ЄС відмовився визнати перемогу Лукашенка

11:15, 24 грудня 2010

Глави МЗС Швеції, Чехії, Польщі та Німеччини - Карл Більдт, Карел Шварценберг, Радослав Сікорський і Гідо Вестервелле у статті, опублікованій в газеті "Нью-Йорк таймс", відмовилися визнати результати президентських виборів в Білорусі і розкритикували дії влади проти опозиції.

"Після того, що відбулося після президентських виборів у Білорусі, ЄС не може продовжувати, як ні в чому не бувало, розвивати відносини з Олександром Лукашенком", - говориться в статті.

"В останні місяці з'явилася надія, що слова Лукашенка можна сприймати всерйоз. Він обіцяв запросити міжнародних спостерігачів, і він виконав свою обіцянку. Він погодився дати опозиції більше можливостей для проведення передвиборної кампанії, і, дійсно, ми спостерігали деякі кроки в цьому напрямку. Однак потім все змінилося ", - підкреслили міністри, пишуть Подробності.

"Голосування пройшло гладко, проте підрахунок голосів перетворився на фарс. Стало ясно, що надійшло розпорядження не стільки рахувати голоси, скільки забезпечити заздалегідь узгоджений результат", - вважають міністри.

На їхню думку, "неможливо дізнатися" справжні "результати виборів, однак скоєно очевидно, що оголошені офіційно результати не можуть вважатися легітимними, оскільки не відповідають стандартам демократії".

Міністри висловлюють обурення з приводу дій влади проти прихильників опозиції вже після виборів. "Кандидати від опозиції були побиті і затримані. Сотні їх людей, які працювали на них під час передвиборної кампанії, також опинилися у в'язниці", - пишуть автори статті.

За їх словами, "нічого подібного Європа не бачила вже багато років". Глави МЗС Швеції, Чехії, Польщі та Німеччини вважають, що підсумки голосування були сфальсифіковані, тому що "пан Лукашенко, можливо, зрозумів, що не зможе отримати необхідні 50%, що дозволяють уникнути принизливої для нього другого туру проти опозиційного кандидата".

Автори матеріалу нагадують, що захист прав людини, демократія та дотримання закону - основні цінності країни Європейського Союзу, тому ЄС "не залишиться байдужим до грубих порушень у цих сферах в будь-якій частині світу".

"Продовження розвитку співробітництва з паном Лукашенком представляється марною тратою часу і грошей. Він зробив свій вибір, відкинувши всі цінності, які відстоює ЄС", - вважають вони.

"Наші численні бесіди з представниками різних верств білоруського товариства показують, що ця країна хоче бути частиною вільної і процвітаючої Європи. Ми повинні зміцнювати зв'язки з демократами Білорусі та з членами керівництва, не схвалюю те, за яким лиховісному шляхом пішла їхня країна. Цих людей не можна зраджувати і залишати напризволяще в момент, коли їхня країна, можливо, вступає в темну епоху ", - говориться в статті.

Нагадаємо, вчора спільну заяву про події в Білорусі також оприлюднили державний секретар США Хілларі Клінтон і верховний представник ЄС із закордонних справ Кетрін Ештон. Вони різко засудили "надмірний застосування сили проти кандидатів у президенти, активістів, журналістів та представників громадянського суспільства".

Учора Головне управління внутрішніх справ Мінська підтвердило, що за участь в акціях протесту проти підсумків виборів заарештовано 5 екс-кандидатів у президенти Білорусі. Всього заарештовано 19 осіб. Вони підозрюються в організації масових безладів і їм загрожує кримінальне переслідування за відповідною статтею кримінального кодексу республіки. Крім того, десятки раніше затриманих рядових учасників акцій оштрафовані на великі суми.