«Є інформація про смерть Догнала, але нема документа»

Шеф львівського СБУ про теракти, інформаційні війни і секту «догналітів»

16:54, 17 серпня 2015

Події на сході України останнім часом мають все більший відголос у, здавалося б, спокійному Львові. Російські спецслужби руками місцевих посіпак намагаються різними способами дестабілізувати ситуацію в місті. І якщо раніше із зони АТО надходили дзвінки про замінування, згодом невідомі почали підкладати макети вибухівки, то останні події з вибухами під опорними пунктами міліції у Львові свідчать про те, що задля дестабілізації ситуації терористи готові йти і на людські жертви.

Поки до кінця не зрозуміло, хто і з якою метою організував теракти під міліцейськими пунктами. СБУ обіцяє найближчим часом довести розслідування справи до кінця. Але випадки, коли терористів вдалося затримати, як от так званий «загін Кузнєцова», свідчать про те, що теракти сплановані і профінансовані російськими спецслужбами.

Про це, а також про активізацію громадських організацій під керівництвом спецслужб Росії та можливу загибель лідера «догналітів» Антоніна Догнала, читайте у інтерв’ю ZAXID.NET із начальником управління СБУ Львівської області Віктором Андрейчуком.

Начальник управління СБУ Львівської області Віктор Андрейчук

 «Львівським терористам заплатили приблизно по тисячі гривень»

У листопаді минулого року СБУ затримала групу терористів так званого «загону Кузнєцова». Як вдалося «вийти» на цих людей?

Я не буду розповідати механізму, як вони потрапили в наше поле зору, бо він ще нам знадобиться.

Сьогодні терорист не має визначеної освіти, нації, віри, статі чи віку. З поняттям боротьби з тероризмом ми зіштовхнулися лише останнім часом – у той час як, наприклад, Ізраїль над тим працює від початку свого існування. Це величезний досвід і розуміння ситуації. Навіть теракти 11 вересня у США – яка розвинена країна і вона їх пропустила. Тому я вважаю великою вдачею і професіоналізмом своїх співробітників, які змогли на ту групу вийти.

Коли вони потрапили у поле нашого зору, то ми не розуміли кінцевих намірів цих людей. Нам важливо було зрозуміти, ким вони фінансуються і для чого вони це роблять. Нас вибило з колії те, що вони львів'яни. Можна уявити, що хтось сюди заїхав, щось «вчудив» і поїхав, а це ж були наші люди.

Ми дуже скрупульозно і цілодобово стежили за членами злочинної групи, щоб не дати їм організувати теракт. Це замкнута група, до себе вони сторонніх людей не пускали. Був певний механізм їх зв’язків через Крим із Головним розвідувальним управлінням Росії. Двоє із них пройшли підготовку у таборах з тієї сторони. Ми з’ясували, що вони отримали гранати.

Тому перед нами стояло одне завдання – зрозуміти яким чином і де вони хочуть їх підірвати.

Коли ми дізналися, що один із членів групи має досвід створення механізму підриву гранати, керованого з телефону, то дуже серйозно придивились до цієї групи. Ми затримали їх у той момент, коли вони несли готову вибухівку до автомобіля, щоб відвезти її на місце запланованого теракту.

Я вдячний співробітникам, які йшли на спецоперацію, ризикуючи своїм життям, бо терористи могли підірвати вибухівку під час затримання на вулиці. Пізніше ми затримали й ту людину, яка виготовляла вибуховий пристрій. Знайдена у них кількість гранат свідчила про те, що вони планували не один теракт.

Їм потрібно було відпрацювати гроші, які їм дали, сколихнути ситуацію, щоб залякати людей. Це серйозна операція, придумана ГРУ Росії.

Вилучена у членів "загону Кузнєцова" вибухівка

Що саме вони планували підірвати?

Я б зараз навіть міг назвати і їх імена, але просто є продовження історії.

Вони всі були арештовані судом. У нас виникла ідея обміняти їх на полонених. Суд змінив запобіжний захід і того ж дня ми автомобілем відвезли їх на Донбас, де обміняли на полонених українських бійців, але кримінальну справу проти них не закрили. Наступного дня суд прийняв рішення про обрання запобіжного заходу – арешт.

