Єврокомісія має намір оцінити прогрес Києва у виконанні критеріїв підписання угоди про асоціацію 15 травня, що залишає Верховній раді один сесійний день для прийняття євроінтеграційних законів. Про це пише газета «КоммерсантЪ-Украина» з посиланням на власні джерела в Міністерстві закордонних справ.
Зокрема, 15 травня колегія Європейської комісії обговорить ситуацію в Україні. На цьому ж засіданні планується затвердити звіт ЄК про прогрес у виконанні Києвом критеріїв підписання угоди про асоціацію з ЄС. Йдеться про так званий "список Фюле" з 19 пунктів, який пізніше шляхом об'єднання кількох індикаторів був скорочений до 11 пунктів.
Офіційно порядок денний колегії ще не затверджений, але відкласти це питання навряд чи вдасться, оскільки вже 27 травня звіт ЄК планується розглянути в Раді ЄС на рівні міністрів закордонних справ. Рада має прийняти рішення про направлення угоди про асоціацію на юридичну звірку та підготовку до можливого підписання. Такі темпи розгляду, згідно з європейською бюрократичною процедурою, вважаються вкрай стислими і не можуть бути скорочені. У представництві Євросоюзу у понеділок, 22 квітня, утрималися від коментарів з приводу зазначених дат, залишивши запит видання без відповіді.
Ухвалений Брюсселем графік створює додаткові проблеми для української влади. Більшість індикаторів, використовуваних ЄС, припускають зміну законодавчої бази в Україні. Тим часом до затвердження звіту Єврокомісії відбудеться лише одне засідання Верховної ради - 14 травня.
Виданню також стали відомі результати першої хвилі незалежного моніторингу прогресу України у виконанні вимог ЄС. Дане дослідження проводили дві групи експертів, організовані фондом "Відродження" та спільнотою "Ми - європейці". Обидві вони прийшли до схожих висновків - Україна продемонструвала певний прогрес, але ще далека від повної відповідності індикаторам "списку Фюле".
"Майже в усіх напрямках влада робить спроби виконання критеріїв підписання угоди про асоціацію. Але проривних, вирішальних змін немає ні по одному з блоків", - заявив науковий директор Інституту євроатлантичного співробітництва Олександр Сушко.
"Дослідження показало, що всі критерії, встановлені ЄС, досяжні, вимоги можуть бути виконані, і певна робота вже ведеться", - зазначив у коментарі координатор руху "Ми - європейці" Дмитро Крикун.
Відповідно до звітів експертів, більшу частину досягнень влади складають затверджені Кабміном і президентом плани дій з термінами виконання не раніше травня. Це означає, що до оцінки Єврокомісії уряд може і не встигнути подати до парламенту нові законопроекти, необхідні ЄС.
Щоб домогтися включення до звіту Єврокомісії згадок про розпочату роботу, Кабмін погоджує з дипмісією ЄС та міжнародними організаціями проекти документів ще до їх офіційного затвердження, розповіли експерти. "За інсайдерською інформацією, підготовка законопроектів ведеться у співпраці з європейськими структурами, і це - позитив", - стверджує директор європейської програми фонду "Відродження" Дмитро Шульга. Як приклад він навів співпрацю Мін'юсту з Венеціанською комісією з приводу зміни виборчого законодавства.
Заступник гендиректора Центру ім. Разумкова Валерій Чалий підкреслив, що головною проблемою є недостатні темпи роботи в даній сфері. Як відомо, першу версію "списку Фюле" Київ отримав ще в січні, і в Брюсселі очікували, що до травня Україна досягне більшого. "З нинішньою швидкістю роботи до листопадового саміту Східного партнерства у Вільнюсі (де можливе підписання угоди про асоціацію – Ред.) навряд чи вдасться вийти на фінішну пряму. Темп потрібно істотно збільшувати, тим більше що наближається період літнього затишшя, коли інтенсивної роботи не буде", - пояснив Чалий.
Крикун впевнений, що подальший прогрес залежить від травневих висновків ЄС: "Якщо політики почують позитивні сигнали з Брюсселя і зрозуміють, що є можливість успіху, то темпи будуть вищими. Якщо ж Європа скаже, що все погано, то і українська влада, і опозиція зосередяться на звинуваченнях на адресу один одного і Європи, і прогресу не буде".
Усвідомлюють це і в Євросоюзі, у зв'язку з чим проміжний звіт Єврокомісії, найімовірніше, констатує прогрес України, хоча і не гарантує підписання угоди про асоціацію.
"Остаточна оцінка і кінцеве рішення ЄС (про підписання угоди про асоціацію – Ред.) будуть прийняті пізніше, напередодні вільнюського саміту", - процитувало вчора агентство "Укрінформ" міністра закордонних справ Литви Лінаса Лінкевічуса.
Як повідомлялося, міністри закордонних справ ЄС 25 квітня відвідають Київ, щоб ознайомитися з ситуацією на Україні на її шляху до євроінтеграції.
Як повідомляв ZAXID.NET, 18 квітня Європейський парламент ратифікував угоду про внесення змін до договору між Україною і ЄС про спрощення візового режиму. Відповідно до документа, передбачається, що до угоди між Європейським Союзом і Україною від 1 січня 2008 року вносяться зміни про спрощення видачі й порядку оформлення віз для певного переліку категорій громадян України, число яких збільшується на 9, і відповідно з них плата за обробку заяв про оформлення віз не стягується.
Нагадаємо, 22 березня 2013 року Верховна Рада ратифікувала угоду між Україною і Європейським Союзом про внесення змін до договору між Україною і ЄС про спрощення оформлення віз.