Янукович зберіг свій бізнес в Україні

Transparency International склала схему офшорів та підставних компаній, якими користується «Сім’я»

16:13, 24 лютого 2015

Експерти Transparency International опублікували схему офшорів і підставних компаній, через які члени сім'ї Віктора Януковича і його найближче оточення виводили з України значні кошти.

Вони також підготували детальний аналіз процесу повернення активів екс-президента України Віктора Януковича і його найближчого оточення.

Згідно з висновками експертів, розслідуванням корупційних злочинів родини Януковича та його «Сім’ї», а також заморожуванням активів і арештом майна займалися лише органи влади країн Європейського Союзу. Роль українських і російських представників влади у даному процесі була мінімальною, констатують борці з корупцією. Ймовірно, через рік всі активи Януковича та його наближених можуть бути повернуті колишнім власникам.

***

На схемі (у високій якості тут) представлені активи сім'ї Януковича і його найближчого оточення в період президентства Віктора Януковича. Окремо виділені блакитним кольором фізичні особи-засновники компаній, і жовтим кольором - компанії, що мають неукраїнську юрисдикцію, у тому числі офшори. В якості зв'язків виступають відносини установ, володіння акціями, управління. Дати на стрілках означають час останніх змін.

При підготовці цього дослідження Transparency International використовувало матеріали українських і російських засобів масової інформації, «Інформаційно-ресурсного центру», сайту Rubakhin.org та інші відкриті джерела інформації.

У дослідженні представлена ​​141 компанія, з яких 56 мають не українську юрисдикцію. Значна частина компаній розташована на Британських Віргінських островах,Кіпрі, Австрії чи на місцях масової реєстрації компаній.

На схемі окремо також вказані фізичні особи (21 людина), які брали участь у реєстрації двох і більше компаній, були директорами або акціонерами. Здебільшого це відомі особи - Павло Литовченко, Михайло Добнєв, Олександр Юрченко, Олександр Дадіко, Сергій Клюєв та інші.

На схемі показані основні центри бізнесу колишнього президента України в різних сферах. Такими центрами стали: компанія «Танталіт», благодійний фонд «Відродження України», СПС-Груп, «Укркиївресурс», «Центравіа», «Веспром», «Дім лісника», архітектурно-будівельна компанія «Технопромсервіс».

***

СПС-Груп виступало співвласником кількох компаній - ТОВ «Будинок Лісника», ТОВ «Аврора Лтд», « Донбаський розрахунково-фінансовий центр», «Лемтранс» та інших. За сферою своєї діяльності СПС-Груп була однією з компаній, які обслуговували Межигір'я, вона здійснювала поставку меблів та оздоблювальних матеріалів. На даний момент вона ліквідована.

Межигір'я Януковича

Компанія була зареєстрована за одним із основних адрес «Сім'ї» - м. Бровари, вул. Кірова, буд. 90, кв. 16. СПС-Груп мала в засновниках охоронця Віктора Різанова. Її останнім керівником також був охоронець Межигір'я – Прядка Олександр Григорович. Останній, продовжуючи традицію установи, був номінальним власником іншої СПС-Груп в Києві.

Віктор Різанов також був співвласником ТОВ «Укркиївресурс» і Astute Partners Ltd (Лондон).

***

Адресу із СПС-Груп в Броварах ділило ТОВ «Енерго Сім», знамените тим, що її засновником є ​​Марина Пелих, дружина Андрія Кравця, колишнього керівника управління справами президента, який мав своє маленьке «межигір’я» і був оголошений у розшук ще за правління Віктора Януковича. Іншою компанією-сусідом було ТОВ «Віас Груп», пов'язане з ТОВ «Хенсфорд-Україна» через загального засновника - «Хенсфорд Імпекс ЛЛП». «Хенсфорд-Україна» займалася будівництвом торгового центру на Поштовій площі в Києві і брала участь у безлічі інших будівельних проектів.

