Лідер політичної партії «Фронт Змін», народний депутат України Арсеній Яценюк вніс у Верховну Раду проект закону України «Про порядок імпічменту Президента України». Законопроект зареєстрований у парламенті 23 серпня за №9066.
«Народ має нарешті отримати механізм контролю за президентом», - заявив Арсеній Яценюк, пояснюючи необхідність прийняття закону про імпічмент.
Він підкреслив, що «закон про порядок імпічменту – це шлях до того, як змусити кожного президента робити те, що він обіцяв перед виборами і думати не про себе і своє оточення, а про Україну та її майбутнє», повідомили у прес-службі «Фронту зміг».
Законопроект передбачає, що ініціювати початок процедури імпічменту президента може 1/5 конституційного складу парламенту (90 народних депутатів), обґрунтувавши таку необхідність в письмовому поданні. Подальша процедура потребуватиме 226 голосів, як це й передбачено Конституцією.
Закон чітко визначає порядок діяльності спеціальної тимчасової слідчої комісії щодо імпічменту президента, правовий статус спеціального прокурора, спеціальних слідчих, голови, заступника голови, секретаря та інших членів спеціальної тимчасової слідчої комісії, задіяних в процедурі імпічменту президента.
Арсеній Яценюк нагадав, що стаття 111 Конституції України передбачає, що президент може бути усунений з поста Верховною Радою в порядку імпічменту в разі вчинення ним державної зради або іншого злочину. Стаття 111 Кримінального кодексу визначає поняття «державна зрада» як «умисно вчинене громадянином України на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній чи інформаційній безпеці України».
За оцінкою політика чинний президент України своєю діяльністю за півтора роки у кількох випадках порушив цю статтю Конституції, зокрема такими діями як:
• відмова України від самостійної безпекової політики і оголошення позаблокового статусу;
• неконституційне продовження перебування на території АР Крим іноземної військової бази - Чорноморського Флоту Російської Федерації;
• узурпація влади через рішення Конституційного суду щодо повернення до старої Конституції без волі народу України,
• неконституційне формування коаліції у Верховній Раді у 2010 році;
• продовження терміну повноважень Верховної Ради;
• кримінальні переслідування лідерів опозиції та інакомислячих.
За словами Яценюка, за чинним законодавством практична реалізація імпічменту є малоймовірною і може бути визнана незаконною. Таким чином прийняття єдиного нормативно-правового акту має на меті усунути зазначені колізії та прогалини, а також уніфікувати положення чинного законодавства, що визначає порядок усунення президента України з поста в порядку імпічменту.