Велика палата Європейського суду з прав людини відмовила Україні в апеляції на рішення у справі «Полях та інші проти України, підтвердивши, що Закон «Про очищення влади» (люстрацію) в Україні порушує права людини. Про це йдеться в повідомленні ЄСПЛ.
ЄСПЛ визнав вимоги заявників прийнятними і відхилив заперечення уряду України. Протягом трьох місяців уряд повинен виплатити п'ятьом заявникам по 5 тис. євро + будь-які виплати, які можуть бути стягнуті як моральна компенсація. Крім того, Україна повинна компенсувати заявникам витрати на суд (загалом близько 3 тис. євро). Інші вимоги про компенсацію відхилено.
Рішення ухвалено 24 лютого і є остаточним. Також суд дійшов висновку про те, що вимоги люстрованих чиновників про виплату втраченої ними заробітної плати повинні розглядатися на національному рівні.
Як інформував ZAXID.NET, 17 жовтня 2019 року ЄСПЛ виніс рішення за позовом колишнього заступника начальника управління кадрів Генеральної прокуратури В'ячеслава Поляха і кількох інших люстрованих чиновників. У своєму рішенні ЄСПЛ одностайно встановив порушення ст. 6 (право на справедливий суд) Європейської конвенції з прав людини у зв'язку із надто тривалим розглядом справ заявників в українських судах, а також порушення ст. 8 (право на повагу до приватного життя).
Заявниками у справі виступили В’ячеслав Полях, Дмитро Басалаєв, Олександр Ясь, Роман Якубовський та Сергій Бондаренко. Перших трьох заявників було звільнено відповідно до закону про люстрацію у жовтні 2014 року, на тій підставі, що вони посідали посади на державній службі у 2010-2014 роках, тобто під час правління колишнього президента Віктора Януковича. Четвертого заявника було звільнено за невчасне подання заяви про люстраційну перевірку, а п’ятого за те, що він обіймав посаду другого секретаря райкому Комуністичної партії у період до 1991 року.
Суд постановив, що Україна повинна виплатити кожному заявнику 5 тис. євро відшкодування моральної шкоди, а також присудив 1 500 євро Поляху і по 300 євро всім іншим заявникам на відшкодування судових витрат.
Закон «Про очищення влади» (люстрацію) ухвалили у вересні 2014 року, він набув чинності в жовтні 2014 року. Згідно з ним, під звільнення підпадали особи, які щонайменше рік займали владні посади в період з 25 лютого 2010 року по 22 лютого 2014 року, а також особи, які були при владі в період Революції гідності і не подали у відставку за власним бажанням.