Запуск в Україні системи електронного декларування в тестовому режимі має обмаль сенсу і, фактично, може стати контрпродуктивним, йдеться у заяві представництва Євросоюзу та посольств країн-членів ЄС у Києві.
«Електронна система декларування статків, яку Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) запустило 15 серпня, не була сертифікована у належний спосіб; таким чином вона не відповідає цілям закріплення ключових юридичних наслідків, що повинні бути наслідком подання неправдивих декларацій. Саме тому запуск електронного декларування в тестовому режимі має обмаль сенсу і, фактично, може стати контрпродуктивним», – йдеться у заяві.
Європейський Союз також поставив під сумнів офіційну аргументацію влади щодо причин невидачі сертифіката. В заяві зазначається, що посилання на «технічні недоліки», «є протилежним до публічних заяв, зроблених ПРООН та іншими надійними експертами».
«Вони чітко підкреслюють: система повністю відповідає міжнародним стандартам та вже зараз може бути використана для збору та публікації декларацій в абсолютно законний спосіб. Це – завдання, що його наразі має виконати НАЗК», — наголошують в ЄС.
У заяві також міститься вимога до української влади, щоб вона на всіх рівнях без зволікання владнала решту технічних і адміністративних питань – згідно з відповідними зобов’язаннями між Україною та ЄС.
«Нездатність швидко розв’язати цю проблему може підірвати важливі зусилля у боротьбі проти корупції в Україні, які є вкрай суттєвими для успішного процесу реформ, що підтримується Євросоюзом», – зазначається у заяві.
Нагадаємо, система електронного декларування в Україні почала працювати в тестовому режимі 15 серпня, проте повноцінний її запуск не є можливвим через відсутність відповідного сертифіката від Державної служби спеціального зв’язку.
Служба, зокрема, заявляє, що не може сертифікувати систему через неліквідовані недоліки в її розробці.