Тобто зараз вони перебувають у розшуку. Після закінчення воєнних дій на сході вони будуть відповідати за скоєний злочин.

Хто ініціював їх обмін, адже четверо з них є львів’яни і ніколи не мали стосунку до подій на Донбасі – бойовики ДНР?

Ми самі прийняли таке рішення про обмін. Це узгоджувалося з нашою групою, яка працює по обміну. Ми сказали, що маємо таких людей, а з тієї сторони сказали, що не заперечують. Обміняли їх на полонених військових. Там обмін відбувається кількісно. Привезли групу із 20 людей, обміняли на стільки ж.

Чому їх обміняли?

Четверо наших військових, у яких сім’ї, батьки, жінки та діти, повернулися  додому. Якби терористи таки довели свій злочин до кінця, то, звичайно ж, ніхто б їх не поміняв.

Затримані самі погодилися на те, щоб їх обміняли?

Звісно. Їх же силою ніхто їх примушував. 

Яка їх подальша доля?

Вони зараз перебувають на території окупованого Донбасу. Дехто воює за ДНР. Закінчиться війна і вони відповідатимуть за законом.

Чи зізналися вони скільки їм заплатили за організацію теракту у Львові проти своїх співмешканців?

Мова йде про невеликі гроші…

Хоча б порядок цифр назвати можете? Десятки, сотні тисяч гривень?

Мова йшла про смішні гроші – до тисячі гривень, які вони мали б отримали після скоєння теракту.

Жартуєте?

Нашій людині, на превеликий жаль, можна скільки хоч заплатити.

Щодо терактів біля опорних пунктів міліції, чи є у справі підозрювані?

Ще не маємо. Підозри нікому не оголосили, нікого не затримували. Ми плідно там працюємо і маємо надію, що цю справу доведемо до завершення.

Під опорним пунктом міліції у Львові  жінка-міліціонер отримала травми (фото Остапа Говди)

Раніше була інформація про те, що розслідування цієї справи наближається до завершення. Чи можна говорити про політичний підтекст у організації вибухів та про причетність спецслужб Росії?

Поки що не будемо робити таких оцінок. Звичайно, якщо подивитися на всі події, то певний слід є. Але не забуваймо, що якісь сили, розуміючи ситуацію в Мукачево, могли використати це на свою користь.

Ми розслідуємо всебічно, вивчаємо все – і професійну діяльність постраждалих працівників міліції, і їх друзів. Потрібно дати оцінку, чи це ланцюжок, чи просто хтось використав ситуацію.

Є низка моментів, які говорять нам, що це не російський слід. Якщо б хтось хотів зробити теракт, то зробив би це в інший спосіб, в людному місці – був би більший ефект.

[Терорист] розумів, що якщо хтось і попадеться, то це буде одна людина. Прикро, звичайно, що це [виявились] правоохоронці. Ми завжди говоримо, що насамперед правоохоронці повинні звертати увагу на підозрілі речі. А коли правоохоронець приходить, бачить під дверима якусь коробку і копає її ногою, то що тоді говорити про звичайних людей? Він повинен був зреагувати, але не зреагував…

Сьогодні однозначно сказати, що тут є російський слід ми не можемо. Звичайно, основну версію розглядаємо як терористичний акт. Але, думаю, через якийсь проміжок часу ми прояснимо певні епізоди і тоді можна буде з певністю сказати що це.

«Не випадково дзвінки про замінування у Львові більше не надходять»

Спроби дестабілізації ситуації у Львові набирають все більших обертів: спочатку були телефонні дзвінки з повідомленнями про замінування, потім у місті знаходили муляжі гранат, була спроба підпалу райвідділу міліції, підрив міліцейського автомобіля під управлінням міліції і, врешті, вибухи гранат під опорними пунктами міліції. Чого чекати далі? До чого готується СБУ?

