Величезна прірва між багатими і бідними, відсутність ліберальних реформ і порушення політичних прав є підґрунтям для зростання протестних настроїв в Україні. Найбільші з них слід очікувати перед парламентськими виборами. Таку думку висловив голова правління Центру соціологічних та політологічних досліджень "Соціовимір" Сергій Таран.
За словами Тарана, узурпувавши владу, Янукович не запропонував на противагу ніяких компенсаторів, ліберальні реформи, насамперед, у сфері економіки. Їх наявність, вважає експерт, стримувала би протестні настрої.
"Найкласичніший приклад (де за диктатури відбувалися ліберально-економічні реформи – ред.) – це правління у Чилі генерала Піночета, Так, звичайно, він (Янукович – ред.) не дотягує до Піночета. Президент України тягне на узурпатора влади, але не на диктатора. У диктатора має бути ресурс, за рахунок якого він тримає владу довгий час", - сказав Таран.
На його думку, в разі масових акцій в Україні, вони будуть політичними, проте матимуть соціальне підґрунтя. "Їх (соціальні протести - ред.) дуже важко перенести в політичне русло. Виступи винятково із соціально-економічними вимогами призводять до нової диктатури. Виступи, які мають під собою вимоги дотримання прав людини призводять до демократії. Якщо люди вимагають лише хліба – це завжди диктатура", - упевнений Таран.
На думку політолога, поширення протестів слід чекати ближче до парламентських виборів восени 2012 року. Проте вони навряд чи завершаться зміною політичного ладу. "Для революції не вистачає гарного менеджменту, лідерів з чіткою моральною підтримкою з боку громадян", - сказав він.
Нагадаємо, за даними соціологічного дослідження, проведеного КМІС, Україна досягла найвищого рівня протестних настроїв за роки Незалежності.
У грудні 2011 років 52% опитаних Центром економічних і політичних досліджень імені Олександра Разумкова заявили, що у разі погіршення умов життя готові вийти на вулицю з протестом.