Попри заяви у Берліні про те, що Україна і Німеччина розпочинають новий етап у відносинах, Президент Янукович не продемонстрував самостійного політичного курсу, вважає директор київського Інституту світової політики Альона Гетьманчук.
"Фактично всі питання, які піднімались, і всі заяви, які ним (Президентом) озвучувались, в принципі, так чи інакше збігаються з російськими позиціями або щонайменше не викликають якоїсь гострої реакції", – зауважує вона, - інформує Радіо Свобода.
Водночас Віктор Янукович є доволі комфортним співрозмовником для Німеччини, вважає Альона Гетьманчук. На її думку, єдиною "незручною" темою для канцлера Німеччини Анґели Меркель могла стати жорстка вимога запровадити для українців безвізовий режим, адже Німеччина тут налаштована скептично, на противагу до лояльнішого ставлення щодо можливості безвізових поїздок для жителів Російської Федерації.
У Берліні Янукович заявив, що безвізовий режим між Україною і державами Європейського Союзу – це питання найближчого майбутнього, але його німецькі співрозмовники цю тему не коментували. Українські дипломати повинні враховувати, що для Берліна «візова» тема є не стільки зовнішньополітичним, скільки внутрішньополітичним питанням, зауважує Альона Гетьманчук. «І очевидно, нашим багатьом дипломатам і експертам необхідно більше зусиль спрямовувати на те, аби спілкуватися в Німеччині з людьми, які ухвалюють не зовнішньополітичні рішення, а внутрішньополітичні», – додає вона.
За оцінкою українського експерта, позиція Заходу щодо України загалом єдина: Анґела Меркель, приймаючи українського гостя, сказала у Берліні приблизно те саме, що і в липні у Києві держсекретар США Гілларі Клінтон. Стабільності, якою хвалиться нинішня українська влада, замало, Німеччина, як і Америка, очікує від України конкретних кроків щодо врегулювання економічних питань та демократичних перетворень.