ЄС радить Кіпру продати золотий запас

18:00, 14 квітня 2013

Єврокомісія рекомендувала Кіпру продати більшу частину свого золотого запасу для звільнення грошових коштів у розмірі 400 млн євро.

Як пише ВВС, за нинішніми цінами острову доведеться реалізувати близько 10,36 тонни із загального резерву в 13,9 тонни. Якщо золото буде реалізовано, то це буде найбільша одноразова продаж дорогоцінного металу в світі за чотири роки. У 2009 році Центральний банк Франції вивів на ринок 17,4 тонни золота.

Більш великі країни, що опинилися в центрі європейської кризи, володіють досить великими резервами золота.

Так, запас Португалії становить 382,5 тонни (14,76 мільярда євро в грошовому вираженні), а Іспанія володіє 281,6 тонни. Італія ж за цим показником знаходиться на четвертому місці в світі, тримаючи близько 2,451 тисяч тонн металу.

Частина запасів може бути в майбутньому продана за наполяганням ЄЦБ заради отримання додаткових коштів до бюджетів, хоча мови про те, щоб влаштовувати розпродаж, поки не йдеться.

Продаж золота Кіпром може стати однією з умов надання острову допомоги з боку Євросоюзу. Всього острову потрібно 23 млрд євро, більшу частину з яких Нікосія повинна знайти сама.

Додамо, що Кіпр став першою країною в зоні обігу євро, який запровадив суворі й суперечливі заходи для наповнення бюджету, за якими, зокрема, зазнають значних втрат великі вкладники двох найбільших комерційних банків країни. Також були запроваджені тимчасові валютні обмеження.

Міжнародний план порятунку Кіпру від дефолту передбачає, що власники депозитів обсягом понад 100 тисяч євро у Bank of Cyprus можуть втратити більш як 60% своїх коштів.

Нагадаємо, міністри фінансів 17 країн єврозони 25 березня підписали попередню угоду, яка забезпечить виділення Кіпру фінансової допомоги, але при цьому загрожує великим вкладникам найбільшого банку країни (Bank of Cyprus) значними втратами.

Міністри фінансів країн єврозони (Єврогрупа) підтвердили розмір фінансової допомоги Кіпру від єврозони і МВФ в розмірі до €10 мільярдів.

У ніч проти 23 березня парламент Кіпру схвалив законопроект про реструктуризацію банків країни. Напередодні парламент відмовився ввести примусове списання частини депозитів у вигляді "податку". У запропонованому законопроекті пропонували списати 6,75% депозитів сумою в 20-100 тисяч євро, і 9,9% з більших вкладів. Попереднє рішення про списання було прийнято урядом за наполяганням кредиторів ЄС.

Українські експерти прогнозують, що фінансова криза на Кіпрі не позначиться на гривні, однак може вплинути на економіку України. Українці, які тримають гроші на Кіпрі, можуть втратити €2,5 млрд.