Впродовж лише одного тижня президент Віктор Янукович двічі вистрелив по Галичині гучними кадровими призначеннями: 31 жовтня головою Львівської ОДА замість Віктора Шемчука він призначив Олега Сала, а вже 7 листопада провів заміну в Івано-Франківській ОДА – замість Михайла Вишиванюка її очолив Василь Чуднов.
Про призначення Олега Сала за цей тиждень написано вже достатньо. Тим часом звільнення Михайла Вишиванюка видається по-своєму аж ніяк не менш сенсаційним. Адже місце голови ОДА за ним, здавалося, закріплено мало не навічно – він був намісником Кучми на Івано-Франківщині з 1997 по 2005 роки, і представляв Віктора Януковича з 2010 року. Скидалося, що людина – лояльна і перевірена не роками, а десятиліттями. Однак, очевидно, цієї лояльності виявилося недостатньо. Питання в тому – для чого?
Думки політологів з цього приводу різняться. Скажімо, як львівський експерт Тарас Возняк, так і київський спеціаліст Сергій Таран, вбачають в цьому кадровому пострілі дуплетом по Галичині знак наближення президентських виборів 2015 року. Мовляв, потрібні люди, які готові будуть забезпечувати необхідний для чинної влади результат, і які будуть достатньо підконтрольними в разі виникнення різних проблемних моментів.
«Потрібно призначати дуже лояльних і скомпрометованих людей, які би не відхилилися від курсу Януковича, якщо би довелося трохи сфальсифікувати вибори. Лояльність може бути забезпечена тоді, коли людина скомпрометована і повністю залежна», - сказав ZAXID.NET Сергій Таран.
Звісно, при словах про скомпрометованість, враховуючи буремне минуле, насамперед на думку спадає власне новий голова Львівської ОДА Олег Сало. Щодо Василя Чуднова в цьому плані відомо набагато менше, та й біографія його є значно спокійнішою. Не викликає сумнівів хіба що лояльність, як така. Прикметно, що екс-нардеп від Партії регіонів, який останнім часом очолював Івано-Франківську обласну організацію ПР, вкрай схвально відгукнувся про призначення Олега Сала .
«Я думаю, що призначення Олега Сала на посаду голови Львівської ОДА - дуже мудре і правильне рішення Президента. Львівщина, нарешті, отримає свого лідера, і не на рік-два, а як мінімум до 2020 року», - такий коментар Василя Чуднова розповсюдила партійна прес-служба одразу ж 31 жовтня.
Однак – не виборами єдиними. Той же Сергій Таран припустив, що у випадку заміни Вишиванюка на Чуднова йдеться більше про конфлікт бізнес-інтересів в оточенні президента України, аніж про політичний крок.
Політолог Тарас Возняк тим часом висловив думку, що кадрові перестановки на Галичині можуть бути пов’язані з підготовкою влади до провалу проекту «Асоціація з ЄС» на майбутньому саміті Східного партнерства у Вільнюсі. «З одного боку, це пов’язано зі страхом, якою буде реакція на не підписання Угоди про асоціацію», - зазначив він у коментарі для ZAXID.NET.
Намаганням уникнути суспільних протестів на Галичині пояснив кадрові рішення Віктора Януковича і ще один львівський політолог, Анатолій Романюк. Щоправда, за його словами, побоювання протестів пов’язане не стільки з політичними причинами, скільки з соціально-економічними.
«Я думаю, що ці зміни мають соціально-економічну основу, і спрямовані на те, щоб президент міг більш конкретно впливати на ті процеси, які відбуваються в регіонах… Увага робиться скоріше на перспективи якихось протестних виступів в соціально-економічному плані, а не на підтримці президента», - сказав експерт ZAXID.NET.
Слід визнати, що, попри природну схильність тлумачити будь-які кроки Януковича в Західній Україні в політичній площині, саме соціально-економічне пояснення виглядає наразі найбільш вірогідним. Як-не-як, а і на Львівщині, і на Івано-Франківщині, ситуація є складною. Це, зрештою, відображається і в результатах моніторингу Кабінету міністрів щодо результатів роботи обласних державних адміністрацій за перше півріччя 2013 року. Львівщина, як відомо, займає в цьому рейтингу передостаннє місце, Івано-Франківщина ж – 22 з 27 (зате за перший квартал цього року саме ця область була передостанньою).
І нехай працівники низько оцінених облдержадміністрацій схильні ставити під питання об’єктивність застосованих у моніторингу критеріїв оцінки, соціальна напруга у тій же Львівській області є доволі відчутною.
В третій галицькій області, Тернопільській, ситуація, тим часом, значно краща. Згідно з тим же урядовим моніторингом, за перше півріччя 2013 року вона займає 9 місце в Україні, і при цьому за останні три місяці піднялася на 9 позицій. За такої позитивної динаміки говорити про соціально-економічний негатив не доводиться.
Отже, якщо найближчим часом полетить голова місцевого «губернатора» Валентина Хоптяна, який очолює Тернопільську ОДА з грудня 2010 року, і теж видається вже добре перевіреною людиною президента, питання про причини кадрових ходів Януковича на Галичині доведеться шукати наново.
Данило Мокрик, ZAXID.NET