Західні, насамперед – західноєвропейські, ЗМІ не обійшли український Євромайдан увагою. Журналісти шукали в недільному Києві паралелі з Помаранчевою революцією 2004 і вияви агресії з боку демонстрантів, нехарактерні подіям дев’ятирічної давнини.
Про те, що 24 листопада в Києві та інших містах України відбулися найбільш масові акції протесту з часів Помаранчевої революції, писали кореспонденти ледь не всіх видань. Але при цьому їх цікавили ще й сутички, яких дев’ять років тому практично не було.
Так, британська газета The Times у публікації під промовистим заголовком «Кремлівський батіг переважає ЄС-івський пряник в битві за душу України» назвало події 24 листопада «відлунням Помаранчевої революції».
«Мітинг, що провіщає найбільш серйозну загрозу Януковичу відтоді, як він прийшов до влади в 2010 році, закінчився бійками з міліцією перед будівлею уряду», - написала британська The Guardian. При цьому в публікації наголошується, що ініціювали сутички самі мітингувальники, а опозиційні політики «безуспішно» намагалися заспокоїти натовп.
Великою фотографією із сутички під Кабміном ілюструвала свій репортаж з Києва і американська The New York Times. В тексті ж наголошується, що деякі учасники Євромайдану готові залишатися на акції аж до 29 листопада, опираючись на «слабку надію, що Янукович воскресить угоди і підпише їх».
«Беркут» і група роздратованих мітингувальників зіткнулися перед будівлею уряду, бризкаючи одне на одного сльозогінним газом і б’ючись палицями, через декілька днів після несподіваного рішення прем’єр-міністра Януковича Миколи Азарова відійти від торгівельної угоди з Європейським Союзом», - написало, своєю чергою, агентство Reuters.
Чеські видання також вирішили найбільшу увагу приділити власне сутичкам, які мали місце в Києві 24 листопада – щоправда, при цьому їхні кореспонденти звідкись взяли інформацію про «коктейлі Молотова». Так, Інтернет-портал idnes.cz свій репортаж назвав «Ми хочемо в Європу!, - вирував у Києві натовп і кидали коктейлі Молотова». Щоправда, чехи наголошують, що до інциденту під Кабміном акції в Києві були мирними.
До речі, чеські журналісти в одному з підзаголовків цього репортажу допустили ще один ляп, помилково написавши «Якукович» замість «Янукович».
Інше чеське видання, Lidove Noviny, також винесло в заголовок момент сутички: «Сотні демонстрантів напали в Києві на будівлю уряду». «Киданням каміння і пляшок із запалювальною сумішшю закінчилася демонстрація «За європейську Україну», яку організували три головні українські опозиційні сили, протестуючи проти зупинення інтеграції з Європейським союзом», - написали журналісти.
Найбільшу увагу українським подіям 24 листопада приділили, звісно, польські видання. І якщо Gazeta Wyborcza присвятила їм звичайний репортаж, то Rzeczpospolita, окрім репортажу, опублікувала ще декілька аналітичних статей.
Слід зазначити, що тональність цих публікацій була доволі оптимістичною. «Сто тисяч противників інтеграції з Росією вийшло на вулиці столиці. Вони можуть змінити хід історії… Масштаб маніфестації є великим успіхом противників Януковича», - написано в репортажі, який вийшов під заголовком «Українці борються за Унію».
В аналітичній статті «Майдан ще може перемогти» спеціаліст з євроінтеграції Єнджей Бєлєцький наголосив, що українські олігархи не підтримуватимуть рух Януковича в бік Митного союзу, бо не хочуть повторити долю Михайла Ходорковського.
«В цьому контексті недільні маніфестації в Києві ще можуть схилити президента до зміни рішення. Янукович добре пам’ятає приниження, якого зазнав дев’ять років тому, коли всупереч Помаранчевій революції хотів сфальшувати вибори. Якщо він дійде до висновку, що суспільна думка знову мобілізується проти нього, він може визнати, що йому вигідніше виступити в ролі рятівника нації і все ж підписати Угоду про асоціацію з Брюсселем», - написав він.
«В такому випадку мотивація Януковича не буде похвальною, але результати його рішення виявляться як найбільш гідними похвали. Отже найближчим днями варто тримати кулаки за демонстрантів на Майдані», - резюмував Бєлєцький.
Інший експерт, Піотр Кошчінський, у своїй статті на сайті Rzeczpospolita зазначив: «Фактично, з точки зору міжнародного права немає проблем. Угода пройшла переговорний процес, її парафували, її формально прийняв український уряд. Потрібен тільки підпис. Теоретично є шанс, невеликий, але є, що її підписання під час саміту Східного партнерства 28-29 листопада у Вільнюсі все ж відбудеться».
При цьому автор наголосив, що рішення про відмову від Угоди про асоціацію Янукович прийняв через те, що президент Росії Володимир Путін просто зумів його залякати.
Зауважимо також, що майже повністю події в Києві оминули увагою центральні французькі видання. Ані Le Monde, ані Le Figaro не опублікували репортажів про події 24 листопада. Le Parisien опублікувала в себе лише прісний репортаж інформагентства AFP. З Франції повідомляють, що так само до українського Євромайдану поставилося і французьке телебачення. У франкомовному швейцарському виданні Le Temps про Євромайдан – також ані слова.
Данило Мокрик, ZAXID.NET