Відсутність спільної позиції між Києвом і Москвою щодо ціни газу буде предметом подальших літніх експертних консультацій, вересневого тристороннього діалогу на політичному рівні, а також розглядатиметься у рамках «нормандського формату», заявив віце-президент Єврокомісії з питань енергетичного союзу Марош Шефчович за результатами тристоронніх переговорів у столиці Австрії.
«Ми підтримуватимемо контакти з обома сторонами, висуватимемо нові пропозиції. З високим представником ЄС із зовнішньої політики (Федерікою) Моґеріні ми домовилися, що про перебіг газових переговорів поінформуємо і «нормандський формат», тобто президентів і прем’єр-міністрів (Німеччини, Франції, Росії й України), бо підсумки тристоронніх переговорів також відображені в мінській угоді (щодо мирного врегулювання конфлікту на Донбасі)», – заявив Шефчович 1 липня, передає Радіо Свобода.
Представник Єврокомісії, яка виступає посередником у переговорах щодо наступного газового «зимового пакета» зазначив, що розчарований результатами вчорашніх переговорів у Відні. «Щоб досягти угоди, потрібна більша політична воля з обох сторін, ґрунтовніша підготовка і косенсус», – сказав Шефчович.
Основним «каменем спотикання» виявилася закупівельна ціна на російський газ, пояснив віце-президент Єврокомісії, додаючи, що нині варто сконцентруватися на «зимовому пакеті», щоб забезпечити безперебійне постачання газу на опалювальний період.
Попри те, що угоди наразі досягти не вдалося, пояснив Шефчович, є всі передумови для успішного вирішення всіх проблем. Причому Київ наполягає на продовженні тих же умов постачання та розрахунків за російський газ, які застосовувалися протягом останньої зими.
30 червня у Відні відбувся черговий раунд переговорів про постачання газу між Україною, Євросоюзом та Росією, але сторони ні про що не домовилися.
1 липня російський газовий монополіст «Газпром» заявив, що зупиняє постачання газу до України після того, як Київ оголосив про припинення закупівель у «Газпрому».
Після завершення 31 березня чинності так званого «зимового» пакету Україна і Росія за посередництва Єврокомісії ведуть переговори про умови продовження постачання газу. Ці поставки важливі для наповнення підземних сховищ газу, розташованих на заході України. Саме ці сховища гарантують стабільність постачання палива європейським споживачам у зимовий період.
Між «Нафтогазом» і «Газпромом» триває суперечка щодо контрактів та розрахунків за газ. Остаточне рішення має надати Арбітражний суд Стокгольма. Однак, як повідомляє представник Єврокомісії, воно очікується не раніше весни чи осені наступного року.
Уряд Росії 29 червня затвердив ціну на газ для України на третій квартал цього року у розмірі $247,18 за тисячу кубометрів – як у другому кварталі. Україну така ціна не влаштовує.