Згадана вище «Аврора Лтд» являє собою один з центрів інтересу Януковичів до транспортного бізнесу України і має декілька офшорних засновників - «Бравекс Лімітед», «Вестфолк Імпекс Лтд» і «Джассим Ентерпрайзер Корп». Остання компанія також була співвласником ТОВ «Едельвейс» - однієї з часто використовуваних «Сім'єю» фірм. Іншими засновниками компанії є «Альтана Капітал», яка безпосередньо пов'язана з компанією Рината Ахметова - ЗАТ АРС.

Ще один засновник «Аврора Лтд» - компанія «Спецукрпостачання» - кілька разів брала участь у великих тендерах з компаніями Ахметова і незмінно перемагала. Серед інших власників компанії були Юрій Кияшко і «Укрпромінвестактив».

***

Один із співвласників СПС-Груп - «Укркиївресурс» - також є вузловою компанією, яка обслуговувала Межигір'я і мала зв'язки з іншими фірмами «Сім'ї». Власниками компанії були офшорні фірми і Михайло Добнєв. «Укркиївресурс» мав зв'язки з багатьма компаніями, серед яких ТОВ «Арктур-Крим» (перший власник маєтку на мисі Айя), ТОВ «Центравіа», власник авіатранспорту «Сім'ї», ТОВ «Дім Лісника», Архітектурно-будівельна компанія «Технопромсервіс», «Дельфін-2001» (власник чайного будиночка Януковича в Масандрі), «КиївУніверсалСервіс» (чергова компанія, що працювала в Межигір'ї).

Згадана «Центравіа» мала в якості власника компанію Blythe Associates Inc., яка вже не раз згадувалася журналістами у зв'язку з розслідуваннями щодо Януковича. Іншим її власником був Павло Литовченко.

***

Іншим вузлом управління кримською нерухомістю була Архітектурно-будівельна компанія «Технопромсервіс», у володінні якої знаходилися три фірми, які мають безпосередній зв'язок з віллами Камея і Міро Маре в Сімеїзі - «Ліга-М», «Форс-2006», «Норд-2007». Остання компанія нині належить кіпрському офшору, а решта - ліквідовані. «Технопромсервіс» управлявся Олександром Юрченком та офшором Navimax Ventures Limited.

ТОВ «Дім лісника», яке зареєстроване за однією адресою з СПС-Груп і має в якості керівника чергового охоронця, було іншим власником нерухомості «Сім'ї» - в його розпорядженні знаходилися земля і будови в Сухолуччі. Власниками компанії в різний час були Олександр Юрченко, Astute Partners Ltd., якою керував Райнхард Прокш, і Павло Литовченко.

«Дім лісника», у свою чергу, був співзасновником «Київбуджитло», орендарем земельної ділянки на Оболонській набережній, де стояв «Будинок Януковича». Остання компанія знаходиться в безпосередньому зв'язку з Михайлом Добнєвим, «Пансіонатом сімейного типу», який орендував землі під чайним будиночком Януковича і «Київтехнопромбудом». «Київтехнопромбуд», який був заснований Олександром Дадіко, використовувався для потреб «Сім'ї» і зараз знаходиться в стадії ліквідації.

***

Іншими компаніями, що мають безпосереднє відношення до нерухомості «Сім'ї Януковичів», були Благодійний фонд «Відродження України» (заснований Олександром Юрченком та Euro East Beteiligungs GmbH, яка в 2010 році викупила  нерухомість в Межигір'ї) і ТОВ «Веспром», якою керували і володіли все ті ж Олександр Дадіко, Михайло Добнєв та Олександр Колесніков (власник агентства «Делліт», яке охороняло Межигір'я).

«Веспром» відомий тим, що ця компанія володіла яхтою «Центуріон», якою зазвичай користувався Олександр Янукович. Крім яхти компанія мала зв'язок з кіноцентром Зоряним (штабом Партії регіонів),яким керував розшукуваний Андрій Кравець, а зараз володіє офшор. Один час частку в кіноцентрі мав Олександр Юрченко.

«Веспром» також мав зв'язок з гурзуфською компанією «Рятувальник», що входить до числа компаній, на які впливав Олександр Янукович, і з ТОВ «Едельвейс», яка мала важливе значення в зв'язці схем багатьох фірм.

