Українські опозиціонери закликали європейських політиків не знижувати тиск на українську владу.
Подальша доля євроінтеграції України безпосередньо залежить від того, наскільки демократичними, чесними та відкритими будуть парламентські вибори восени 2012 року. Такий головний висновок міжнародної конференції «Наступні кроки щодо інтеграції України з ЄС», що відбулася 27 березня у Брюсселі. Представництво європейських політиків на цьому заході було досить впливовим - депутатів Європарламенту Чарльза Теннока та Марека Сівеця чудово знають в нашій країні, оскільки вони являються одними з головних «парламентерів» у переговорах політичного керівництва України та ЄС.
Українську сторону представляли опозиційні політики – голова партії «Україна – Вперед!» народний депутат Наталія Королевська, її заступник по партії Євген Суслов, а також відомий поет і громадський діяч Дмитро Павличко. Також у конференції взяли участь співробітники Європейської комісії, представники громадських, правозахисних та жіночих організацій, дипломатичного корпусу, співробітники європейських дослідницьких центрів, експерти та журналісти.
Відносини України та Євросоюзу дедалі більше ускладнюються. Насамперед, через незрозумілу, а, інколи здається, й навмисно деструктивну позицію української влади. Політичні переслідування опозиції, погіршення інвестиційного клімату та значне зниження рівня економічних свобод, небажання виконувати рекомендації ПАРЄ та реформувати наскрізь корумповану систему судочинства – всі ці прикрі тенденції відштовхують Європейське співтовариство від бажання розвивати партнерство з нашою державною в конструктивному ключі. Відповідно, європейським політикам все важче знаходити приводи для оптимізму стосовно укладення угоди про асоціацію України з ЄС та входження до зони вільної торгівлі. І це, незважаючи на те, що серед європейських політичних діячів вдосталь прихильників нашої країни, які готові захищати її інтереси та європейські прагнення перед міжнародною спільнотою. Але навіть вони, схоже, стають все далі обережнішими у своїх прогнозах на майбутнє відносин України та Євросоюзу.
Так, один з відомих друзів України в Європі, Марек Сівець у своєму виступі перед учасниками конференції зазначив, що без чесних та вільних парламентських виборів жодного просування України до ЄС не буде. «Будемо відверті: я не очікую жодних проривів до жовтня. Але ми обіцяємо, що будемо присутні, будемо виступати, будемо переконувати всі партії, щоб вони боролися за проведення справедливих та чесних виборів», – наголосив євродепутат.
У свою чергу, депутат Європейського парламенту Чарльз Теннок наголосив, що прогрес з підписання угоди про зону вільної торгівлі з ЄС можливий тільки тоді коли українська влада припинить політичні репресії – зокрема, покаже розуміння необхідності справедливого судочинства у справі Юлії Тимошенко. «З урахуванням справи Юлії Тимошенко та її здоров'я, яке погіршується, а також того факту, що багато хто, в тому числі і я, зверталися з проханням надати можливість її відвідати, але ці прохання були проігноровані. На мій погляд, з підписанням угоди про зону вільної торгівлі не буде значного прогресу, якщо не буде істотних змін», - заявив він.
Тема ув'язнення Юлії Тимошенко була і залишається однією з ключових для європейського політикуму. Очевидно, тому на конференцію в Брюссель були запрошені саме ті українські опозиціонери, які найактивніше добиваються визволення лідера української опозиції
Зокрема, партія «Україна – Вперед!», лідером якої є Наталія Королевська, спільно з чисельними громадськими організаціями вже понад два місяці проводять Всеукраїнський збір підписів під Зверненням до ПАРЄ про надання Тимошенко та Луценку статусу політв'язнів. Разом зі своїм колегою, народним депутатом Євгеном Сусловим Королевська була однією з ініціаторів висунення Юлії Володимирівни на Нобелівську премію миру.
На думку лідера «Україна – Вперед!», звільнення Юлії Тимошенко можна буде добитися тільки за підтримки європейського співтовариства.
«Я звертаюся до вас із проханням: в жодному разі не знижуйте свій тиск на українську владу у справі Юлії Тимошенко. Ми зі свого боку звернулися до Нобелівського комітету з проханням удостоїти Тимошенко премії миру. Цей сигнал на весь світ дуже важливий! Весь світ повинен знати й розуміти: в Україні відбувається політичні репресії, і лідери опозиції Юлія Тимошенко та Юрій Луценко невинно засуджені. Вони перебувають у в'язниці саме з політичних мотивів, а не з економічних, як це хоче представити влада. Ми віримо, що тільки разом з українським суспільством, разом з Європою ми зможемо домогтися звільнення лідерів української опозиції», - зазначила Наталія Королевська у своєму виступі.
Виступ опозиціонерки підтримав відомий український поет Дмитро Павличко , який, до речі, знаходиться в дружніх відносинах з багатьма європейськими політиками.
«Якби Європейський Союз посприяв наданню Тимошенко Нобелівській премії миру, нинішній владі було б незручно тримати нобелівського лауреата в тюрмі. Юлія Тимошенко, вийшовши з в'язниці, зможе принести в наше суспільство рівновагу. Тому я прошу Європейський парламент нас підтримати у цьому питанні», - сказав він.
Українські опозиціонери висловили сподівання, щоб ЄС не залишить Україну наодинці з діючим режимом Януковича. «Ми звертаємося до ЄС, до європейських політиків: не зачиняйте перед нашою країною двері до Європи. Не будемо наївно вважати, що можливі швидкі кардинальні зміни в Україні, швидка зміна якості української політики, різка відмова від політики подвійних стандартів. Але якщо сьогодні не підтримати Україну, поставити хрест на євроінтеграції, яку просували багато років покоління українських політиків, – наша країна залишиться один на один з режимом Януковича. І тоді нам буде дуже складно відстоювати демократичні цінності. А інших цінностей немає та бути не може», – зазначила Наталія Королевська.
Разом з тим, Євгеній Суслов, який є заступником голови Постійної делегації від України при Парламентській Асамблеї Ради Європи, наголосив: «В нашій країні є певні політики, які хочуть призупинити процес євроінтеграції. І лише після підписання угоди про асоціацію з ЄС в Україні відбудуться кардинальні зміни в галузі захисту прав людини, судочинстві, юстиції. Я дякую європейським колегам за підтримку та закликаю орієнтуватися на позицію українських громадян, а не посадовців».
Опозиціонер недаремно згадав про «позицію українських посадовців», адже вже найближчим часом, на наступній сесії ПАРЄ, на Україну може чекати запровадження санкцій через невиконання рекомендацій Асамблеї. Тому дуже важливо, щоб у Європі зрозуміли – зараз ототожнювати український народ та українську владу непотрібно. І відповідати за свої дії, в тому числі й після запровадження санкцій, посадовці, причетні до політичних репресій, мають у індивідуальному порядку.
Денис Грабаренко