ЄС не відреагував на лист американців щодо Тимошенко

17:48, 1 вересня 2011

На початку серпня низка американських експертів, включно з президентом Freedom House Дейвідом Кремером, президентом аналітичного центру CEPA Весом Мітчелом, Деймоном Уілсоном з Атлантичної Ради та колишнім послом в НАТО Куртом Фолькером, написала листа керівництву ЄС щодо справи Юлії Тимошенко. Лист залишився без відповіді.

«Це був приватний лист, не відкритий, але відповіді на нього не було», - йдеться у статті, опублікованій 31 серпня в американському виданні The Economist. Підписанти скерували листа президенту ЄС Герману ван Ромпею, голові дипломатії ЄС Кетрін Ештон, голові Єврокомісії Жозе Мануелю Баррозу та міністру закордонних справ Польщі (країни, яка зараз головує в ЄС) Радославу Сікорському.

Американське видання опублікувало витримки з листа. Зокрема, в нього вказується, що арешт Юлії Тимошенко переходить межу поваги до демократичних принципів і практик в країні, яка є одним із найважливіших партнерів ЄС у Східній Європі. Спосіб, в який Тимошенко було арештовано, вказує на те, що йдеться на про об’єктивне застосування права, а про вияв політичної боротьби.

Американські експерти висловили у листі переконання, що для того, аби послати українській центральній владі якомога сильніший сигнал про неприйнятність таких підходів, Євросозю мав би призупинити переговори з Україною щодо Угоди про асоціацію і Угоди про поглиблену вільну торгівлю доти, доки не буде звільнено Тимошенко і інших несправедливо ув’язнених осіб (таких, як Юрій Луценко), а також не будуть припинені інші поточні політичні переслідування.

Критичні оцінки з боку ЄС та США щодо справи Юлії Тимошенко є «сильною та корисною», наголосили експерти. «Але українська влада зверне на них увагу лише в тому випадку, якщо їх наслідуватимуть конкретні дії, які ЄС, як єдине ціле, може здійснити», - йдеться у листі.

«Для того, аби Європа і Сполучені Штати сприймали Україну, як надійного партнера, Україна має чітко продемонструвати свою відданість демократичним принципам та цінності, включаючи рівний та єдиний підхід до правових процесів. Якщо Україна цього не зробить, народу України треба дати ясно зрозуміти, що зловживання владою з боку нинішнього уряду підриває власні європейські амбіції України», - вказується в документі далі.

Як інформував ZAXID.NET, 5 серпня Головуючий у "газовій справі" суддя Печерського райсуду Києва Родіон Кірєєв задовольнив клопотання сторони обвинувачення про арешт екс-прем'єра України, лідерки партії "Батьківщина" Юлії Тимошенко. Підставою для зміни запобіжного заходу для Ю.Тимошенко з підписки про невиїзд на взяття під варту, як сказано в рішенні суду, є "системні порушення підсудної, зокрема, вона перешкоджала допиту свідків".