Європейський суд з прав людини ухвалив рішення, в якому визнав, що звільнення в Україні п'ятьох державних службовців на підставі закону «Про очищення влади», тобто люстрації, порушило їхні права.
Таке рішення суд ухвали 17 жовтня, розглянувши скарги цих чиновників, повідомляє прес-служба ЄСПЛ.
Заявниками у справі виступили В’ячеслав Полях, Дмитро Басалаєв, Олександр Ясь, Роман Якубовський та Сергій Бондаренко. Перших трьох заявників було звільнено відповідно до закону про люстрацію у жовтні 2014 року, на тій підставі, що вони посідали посади на державній службі у 2010-2014 роках, тобто під час правління колишнього президента Віктора Януковича. Четвертого заявника було звільнено за невчасне подання заяви про люстраційну перевірку, а п’ятого за те, що він обіймав посаду другого секретаря райкому Комуністичної партії у період до 1991 року.
Заявники подали позови про поновлення на посадах, але провадження у справах перших трьох заявників було зупинено у 2014-2015 роках до отримання висновку Конституційного Суду щодо конституційності Закону про очищення влади. Суди відхилили позови четвертого і п’ятого заявників на підставі, зокрема, що Конституційний Суд не визнав закон неконституційним.
У сьогоднішньому рішенні у цій справі ЄСПЛ одноголосно встановив: порушення статті 6 (право на справедливий суд) Європейської конвенції з прав людини у зв’язку з занадто тривалим розглядом справ трьох перших заявників на національному рівні, та порушення статті 8 (право на повагу до приватного життя) Конвенції щодо усіх п’яти заявників.
За рішенням ЄСПЛ, Україна має сплатити заявникам 5 тис. євро кожному заявнику, плюс будь-який податок, який може бути стягнуто з цієї суми, а також в якості компенсації моральної шкоди 1500 євро першому заявникові і 300 євро іншим заявникам.