Європейська комісія продовжить спроби домогтися компромісу між Росією і Україною з оплати боргів за газ. Для цього Москві та Києву запропоновано провести новий раунд тристоронніх переговорів.
Про це на зустрічі з журналістами ввечері в середу в Асоціації міжнародної преси у Брюсселі повідомив єврокомісар з енергетики Гюнтер Еттінгер, пише Інтерфакс-Україна.
«Минулої неділі сторони не були готові до компромісу, хоча були дуже близькі до нього. Для компромісу потрібно було ще трохи більше гнучкості», - заявив єврокомісар.
Еттінгер порадив не шукати в цій історії «поганих і хороших хлопців», але зауважив, що його компромісна пропозиція була прийнята українською стороною, однак її не прийняли росіяни. Він запевнив, що Брюссель продовжить спроби знайти компроміс і що нові двосторонні переговори з російською і українською сторонами вже заплановані.
Єврокомісар з енергетики запропонував міністру енергетики України зустрітися наступного тижня в Брюсселі, після чого має намір по телефону узгодити з Москвою час тристоронньої зустрічі.
«Якщо не буде компромісу, то програють усі», - заявив він, зазначивши, що Брюссель особливо хвилює проблема заповнення українських підземних сховищ газу. «Без нормалізації відносин України з Газпромом і Росією майбутній рік обіцяє небезпечний розвиток подій», - підкреслив єврокомісар.
У найближчій перспективі він не бачить небезпеки перебоїв поставок російського газу в Європу. Але, за його словами, якщо до зими українські газосховища не будуть заповнені, а зима видасться холодною, то постане питання про те, хто буде використовувати газ.
«Спостерігаючи за ситуацією біля східного кордону України, ми мимоволі питаємо, по-перше, чи гарантовано безпеку газопроводів у цій частині країни, по-друге, чи можливий відбір газу з них у східних регіонах. Поки немає підстав нервувати, однак переговори потрібні», - продовжив Г. Еттінгер .
«Не може бути сумнівів у тому, що українська криза займає основне місце у порядку денному Єврокомісії. Україна для ЄС залишається дуже важливою країною транзиту. Ми надамо фінансову допомогу Україні для стабілізації її економіки та уряду», - заявив він.
Гюнтер Еттінгер упевнений, що Україна здатна погасити газові борги і потім сама купувати російський газ.
«Ми їм даємо гроші, а вони самі вирішують, скільки, коли і кому платити», - сказав він про фінансову допомогу Україні, обмовившись, що ЄС не дає грошей просто так.
«Коли ми надаємо фінансову допомогу, то вимагаємо в обмін на неї реформи. Ми очікуємо від України реформування енергетичної галузі, щоб було більше транспарентності, щоб вона була ближче до ринкових правил ЄС, щоб трубопроводи не були в руках монополістів. Реформа українського енергетичного ринку - це одна з головних умов надання фінансової допомоги», - сказав на закінчення Г. Еттінгер.