Остання компанія, якою керував Олександр Колесніков і що має серед співвласників Павла Литовченка, виводить до структури Олександра Януковича - компаніям МАКО Холдинг і «Кепітел Білдінг Корпорейшн» .

«Едельвейс» також є співвласником «Менеджмент Ассетс Компані» (МАКО). Ці три компанії є вузловими організаціями бізнесу Януковича-молодшого. Що цікаво, через «Едельвейс» здійснювалося взаємодія і зі структурами Ріната Ахметова. Так, компанія був співвласником «Сервіс-Охорона-Транспорт», бенефіціаром якої є цей олігарх. Також «Едельвейс» була співвласником Заводу артемівських шампанських вин з іншою компанією Ахметова - «Систем Кепітал Менеджмент і донецькою Embrol Ukraine Ltd.

***

Олександр Янукович особисто є співвласником низки компаній - благодійного фонду його імені, АТ «Марінсервіс», Всеукраїнський банк розвитку, «ВБР-Інвест» (раніше «Донснабтара»), «Менеджмент Ассетс Компані» (МАКО), ТОВ «Столичний стиль», «МАКО-трейдинг», «МАКО Холдинг».

«МАКО Холдинг» і «Кепітел Білдінг Корпорейшн» спільно володіли кількома компаніями - комплексом «Дружба», Східним бізнес-центром, «Мако Актив», «Мако Інвест» (спільно з «Менеджмент Ассетс Компані»),«Мако Енерджі». Остання компанія є співвласником «Дому мисливця» і торгово-житлового комплексу «Київський» (в нього вклалися також Павло Литовченко та МАКО). «Будинок мисливця» також об'єднав Литовченко, МАКО Холдинг, Тетяну Галенко та Олександра Юрченко.

«МАКО Холдинг» (зараз знаходиться у стадії ліквідації) також був співвласником «Кепітел Білдінг Корпорейшн», МАКО і Архітектурно-інжинірингової компанії «Конструктив», яка також мала частку в МАКО.

У «Кепітел Білдінг Корпорейшн» керівниками та співвласниками були майже всі згадувані тут особи - Тетяна Галенко, Павло Литовченко, Володимир Куликов. Співвласником також виступав Андрій Федорук.

Володимир Куликов відомий тим, що він є одним із власників орендаря  мисливських угідь Віктора Януковича - Донбаського товариства мисливців і рибалок «Донбас-Фауна». Примітно, що інший його співвласник, Едуард Слинько також видна фігура у структурі Януковича-молодшого - він є одим із співвласників Всеукраїнського банку розвитку та ВБР-Інвест (спільно з Андрієм Федоруком). В обох компаніях присутня Валентина Арбузова, мати Сергія Арбузова, колишнього в. о. прем'єр-міністра України.

Третя найбільша компанія мережі фірм Олександра Януковича - «Менеджмент Ассетс Компані» (МАКО), також мала як керівників Тетяну Галенко та Андрія Федорука. Її співвласниками виступали Українсько-інвестиційний центр (спільно з Олександром Колесніковим), ТОВ «Рятувальник», «Аквалайн плюс» і «Апекс-2008», співвласником якої був Михайло Добнєв. Компанія «Рятувальник» пов'язана з Олександром Колесніковим, Олександром Юрченком та Донбаською промислово-транспортною компанією.

***

Також існує низка європейських компаній, де з великою часткою ймовірності, Олександр Янукович є бенефіціаром - швейцарська MAKO Trading SA і голландська MAKO Holding BV. За даними, які не вдалося поки підтвердити документально, ці компанії можуть бути пов'язані з Metinvest BV (співзвучній з головною компанію Ахметова) і заводом «Запоріжкокс».

Остання компанія структури Януковича-молодшого - «Укрпромінвестактив» приводить до «Лемтранс». «Укрпромінвестактив» має в співвласниках Юрченко, Галенко, Єрмакову Зінаїду і кіпрський офшор Interfirm Limited, який був безпосередньо пов'язаний з Fynel Limited, секретарем вже згаданої Navimax Ventures Limited. У свою чергу, «Укрпромінвестактив» виступав співвласником ТОВ

«Донбасвуглепереробка», Донбаської промислово-транспортної компанії та «Лемтранс».

