ЄС відмовився надати Україні допомогу для подолання кризи

09:50, 2 березня 2009

Європейський інвестиційний банк визначив перелік країн, чиї банки отримають фінансову підтримку. Як повідомив "Делу" начальник прес-служби банку Райнер Шліт, 4,4 мільярда євро будуть направлені новим членам Європейської співдружності (серед них Угорщина, Латвія, Литва, Польща, Словаччина, Чехія, Естонія та інші).

Решта коштів піде на підтримку асоційованих членів ЄС. Так, західно-балканські держави отримають 1,9, а Туреччина — 2,2 мільярда євро. України у списку одержувачів європейської валюти не виявилося.

Нагадаємо, Європейський інвестиційний банк разом зі Світовим банком і Європейським банком реконструкції і розвитку мають намір виділити на підтримку фінансових установ Центральної і Східної Європи близько 24,5 мільярдів євро. Згідно з укладеною між організаціями угодою, ЄБРР і Світовий банк беруть на себе зобов'язання виділити кредити у розмірі 6 і 7,5 мільярда євро відповідно. На частку ж інвестиційного банку припало 11 мільярдів. Перший транш у розмірі 2,8 мільярдів євро установа надасть вже наприкінці квітня цього року.

Таким чином, Україні тепер залишається розраховувати виключно на Світовий банк і ЄБРР. Проте ці організації надають гроші тільки під конкретні інфраструктурні або ж урядові проекти.

Про те, що Україні буде непросто знайти гроші для своєї економіки, минулої п'ятниці заявила глава місії МВФ в Україні Джейла Пазарбазіолу.

Президент Центру економічного розвитку Олександр Пасхавер допускає, що ЄБРР і Світовий банк все-таки нададуть кошти українському уряду на підтримку фінансового сектора. "Єдине, ці організації ще не визначилися з конкретною сумою, яку готові надати", — зазначає експерт.

Єдине, чого може поки чекати Україна від Євросоюзу — кількасот мільйонів євро. Раніше комісар ЄС з зовнішніх зв'язків і питаннях європейської політики сусідства Беніта Ферреро-Вальднер висловлювала готовність Євросоюзу виділити близько 600 мільйонів євро на зміцнення співпраці з шістьма державами в рамках програми "Східне партнерство". У число таких країн потрапляють Азербайджан, Вірменія, Грузія, Молдова, Білорусь і Україна. Щоправда, член Комітету Верховної Ради з фінансової і банківської діяльності Василь Петьовка стверджує, що зараз ЄС готовий збільшити цю суму для України до одного мільярда євро.