 року Перелигін керував напрямком європейської інтеграції в секретаріаті уряду, проте його роль постійно знижувалася, а посада тричі змінювала назву.
"Перший тривожний сигнал пролунав ще навесні 2010 року, незабаром після приходу нової влади, коли з назви бюро прибрали слово "координаційне". Наприкінці року в рамках адміністративної реформи статус цього відомства ще раз урізали, реорганізувавши його в департамент", - розповіла голова ради Українського незалежного центру політичних досліджень Юлія Тищенко.
Зі зниженням статусу зменшувалися і повноваження відомства. "Ми втратили можливість вимагати чогось від міністерств і тепер можемо тільки просити, при цьому не маємо права розпоряджатися інформацією, яка до нас приходить, наприклад, оприлюднювати її", - поскаржився журналістам один з представників реорганізованого бюро.
"Провини Перелигіна в такій трансформації немає, це - політика Кабміну і держави в цілому", - зазначила Тищенко.
Експерти очікують, що з переходом дипломата в АП його департамент може перебрати на себе всі функції, які раніше були у Координаційного бюро.
"Єдиний координуючий орган дуже потрібен. Можливо, таким органом має стати саме АП, адже після повернення до Конституції 1996 роль президента посилилася", - вважає народний депутат Ірина Геращенко від НУ-НС, член парламентського комітету з питань євроінтеграції.