Ми повинні бути свідомі того, що сьогодні знайти терориста – це вершина майстерності. Не тому, що тут [в СБУ] погані працівники. Це дуже клопітка робота. Сьогодні такі речі надто складно розкриваються, складно їх припинити. Це велика удача із «загоном Кузнєцова». Добрий аналіз і цілодобова робота упродовж двох місяців. Звичайно, ніхто з нас не застрахований, що завтра чи післязавтра щось може статися.

Низка подій, які відбулися навколо опорних відділків міліції, наводить на думку, що мова йде про неправильні дії міліції.

Хоча, якщо терористи вибрали собі об’єктом міліцію, то все складається в одне ціле. Я того не виключаю. Управління СБУ працює цілодобово, попри те, що частина співробітників сьогодні перебувають на сході. Але сказати, що ми зробимо все – це неможливо. Чим більше люди будуть реагувати, тим менше таких випадків буде. Наприклад в Ізраїлі люди максимально допомагають правоохоронцям захистити самих себе.

Ми зараз готуємо пам’ятку для людей про те, як діяти у різних ситуаціях. Можливо, я навіть домовлюся з рекламодавцями, які розмістять її на білбордах. Чим більше ми будемо людям про це говорити і розповідати як діяти, то можливо, таких випадків, як під райвідділом, у нас не було б. Бо турбує те, що це працівник правоохоронних органів, який перший повинен реагувати на підозрілі пакунки.

З чим може бути пов’язано те, що випадків неправдивих повідомлень про замінування стало набагато менше?

Це ж не випадково вони не дзвонять. Є дві речі. По-перше, ми активно розповіли людям, що дзвінки, які йдуть – це в основному з окупованих територій. Коли всі це зрозуміли, то кількість таких дзвінків і ефект від них зменшились. По-друге, скажу відверто, у нас сьогодні є можливість відстежувати, звідки дзвінок відбувся (минулого року з обласного бюджету виділили кошти на закупівлю спеціального пристрою, - ред.) Навіть хулігани, які дзвонять, а потім через п’ять хвилин вибачаються, що сказали не подумавши.

Чи були випадки, коли під час виїзду для перевірки анонімного телефонного повідомлення про замінування знаходили справжню вибухівку?

Ні.

«За провокативними громадськими організаціями стоять російські спецслужби»

Зрозуміло, що всі ці провокації направлені на дестабілізацію ситуації в місті. Але чи можна стверджувати, що і телефонні дзвінки, і так звані сепаратистські та антисемітські мітинги, і теракти під пунктами міліції координуються з одного центру?

Ні. Справа в тому, що провести таку масштабну спецоперацію на території Львівської області навіть спецслужбам Росії не так просто. Використати окремих людей на таких речах – так.

До прикладу, візьмемо мітинг. Хто приходить на мітинг, робота на якому коштує від 100 до 300 грн? Десяток охочих завжди знайдеться. На це й розраховує Росія. Прийшли, отримали 100 грн – мають за що пива випити.

Сепаратистський мітинг неподалік Львівського цирку

Чи відстежує СБУ підозрілі громадські організації?

Ми моніторимо інформаційний простір. Якщо знаходимо ту чи іншу організацію і бачимо, що вона діє на грані закону, звичайно, що вона привертає нашу увагу і ми продовжуємо нею цікавитись. Цікавитись всіма – нереально. У мене два-три працівники, які цим займаються.

Якби в нас у момент реєстрації нової організації, чиновники уважно вивчали документи, і звертали увагу на засновників, то, напевно, ми про неї знали б трохи більше.

Ми робимо акцент на організації, які в своїх закликах підпадають під ознаки злочинів, які підслідні СБУ. Всіх, звичайно, ми не «ведемо». Але якщо вони, як «Галицький яструб», переступлять цю межу, то тут же будуть нести покарання.

Чи є законний спосіб припинити діяльність таких організацій до того моменту, як вони щось масштабне витворять?

Такі організації не можуть наробити масштабної шкоди. Вони, як правило, складаються з одного-трьох людей. Це елемент інформаційної війни російських спецслужб. Вони розраховували на те, що через журналістське середовище це розійдеться по всіх виданнях. Затрати мінімальні, а ажіотаж великий – посадили якогось Петра чи Івана і йому одному платять гроші.

