Янукович пропонує ліберальнішу редакцію законопроекту про БТІ

18:05, 16 серпня 2012

Президент Віктор Янукович розкритикував за багатьма пунктами ухвалений парламентом закон «Про технічну інвентаризацію об'єктів нерухомого майна», застосував до нього право вето та запропонував свою ліберальнішу редакцію.

Як зазначено в пропозиціях глави держави, розміщених на його сайті, поданий йому на підпис закон фактично зберігав монополію існуючих комунальних підприємств – бюро технічної інвентаризації (БТІ), оскільки вводив для інших учасників ринку вимогу про мінімальний статутний капітал 10 млн грн і не допускав до цієї діяльності фізичних осіб-підприємців.

"Запровадження підходу, за яким технічна інвентаризація здійснюється відповідними суб'єктами в межах окремої адміністративно-територіальної одиниці, фактично є обмеженням діяльності суб'єктів технічної інвентаризації за територіальним принципом", - зазначив також В.Янукович.

Він також виступив проти надання органам місцевого самоврядування права ініціювати технічну інвентаризацію за скаргами фізичних та юридичних осіб про орушення власником нерухомості вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності.

Глава держави також виступив проти введення ліцензування діяльності з технічної інвентаризації, вважаючи, що визначення центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства нормативів обчислення вартості послуг із технічної інвентаризації може бути одним із засобів держрегулювання цього ринку.

В.Янукович також вважає, що дані технічної інвентаризації мають перебувати виключно в державній власності, а не комунальній.

Президент додав, що переважна більшість положень закону, що надійшов на підпис, не визначає достатніх і довершених механізмів правового регулювання та містить внутрішні суперечності.

Згідно із запропонованою главою держави редакцією законопроекту, суб'єктами, які проводять технічну інвентаризацію, є фізичні особи-підприємці, а також юридичні особи незалежно від їх організаційно-правової форми та форми власності, у складі яких працює хоча б один виконавець робіт із технічної інвентаризації.

Документ встановлює, що виконавці робіт із технічної інвентаризації мають отримати кваліфікаційний сертифікат. Професійну атестацію проводить центральний орган виконавчої влади, що реалізовує державну політику у сфері технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна.

Відповідно до законопроекту, для допуску до професійної атестації фізособи повинні мати або повну вищу освіту за напрямом професійної атестації та трирічний стаж роботи за фахом, або середню профосвіту і п'ятирічний стаж, або десятирічний стаж роботи.

Документ встановлює, що технічна інвентаризація проводиться в обов'язковому порядку перед прийняттям в експлуатацію завершених будівництвом об'єктів (зокрема після проведення реконструкції та капітального ремонту), перед проведенням держреєстрації права власності на об'єкт незавершеного будівництва або права власності на нерухомість, що утворилася в результаті її поділу, об'єднання або виділення частки. В інших випадках технічна інвентаризація проводиться за бажанням замовника.

"Розмір і порядок оплати робіт із технічної інвентаризації визначаються за домовленістю сторін на підставі економічно обґрунтованих витрат згідно з нормативами обчислення вартості, затвердженими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна", - йдеться в законопроекті.

Пропонується, щоб він набув чинності із 1 січня 2013 року, а уряд до 1 червня 2013 року забезпечив створення інформаційної бази матеріалів технічної інвентаризації, куди передали б наявну інформацію комунальні БТІ.