Майно «Лемтрансу» свого часу було розподілено між шістьма компаніями - СПС-Груп, «Укрпромінвестактивом», «Сервіс-Охорона-Транспортом», ЗАТ АРС, ЗАТ СКМ. Останні три компанії прямо і побічно пов'язані з Ринатом Ахметовим.

ЗАТ СКМ через швейцарську компанію Metinvest International SA (має одне керівництво з MAKO Trading SA) має в якості акціонера швейцарську PricewaterhouseCoopers SA. З 2012 року «Лемтранс» повністю належить ЗАТ СКМ. ЗАТ АРС через офшорну компанію Medco Services Limited була пов'язана з «Сервіс-Охорона-Транспорт ».

***

Повертаючись до Віктора Януковича, не можна не відзначити роботу Павла Литовченка, який був директором ТОВ «Танталіт», однією з головних межигірських фірм. Також в ній мали частки австрійська Euro East Beteiligungs GmbH і Сергій Клюєв. «Танталіт», в свою чергу, був директором Закритого недиверсифікованого корпоративного інвестиційного фонду «Домінанта».

Власниками Euro East Beteiligungs GmbH були компанії австрійського юриста Райнхарда Прокша - Blythe (Europe) Ltd і Blythe Associates Inc., а також Euro Invest Bank AG.

На схемі показані зв'язку з австрійськими компаніями, які використовувалися для виведення коштів багатьма особами української політики - сім'ями Януковичів, Клюєвих, Азарових. У деяких компаніях, наприклад, в Slav AG частки братів Клюєвих вже арештовані, як і будинок в місті Тюльбінге в Австрії, що належить GBM Handels und Vertretungs GmbH. Деякі компанії досі продовжують роботу.

Більшість австрійських компаній так чи інакше пов'язані з Райнхардом Прокшем. Наприклад, на його домашню адресу була оформлена компанія P & A Corporate Services Trust, LADA Holding Anstalt (власник нерухомості Азарова-молодшого у Відні, майно арештоване слідством, Прокш значиться керівником).

Прокш також був засновником або керівником компаній - Astute Partners Ltd., Blythe (Europe) Ltd., Compaserve (Europe) limited, Blythe Associates Inc ., Slav AG (яка мала одну адресу з компанією братів Клюєвих Active Solar).

Active Solar мала в якості співвласників P & A Corporate Services Trust, Slav Beteiligung GmbH і сама була співвласником Заводу напівпровідників у Запоріжжі.

Slav Beteiligung GmbH належала Slav AG. Остання мала одну адресу з GBM Handels - und Vertretungs GmbH, власником будинку Клюєвих в Тюльбінге, їй також належала частка в компанії «Укрпідшипник» (в числі акціонерів - Сергій і Жанна Клюєви). Сам «Укрпідшипник» був співвласником київської «Фінансової компанії Актив», власником якої виступала «Актив Фінанс Груп» (якої, в свою чергу, володіла Slav AG і «Агрекс», ще одна компанія Клюєвих).

***

Багато компаній, що згадуються в дослідженні, вже ліквідовані або знаходяться в стадії ліквідації. Більшість з них мали в якості кінцевих власників офшори з Кіпру або Британських Віргінських островів, що не дозволяє дізнатися долю виведених грошей і переданого майна. Частина компаній продовжує працювати. Українські правоохоронні органи змогли повернути в бюджет найбільш великі об'єкти і частину грошей, але скільки було виведено через офшори нікому не відомо, зазначають дослідники.

Також невідома доля тих фізичних осіб, які брали активну участь у роботі компаній «Сім'ї».

«Незважаючи на наявність міжнародних правових інструментів для розшуку та екстрадиції з Росії Віктора Януковича та інших колишніх посадових осіб України, підозрюваних у скоєнні злочинів, до недавнього часу їх не розшукували ні в Росії, ні в країнах СНД, ні в інших країнах», - нарікають в Transparency International.