Лідери країн-членів Європейського Союзу на саміті в Брюсселі збираються закликати до активізації зусиль у справі скорочення залежності від імпортованого газу.
Про це повідомляє Reuters з посиланням на проект документа, підготовлений для саміту.
Такі кроки в ЄС пояснюють стурбованістю європейських країн теперішніми відносинами між Росією та Україною. Як відомо, Україна є транзитною зоною для постачань до Європи російського газу. На долю українського транзиту в 2012 році припало близько 34% всього європейського імпорту.
Захід хотів би впливати на Москву в зв'язку з українською кризою через енергетику. Про це свідчать і пришвидшені переговори європейської та американської влади з приводу альтернативних джерел поставки енергоресурсів, і численні заяви західних політиків про необхідність перегляду газових відносин з Росією.
Не менш рішуче, ніж лідери країн ЄС, на перегляд газових відносин з Росією налаштований і єврокомісар з енергетики Гюнтер Еттінгер. Раніше він заявив про замороження на невизначений термін переговорів з Росією щодо спільного російсько-європейського проекту з «Газпромом» газопроводу «Південний потік», призначеному для поставок газу до Європи по дну Чорного моря «в обхід» України.
Залежність Європи від російського газу велика: шість країн Євросоюзу залежать від нього на 100 %, а ще сім країн імпортують у Росії щонайменше 50% необхідного їм газу. Проте, зворотна залежність також дуже помітна: 76% експортного російського природного газу споживається на західноєвропейському ринку.
Бажання здобути додаткову свободу в газовому питанні підштовхує Євросоюз до активного пошуку альтернативних партнерів. На даний момент другим найбільшим постачальником газу для Євросоюзу є Норвегія. Також на європейський ринок поставляють газ Алжир і Лівія.