«Євробачення»: конкурс скандалів

Національні відбори в Україні часто викликали багато сварок

17:26, 25 лютого 2019

Співачка Maruv, яка мала би представляти Україну на «Євробаченні» за підсумками національного відбору, може втратити цю можливість через концерти у Росії. Згідно із договором, який має укласти зі співачкою Національна спілка телерадіомовлення України (НТКУ), їй заборонено будь-яка імпровізація на сцені та неузгоджене спілкування з журналістами, а також вона має передати авторські права на пісню, що належать світовому лейблу Warner Music (точніше його російському представництву).

Чи погодиться Maruv з вимогами НТКУ, тобто чи зможе (схоче) вона виконати усі вимоги, зазначені в угоді, стане відомо уже 25 лютого. Наразі її гастролі в Росії не скасовано. А тим часом пригадаємо декілька скандалів, які постійно траплялись з українським відбором учасника пісенного конкурсу. Нагадаємо, Україна бере участь у конкурсі з 2003 року. Тоді країну представляв Олександр Пономарьов, який посів 14-е місце.

2005 рік

У 2005 році в Україні відбірковий конкурс для участі в Євробаченні пройшов гурт «Гринджоли» з гімном Помаранчевої революції «Разом нас багато». На вимогу Європейського союзу мовлення (EBU) їм довелося змінити слова пісні, щоб зробити її менш політизованою.

Багато питань викликало те, як гурт потрапив на національний відбір: за підтримки віце-прем'єра Миколи Томенка музикантам дозволили виступати одразу у фіналі нацвідбору, і, нарешті, у телефонному голосуванні вони обійшли найближчих конкурентів: Ані Лорак та гурт «Тартак». Гурт посів 19-те місце з 24-х країн.

2007 рік

У 2007 році спочатку багато суперечок було довкола того, що Україну представлятиме Андрій Данилко в образі Вєрки Сердючки. Протести об'єднали навіть Конгрес українських націоналістів та депутата від Партії регіонів.

Коли в Україні супереки вщухли, новий скандал спалахнув довкола його пісні Danzing. Російські глядачі звинуватили Данилка в тому, що у фіналі конкурсу він заспівав Russia Goodbye. Після цього декілька років гастролі Данилка у Росії скасовувались. Бойкот був неофіційним, проте Данилко заявив про цькування з боку російської влади. Тривало воно, утім, недовго. Данилко гастролює в Росії і зараз

На конкурсі Андрій Данилко посів 2-ге місце. Британське видання The Guardian навіть назвало номер Сердючки «найкращою піснею, яка не виграла Євробачення».

2009 рік

Фаворитками нацвідбору стали дві співачки: Світлана Лобода та Анастасія Приходько. Проте, пісню Приходько дискваліфікували. Екс-продюсерка співачки Олена Мозгова звинуватила журі в упередженості. Приходько подала в суд на НТКУ, поставивши під загрозу весь відбір цілому.

У підсумку Приходько представляла на конкурсі Росії, а Україну представляла Світлана Лобода. ЗМІ писали про великий хабар, але на цьому справа і закінчилась.

Лобода отримала 12 місце, а Приходько – 11-те.

2010 рік

НТКУ ухвалила рішення про представника від України на Євробачення. Ним мав стати Василь Лазарович. Однак після зміни керівництва НТКУ, рішення про кандидата на Євробачення-2010 від України було скасовано. Було оголошено новий відбір.

З майже 70 учасників було обрано двадцятку фіналістів. Перемогла Alyosha з піснею To Be Free. Проте згодом пісню довелось замінити: співачку звинуватили у плагіаті. Проте Alyosha все-таки поїхала на конкурс з піснею Sweet people та посіла 10-те місце.

2011 рік

У 2011 році представника України обирали двічі. За підсумками фінального голосування перемогла Міка Ньютон. Проте громадськість підставила ці результати під сумнів (фавориткою глядачів була Джамала).

Національна телекомпанія звернулась до трьох фавориток, Міки Ньютон, Злати Огнєвіч та Джамали, з пропозицією виступити у прямому ефірі. Співачки відмовились. Міка Ньютон посіла 4-те місце.

2014 рік

Марія Яремчук, донька відомого українського співака Назарія Яремчука. Представляла Україну в рік Революції Гідності. Саме тому її участь у конкурсі викликала скандал: відразу декілька українських продюсерів заявила про те, що дівчина нечесно пройшла конкурсний відбір.

Яремчук пов'язували з Партією регіонів та особисто олігархом Ринатом Ахметовим. Марія Яремчук таки посіла шосте місце.

2016 рік

Під час нацвідбору 2016 року скандал розгорівся навколо виконавця Андрія Запорожця, який виступав під псевдонімом SunSay. Член журі Андрій Данилко зауважив, що за правилами нацвідбору учасник має право виконувати лише нову пісню, ту, яка не була публічно жодного разу представлена. Пісня ж SunSay Love Manifest була у доступі набагато раніше.

А от в іншої судді, співачки Руслани, виникло до Запорожця інше запитання: чи вважає він нормальним виступати в окупованому Криму та у Росії. Тоді артист відповів, що він є «громадянином світу». У нацвідборі впевнено перемогла Джамала, яка посіла перше місце і на конкурсі.

Наступного року без скандалів переміг гурт O'Torvald, який у Києві посів найнижче для України місце – 24-те з 26-ти.

Проте, варто зауважити, що таких запеклих суперечок, які суповоджували нацвідбір цього року, Україна ще не бачила.