Президент Янукович веде Україну до міжнародної ізоляції. Так оглядачі прокоментували DW відмову президентів Німеччини та Австрії відвідати саміт глав держав Центральної Європи 11-12 травня у Ялті.
18-ий саміт глав держав Центральної Європи у Ялті, імовірно, теж відбудеться за відсутності низки європейських лідерів. Цього разу проблема – політична ситуація в Україні. Першим про свою відмову їхати на саміт до Ялти заявив президент Німеччини Йоахім Ґаук. Про те, що Ґаук не прийняв запрошення Віктора Януковича, у відомстві президента повідомили одразу після того, як стало відомо про голодування ув’язненої лідерки опозиції Юлії Тимошенко, яка заявляє про знущання і побиття її співробітниками харківської тюрми.
«Президент Ґаук – сам у минулому активний учасник правозахисного руху у Східній Німеччині. Він хоче подати президенту Януковичу чіткий сигнал про те, що Німеччина не буде миритися із нинішнім станом речей», – прокоментував рішення німецького президента у розмові з Deutsche Welle експерт Фонду Аденауера Ніко Ланґе. За його словами, українська влада у поводженні з ув’язненими не зважає на права людини.
В Адміністрації президента України Deutsche Welle не надали інформації про те, які саме державні лідери прийняли запрошення Віктора Януковича. Тим часом стало відомо про відмову, щонайменше, ще двох президентів. У відомстві президента Австрії Deutsche Welle повідомили, що Гайнц Фішер також не братиме участь у ялтинському саміті. «Президент не прийняв запрошення на цей саміт з причин щільного робочого графіка і повідомив про це українську сторону ще три тижні тому»,- повідомила речниця Фішера.
Крім того, на саміт, імовірно, не приїде президент Чехії. Такою інформацією з українськими журналістами поділився глава представництва ЄС в Україні Жозе Тейшейра.
Експерт Центру Разумкова Валерій Чалий вказує на те, що Німеччина і Австрія, разом з Чехією та Угорщиною, є країнами, які 1993 року були ініціаторами самітів глав держав Центральної Європи. Тому президенти цих держав щороку є неодмінними учасниками саміту. «Неприбуття президентів Австрії і Німеччини - це чіткий сигнал: якщо політичні переслідування в Україні триватимуть, ніяких успішних міжнародних заходів в Україні не буде», - зауважує Чалий. Він вказує на те, що довіра європейських лідерів до Януковича практично зруйнована, а зрушення у відносинах з ЄС можливі лише після парламентських виборів восени. Україна вперше приймала саміт глав держав Центральної Європи 1999 року у Львові, нагадує Валерій Чалий. «Адміністрація президента Кучми подавала проведення того саміту як визначний сигнал поступу на шляху європейської інтеграції України», - нагадує експерт. Утім, вдруге цей саміт Україна прийматиме за інших обставин.
Про те, що сприйняття України в Європі може суттєво погіршитися і зіпсувати майбутню європейську футбольну першість, говорить і Ніко Ланґе. «Президент Янукович продовжує прямувати у міжнародну ізоляцію. Цей шлях веде у глухий кут. Адже не лише Захід, але й Росія засудили те, що відбувається із Тимошенко. Янукович ризикує не лише втратити шанс на зближення з Європейським Союзом, але й шанс гідно провести «Євро-2012»,- застерігає Ланґе. Як зауважує німецький експерт, часу для виправлення ситуації у Віктора Януковича залишилося вкрай мало. Першим сигналом, який дозволив би сподіватися на початок нормалізації у відносинах із Заходом, могло би стати відправлення Юлії Тимошенко на лікування до Німеччини.