ЄС може захистити Україну від енергетичного шантажу Росії, - Ющенко

15:24, 25 березня 2009

"До 2030 року, за прогнозом Міжнародного енергетичного агентства, імпорт газу до Європи подвоїться, тому що Європа не буде спроможна забезпечити власні потреби в енергії. Більша частина додаткових поставок може надходити з Росії, якщо буде здійснено потрібні для нового видобутку інвестиції і якщо це буде зроблено просто зараз. Інакше є ймовірність того, що імпортери можуть опинитися у дуже уразливому становищі", - наголошує Президент України Віктор Ющенко в статті у виданні The Wall Street Journal Europe. Про це ZAXID.NET повідомила прес-служба Глави держави.

"Лібералізувати свій енергетичний сектор було б в інтересах самої Росії. Але вона, очевидно, опиратиметься закликам зробити це, аж доки Європейський Союз не подасть прикладу, заохотивши операторів мереж інвестувати у з'єднувальні трубопроводи, щоб побудувати енергетичну систему і мережу трубопроводів майбутнього, тим самим зменшивши ризик ситуації, коли одного споживача нацьковують на другого. Енергетична незалежність постане з енергетичної взаємозалежності. Нам усім потрібна відкрита, прозора та конкурентна міжнародна торгівля енергоносіями.

Від нинішньої економічної кризи потерпають як люди, так і бізнес. Ця ситуація є ще одним стимулом вирішити проблему, що виникає у всіх нас, - і в українців, і в наших європейських друзів - бути залишеними на милість свавільного монополіста.

Працюючи разом, ми можемо убезпечити свої взаємні інтереси - а ще, на перспективу, зменшити зайві тертя з Росією. Єдиний, конкурентний газовий ринок допоміг би деполітизувати газові відносини ЄС і Росії зі значними зовнішньополітичними вигодами для Європи. Він би також підвищив безпеку поставок для всіх європейських споживачів газу.

Європейське енергетичне співтовариство є наріжним каменем для цієї концепції, але його діяльність повинна виходити за межі лише лібералізації ринку й містити більш активні та практичні форми співпраці. Що стосується нас, Україна сповнена рішучості реформувати газовий сектор, аби залучити інвестиції. Ми підвищимо ефективність, модернізувавши газопровідну інфраструктуру - а отже, мінімізувавши енерговитрати на передачу, створимо сучасний, відповідний до рівня ЄС енергетичний сектор. ЄС може посприяти цій меті, допомігши транзитним країнам, як-то Україна, зменшити залежність від російського газу, а відтак, і вразливість перед енергетичним шантажем".