Єдиний можливий захист від Росії – це вступ до НАТО, – Леонід Кравчук

21:22, 22 квітня 2015

Під час свого візиту до Львова перший президент України Леонід Кравчук зустрівся зі студентами «Львівської політехніки». На зустрічі він сказав, що єдиний спосіб вирішити проблему на Донбасі – це повернутись до формату Будапештського меморандуму. Адже Мінські домовленості не працюють.

Екс-президент вважає, що збройне протистояння завершиться найближчим часом на користь України. Війна зміниться, не буде прямої агресії, натомість будуть диверсії та інформаційні війни. 

Водночас Кравчук наголосив, що Петро Порошенко повинен постійно ініціювати переговори з Путіним: «Президент Порошенко повинен постійно запрошувати Путіна на переговори. Наполягати на цьому, проявляти виняткову активність і жорсткість позиції. Весь час йому нагадувати, що потрібно сісти за стіл переговорів. Тому що тільки ми – Україна і Росія – можемо вирішити це питання, яке торкається безпосередньо України. Ні в якому разі не можна виносити на переговори питання суверенітету, питання внутрішнього будівництва. Чи в нас федерація, чи конфедерація, чи в нас держава унітарна – це наше питання».

Він наголосив, що Україна може говорити лише про військові відносини.У форматі Європа – Україна – Росія, зокоема і питання вступу до НАТО: «Ми маємо єдиний можливий захист від Росії – це приєднатись до НАТО».

Порушив перший президент і питання декомунізації. Кравчук, як один з перших борців з ідеологією, підсумовує: пам'ятники Леніну повалили, а от з голів ще не вибили. Поряд з тим не заперечує, що декомунізації потрібно було провести ще в 1990-х.

«Її варто було провести ще в 1990 році. Тільки тоді при владі було 3,5 млн комуністів. Зараз нас порівнюють з Прибалтикою. Але ми були в складі тієї держави з 1917 року. В нас комуністична партія, і держава була зовсім інша, ніж в Прибалтиці. Інша, ніж в Польщі. Тому порівняння не коректне, ми цього зробити не могли», – аналізує Кравчук.

Відтак додав, що він сам Комуністичну партію заборонив ще в 1991 році. Але ця заборона проіснувала лише два роки і два місяці. «Не готові були, отже, не було сил довести це до кінця. Прийняв рішення про зняття пам'ятників, символіки – не спрацювало. І зараз... чому президент не підписує закон? Аналізує. Правильно робить», – підсумував преший президент України.