Тому я звертаюся до журналістів, щоб не популяризувати їх. Під ними, повірте, нічого немає. Потрібно дуже обережно ставитися до таких речей, розуміючи, що за тим стоять спецслужби.

Є інформація про те, що члени провокативної організації «Галицький яструб» виїхали в Росію. Чи є в СБУ документальне підтвердження цього і як їх притягуватимуть до відповідальності, якщо все ж експертиза підтвердить наявність кримінального злочину у їх діях?

Я такою інформацією не володію. Але можемо допустити, що навіть якщо їх тут нема, то вони рано чи пізно приїдуть. По-друге, якусь ланку із задуму російських спецслужб ми вибили, бо вони розуміють, що їм до Львова повертатися не можна. Вони відпрацювали гроші і ми їх звідси забрали.

Організації як такої вже немає. Їхніх послідовників тут також немає. Кримінальна справа відкрита. Експерти зараз повинні дати оцінку тим матеріалам, які в них знайшли. З’ясувати, чи вони місять реальні заклики до автономії Галичини, чи ні.

Ми знайшли багато цікавих речей: і грошові перекази, і банківські картки. З Росії їм ішли гроші за ту чи іншу статтю провокативного характеру, чи за організацію певного заходу.

Лідер «догналітів» помер?

Вікторе Григоровичу, чи припинилася діяльність так званої «секти догналітів» після того, як їхніх керівників видворили з України?

Ми повинні чітко розуміти, що СБУ не має повноважень і прав втручання у питання релігії. Тому на це повинна реагувати влада, судові виконавці, які отримали припис про заборону діяльності цієї організації.

Є кримінальне провадження за ст. 356 ККУ, яке розслідується Шевченківським райвідділом міліції Львова. Ми діяли виключно в рамках доручення слідчого. Були виявлені керівники цієї церкви. Також не слід забувати, що віряни є нашими громадянами. У них є певна віра, вони дивляться на світ не так як ми, але, згідно з Конституцією, людина має право на власні переконання.

Ми розуміли, що якщо нам вдасться зупинити керівників, то паства також буде мінятися. Я ставив собі за мету не зачепити віру тих людей, які були затягнені [в секту] обманом. Це люди, в яких життя попереду.

Ми провели спецоперацію, яка була підготовлена з урахуванням всіх цих аспектів. Ми розуміли, що проти десятка співробітників можуть вийти 40 жінок і ми можемо створити гіршу ситуацію, ніж там була. Але все пройшло дуже толерантно, без силових акцій.

Ми у перший же вечір знайшли п’ятьох іноземних громадян. Звичайно, ми знали, хто вони. Троє з них одразу пред’явили нам свої документи. Вони перебували на території України незаконно. Ми видворили зразу двох, а третьому скоротили термін перебування в Україні.

Двоє з них,  заплатили по 510 грн штрафу і ми спільно з міграційною службою доставили їх в контрольно-пропускний пункт «Ужгород». А ще двох, які відмовились надавати документи, після встановлення їх особи, видворили на наступний день за рішенням суду і після того, як кожен з них  сплатив штраф у розмірі 3000 грн.

Якщо ми побачимо, що від «догналітів» будуть йти якісь заклики, які підпадатимуть під нашу компетенцію, то будемо адекватно діяти.

Лідер «догналітів» Антонін Догнал

Чи відомо, де зараз перебуває лідер «догналітів» Антонін Догнал?

Я не хочу коментувати, але також читаю в інтернеті інформацію, що він десь на сході, нібито в Донецькій області, але думаю, що це фейк. На території Львівської області його з 2013 року не бачили.

За неперевіреною інформацією він помер два роки тому і був таємно похований…

Ми теж маємо таку інформацію, яка йде від близького оточення лідерів «догналітів». Але немає документа про його смерть. Давайте ми дочекаємося того моменту, коли ми матимемо достовірну інформацію про його смерть та місце захоронення, тоді будемо про це говорити.