Януковичу і його соратникам загрожує спецконфіскація майна

17:30, 3 вересня 2015

Народні депутати України пропонують Верховній Раді «відновити соціальну справедливість» і дозволити конфіскувати майно, вкрадене екс-президентом України Віктором Януковичем і його соратниками, не чекаючи судового розгляду у їхніх справах, оскільки поплічники Януковича, як і він сам, ховаються від слідства і затягують процес розслідування.

Відтак, сьогодні, 3 вересня, до Верховної Ради внесли законопроект № 3 025 «Про особливий режим спеціальної конфіскації майна», повідомляє офіційний сайт ВР.

Зазначено, що авторами законопроекту є нардепи Тетяна Чорновол (НФ) і Олег Барна (БПП). У графі про проходження законопроекту зазначено, що він переданий на розгляд у профільний комітет.

У пояснювальній записці зазначено, що законопроект «розроблено з метою забезпечення виконання державою стягнення на активи Януковича В.Ф і його найближчого оточення».

«Янукович і його найближче оточення під час виконання покладених на них обов'язків здійснювали кримінальні злочини пов'язані з присвоєнням державного майна, перевищенням службових повноважень та ін., І мали значні ресурси для приховування цих дій та легалізації доходів одержаних внаслідок вчинення кримінальних злочинів .

Так, використовуючи складні механізми виведення набутих злочинним шляхом коштів за допомогою компаній і фінансових установ, зареєстрованих в офшорних юрисдикціях, підставних осіб, номінальних директорів і довірених осіб, підроблені документи, насильство над свідками., колишні високопоставлені чиновники України приховали і вивели з країни мільярди доларів США.

Більш того, загострення у відносинах між Україною і Російською Федерацією призводить до того, що злочинці колишнього режиму отримують можливість приховування від правосуддя в країні-агресорі. Враховуючи вищесказане, конфіскація активів, придбаних злочинним шляхом, щодо Януковича і його найближчого оточення на базі чинного законодавства України наразі є практично неможливою. Таким чином, необхідно прийняти законодавчу базу для застосування особливого режиму спеціальної конфіскації, здійснюваної незалежно від доказів винуватості особи», – аргументували автори законопроекту.

Автори також стверджують, що подібна практика широко поширена в західних країнах, а її впровадження потрібно в рамках впровадження в українське законодавство ратифікованої парламентом Конвенції Організації Об'єднаних Націй проти корупції.

У законопроекті визначається, що прохання до суду про застосування режиму спецконфіскаціі подає Генпрокурор за заявою Секретаря РНБО, голови МВС, Мін'юсту, СБУ чи заступник генпрокурора. Суд зобов'язаний прийняти рішення впродовж 10 днів з дня надходження заяви, а також зобов'язаний накласти арешт на майно осіб, щодо яких подано заяву про спецконфіскацію, не пізніше ніж на наступний день після отримання заяви.

У законі також наведено перелік осіб, які підпадають під режим спецконфіскаціі.

 

1. Особливий режим спеціальної конфіскації грошей, цінностей та іншого майна (далі - "майно") застосовується до майна:
Януковича Віктора Федоровича - усуненого з поста Президента України;

Арбузова Сергія Геннадійовича - колишнього виконувача обов'язків Прем'єр-міністра України;

Азарова Миколи Яновича - колишнього Прем'єр-міністра України;

Азарова Олексія Миколайовича - сина колишнього Прем'єр-міністра України - Миколи Азарова;

Богатирьової Раїси Василівни - колишнього Міністра охорони здоров'я України;

Клюєва Андрія Петровича - колишнього Глави Адміністрації Президента України;

Клименка Олександра Вікторовича - колишнього Міністра доходів і зборів України;

Клюєва Сергія Петровича - колишнього народного депутата України від Партії Регіонів;

Курченка Сергія Віталійовича - власника групи компаній СЄПЕК;

Лукаш Олени Леонідівни - колишнього Міністра юстиції України;

Портнова Андрія Володимировича - колишнього народного депутата України від Партії Регіонів, керівника Головного управління з питань судоустрою Адміністрації Президента України;

Пшонки Артема Вікторовича - колишнього народного депутата України від Партії Регіонів;

Пшонки Віктора Павловича - колишнього Генерального прокурора України;

Ставицького (Розенберга) Едуарда Анатолійовича - колишнього Міністра енергетики та вугільної промисловості України;

Табачника Дмитра Володимировича - колишнього Міністра освіти і науки України;

Царьова Олега Анатолійовича - колишнього народного депутата України від Партії Регіонів;

Якименка Олександра Григоровича - колишнього Голови Служби Безпеки України;

Януковича Олександра Вікторовича - сина усуненого з поста Президента України - Віктора Януковича;

Захарченка Віталія Юрійовича - колишнього Міністра внутрішніх справ України;

Кернеса Генадія Адольфовича - міського голову міста Харкова;

Присяжнюка Миколи Володимировича - колишнього Міністра аграрної політики та продовольства України;

Єфремова Олександра Сергійовича - колишнього народного депутата України від Партії Регіонів;

2) осіб, щодо яких застосовані санкції відповідно до Закону України "Про санкції" або міжнародно-правові санкції;

3) фізичних або юридичних осіб, яким було передано майно, що підлягає спеціальній конфіскації, якщо особа, яка прийняла майно, знала або повинна була знати, що таке майно одержано внаслідок вчинення злочину;

4) третіх осіб, якщо особи, зазначені у пунктах 1, 2 цієї статті або члени їх сімей отримують чи мають право отримувати дохід від майна цих третіх осіб або можуть прямо чи опосередковано (через інших фізичних або юридичних осіб) вчиняти щодо такого майна дії, тотожні за змістом здійсненню прав володіння, користування або розпорядження ним.