Єдиного власника 3G-ліцензії в Україні хочуть її позбавити

12:38, 10 грудня 2014

Генеральна прокуратура звернулася до Окружного адмінсуду Києва з позовом до оператора «ТриМоб» (дочірня компанія «Укртелекому») та Національної комісії з питань регулювання зв'язку та інформатизації (НКРЗІ). Відомство вимагає від регулятора анулювати оператору ліцензію на радіочастоти під зв'язок третього покоління (3G, UMTS), яку було видано «ТриМобу» в 2011 р на 30 МГц по всій Україні.

Про це повідомляє «Капитал».

«ТриМоб» створений рішенням наглядової ради «Укртелекому» в серпні 2011 р. з метою передачі цьому підприємству функцій філії Utel, який надавав послуги мобільного зв'язку 3G. Керівництво «Укртелекому» заявило про наміри продати «ТриМоб». Але переговори з найбільшими мобільними операторами ні до чого не привели.

Цей оператор як і раніше є єдиним власником ліцензії на UMTS в країні.

У позові Генпрокуратура наголошує, що «ТриМоб», на її думку, отримав частоти незаконно. НКРЗІ в кінці 2011 р. вирішила перерозподілити радіочастотний ресурс (РЧР) 3G між «Укртелекомом» і «ТриМобом» згідно зі спільним зверненням компаній. У результаті «ТриМобу» відійшло 30 МГц, а «Укртелекому» – 5 МГц.

Нагадаємо, Кабмін для підвищення інвестпривабливості розпорядився видати «Укртелекому» єдину ліцензію під зв'язок третього покоління ще в 2005 р (загалом 35 МГц), коли підприємство ще належало державі. Зараз ним володіє СКМ Ріната Ахметова. У Генпрокуратурі вважають, що НКРЗІ порушила норми закону «Про радіочастотний ресурс», переоформивши ліцензії двом компаніям, оскільки у процедурі перерозподілу можуть брати участь лише власники радіочастот. А вони на той момент були в розпорядженні лише в «Укртелекому».

Позивач також звертає увагу на той факт, що ліцензія на 3G була видана державою на пільгових умовах без проведення конкурсу виключно «Укртелекому». А всі інші компанії повинні отримувати такі документи тільки через тендер, тому що попит на UMTS-частоти перевищує пропозицію. Адже в 2006 р комісія відмовляла у видачі аналогічних ліцензій «Київстару», МТС, «Астеліту» (life :)) і УРС (Beeline). Але Міністерство оборони на той момент ще не звільнило додаткові частоти.

При цьому позивач вказує, що НКРЗІ в 2011 р. переоформила «ТриМобу» ліцензію за надзвичайно низьку плату – 170 грн.

«…Без проведення конкурсу або тендера держбюджет України недоотримав значну суму грошей», – йдеться у позові. Відомство наводить в заяві приклад, що в 2009 р НКРЗІ визначила мінімальну ціну 3G-ліцензії на рівні 400 млн грн, а у вересні 2014 – 2,443 млрд грн (згодом збільшена до 2,7 млрд грн).

Цікаво, що Генпрокуратура виявила порушення законодавства при видачі 3G-ліцензії «ТриМобу» за результатами розгляду звернення від самої ж НКРЗІ від 13 листопада. Член Нацкомісії Олександр Скляров вчора заявив, що про причини звернення може розповісти лише очільник відомства Олександр Животовський, оскільки лише він має у розпорядженні таку інформацію. З Животовським вчора зв'язатися не вдалося.

Один з юристів «Укртелекому» сказав, що компанія зараз вивчає позов і думає, які кроки робити. Він наголосив, що багато компаній вже використали норму закону, згідно з якою можна перерозподіляти радіочастоти. «А претензії з'явилися лише до нас», – заявив юрист.

Ще одне джерело в «Укртелекомі» зазначило, що одна з претензій прокуратури точно надумана. Адже в законі «Про радіочастотний ресурс» ніде не написано, що при перерозподілі спектра частоти повинні бути у кожного із заявників.

«Там просто сказано, що така процедура проводиться за спільною заявою двох суб'єктів господарювання», – наголосив він.

Представники «Укртелекому» додають, що якщо анулювати ліцензію «ТриМоба» згідно з другою претензією, зазначеною в позові (дефіцитні частоти повинні виставлятися на конкурс), то за таким принципом можна оскаржити і передачу частот від УРС (Beeline) і «Голден Телекому» «Київстару »в рамках злиття під єдиним холдингом VimpelCom. Адже охочі на спектр GSM-900 та GSM-1800 теж були. Це «МТС Україна» і life :).

Вчора пройшло перше слухання за позовом Генпрокуратури. Сторони оголосили свої позиції. Наступне слухання призначено на 23 грудня.