Українські трудові мігранти бачать в Євросоюзі основний і, головне, більш легальний, ніж у Росії, ринок праці.
Про це пише доктор економічних наук, професор Павло Гайдуцький, коментуючи переваги євроінтеграції для України, у своїй статті для ZN.UA.
За даними Українського центру соціальних досліджень та Інституту народознавства НАНУ, кількість українських трудових мігрантів сягає 4,5-5 млн осіб, але є розрахунки, які свідчать про 5,5-7 млн «заробітчан», зазначив економіст.
«За неофіційними даними, більшість українців працюють у Росії, проте за офіційними – навпаки: більше в ЄС, причому втричі. А бажаючих виїхати на заробітки в ЄС ще більше – 63%. Отже, основний і, головне, більш легальний ринок праці українські трудові мігранти бачать в Євросоюзі», – пише Гайдуцький.
«Ще більш вражаюча ситуація з грошовими переказами українських трудових мігрантів з-за кордону. З країн ЄС в Україну щорічно від трудових мігрантів надходить близько 15 млрд євро. Ця сума втричі перевищує суму таких переказів з Росії. За даними МОМ, загальний дохід українських мігрантів становить близько 35,3 млрд доларів на рік, з яких вони щорічно перераховують в Україну 20-25 млрд, що становить близько 10-12% ВВП країни», – зазначає економіст.
Виходячи з реальних можливостей України у забезпеченні зайнятості і доходів населення, такий високий міграційний статус ЄС для українців – безперечно, позитив. Вибір і реалізація цих можливостей – за простими людьми. Це вибір права на працю, кращі заробітки, краще життя і добробут. Що і є основною цивілізаційною цінністю для людей. Цей вибір очевидний – він європейський.
Нагадаємо, президент Віктор Янукович прогнозує підписання угоди про асоціацію України і ЄС у листопаді.
Прем’єр-міністр Естонії Андрус Ансіп 11 квітня 2013 року під час зустрічі з прем'єр-міністром України Миколою Азаровим висловив упевненість, що угода про асоціацію між Україною і ЄС буде підписана 21 листопада 2013 року. Однак 17 квітня канцлер Німеччини Анґела Меркель після переговорів з прем'єр-міністром Естонії Андрусом Ансіпом зазначила, що Україна ще не готова до підписання угоди про асоціацію з ЄС, оскільки потрібно подолати «цілу низку проблем».
10 грудня 2012 року Рада закордонних справ ЄС ухвалила висновки, у яких заявила про готовність підписати угоду про асоціацію з Україною до Вільнюського саміту «Східного партнерства», запланованого на листопад 2013 року, за умови прогресу у зміні виборчого законодавства, розв’язання проблеми вибіркового правосуддя та ліквідації недоліків виборів Верховної Ради. Окрім того, вимагає провести низку реформ.
Екс-голова Європарламенту Єжи Бузек визнав, що нині відносини України з ЄС далекі від «фантастичного моменту», який був у 2004–2005 роках і після якого і ЄС, і Україна зробили низку помилок.
Тим не менше, під час саміту Україна-ЄС, що відбувся наприкінці лютого, Київ та Брюссель оприлюднили заяви про відданість угоді про асоціацію, СОТ та ЗВТ.
Європа не має остаточного рішення щодо підписання угоди про асоціацію з Україною, і українській стороні ще багато чого потрібно зробити. Про це сказали міністри закордонних справ Литви Лінас Лінкявічюс і міністр європейських справ Данії Микола Ваммен.