ЄС робить ставку на українську ГТС, - Соколовський

12:58, 24 березня 2009

Спільна ЄС-Україна міжнародна конференція щодо модернізації газотранзитної системи України, яка відбулася 23 березня у Брюсселі, є результатом багаторічної дипломатичної роботи, проведеної Главою держави особисто та за його дорученням. Домовленості, зафіксовані у спільній декларації, свідчать про перехід від переговорного процесу до практичного втілення ініціатив Президента щодо інтеграції української ГТС у європейський енергетичний, економічний, безпековий і юридичний простір. Про це заявив 24 березня на брифінгу Уповноважений Президента України з міжнародних питань енергетичної безпеки Богдан Соколовський, - повідомили ZAXID.NET в прес-службі Глави держави.

Таким чином, підписана в ході конференції Спільна заява створює дипломатичні й організаційні передумови для започаткування процесу повного реформування газотранспортної системи України від радянського типу до європейського зразка. За словами Богдана Соколовського, Заява свідчить про довіру до Глави Української держави, а також "фіксує стратегічне значення української ГТС, як надійної системи транзиту газу європейським споживачам". Також цей документ дає чіткий сигнал іншим інвесторам щодо доцільності вкладення фінансових ресурсів в українську ГТС і підтверджує взаємні прагнення сторін до подальшої співпраці у контексті приведення стандартів функціонування ГТС та в цілому енергетичного сектору України до європейських нормативів.

"У Заяві визнається, що українська ГТС є невід'ємною складовою загальноєвропейської енергетичної інфраструктури, і це означає, що на фоні потенційних альтернативних газових проектів ЄС робить ставку саме на українську ГТС, як ключовий елемент газопостачання в Європі", - пояснив Богдан Соколовський.

При цьому він наголосив, що документ слід розглядати як багатостороннє спільне рішення України, міжнародних фінансових інституцій і Європейської комісії - Європейського Союзу. "Це багатосторонній процес і багатостороння заява, де ключове місце належить міжнародним фінансовим інституціям", - наголосив Уповноважений Президента.

На його переконання, імплементація Спільної заяви створює реальні передумови для інтеграції України в цілому до європейського внутрішнього ринку, сприяє набуттю членства в Європейському Союзі і членства України в енергетичному співтоваристві зокрема.

У технологічному сенсі йдеться про те, що вперше за участю Єврокомісії і міжнародних фінансових інституцій зафіксовано позицію щодо додаткового розширення потужностей ГТС на 60 млрд. кубометрів газу на рік за рахунок вкладення 5-6 мільярдів доларів. "Це на сьогодні найвигідніший потенційний проект у сфері транзиту газу зі Сходу на Захід. Цей проект, без сумніву, набагато дешевший, ніж будь-який інший можливий проект, що обговорюється, чи то Південний, чи то Північний потік", - підсумував Богдан Соколовський.