Європа назвала умови надання кредиту Україні

14:25, 20 липня 2009

Європейські банки заявили, що не дадуть НАК "Нафтогаз України" коштів для закупівлі газу, якщо компанія не відмовиться дотувати продаж палива теплокомуненерго, - повідомляє Комерсант-Україна.

Реформа вітчизняної системи теплопостачання необхідна, але може спричинити двократне зростання тарифів на опалення і гарячу воду для населення, попереджають експерти. Європейські банки - потенційні кредитори НАК "Нафтогаз України" - вимагають, щоб ціни на газ в країні не дотувалися із Держбюджету, заявив у п'ятницю офіційний представник Єврокомісії Марк Грей. За його словами, рішення про виділення кредиту буде прийнято після того, як Україна назве терміни відмови від дотацій.

"Єврокомісія і міжнародні фінансові інститути попросили Україну надати більш детальний графік проведення реформ", - повідомив Марк Грей. З Держбюджету зараз дотується різниця між ціною купівлі газу теплокомуненерго (ТКЕ) у "Нафтогазу" (1176 грн, або близько 153,7 за тисячу кубометрів) і ціною закупівлі монополією палива у Росії (середньорічна ціна - 228 за тисячу кубометрів).

У Нацкомісії регулювання електроенергетики вважають, що питання підвищення цін на газ для ТКЕ може бути розглянуто до кінця року. А голова комісії Валерій Кальченко у п'ятницю заявив, що нинішній рівень цін на газ для населення і ТКЕ давно "не має економічного обґрунтування". Однак прем'єр-міністр Юлія Тимошенко висловила сумнів у тому, що зростання цін на газ відбудеться цьогоріч. "Не живіть чутками. Я пропоную дочекатися підписання меморандуму, тоді буде ясно, є там підвищення чи ні", - сказала вона.

Із проханням надати кредит на закупівлю газу розміром 4 млрд НАК "Нафтогаз України" звернулася до Єврокомісії у червні. У комісії тоді відмовили у виділенні коштів, пообіцявши допомогти в організації переговорів із великими європейськими банками. Перемовини тривають досі. Раніше Україна вже обіцяла МВФ в обмін на кредит до кінця року підвищити ціни на газ для населення на 20%, повідомляв заступник глави Секретаріату президента Олександр Шлапак. Ціна на паливо для цієї категорії споживачів також нижча від собівартості, вважають у "Нафтогазі".

Підвищення ціни на газ для ТКЕ до рівня, необхідного для відмови від дотацій, призведе до двократного зростання тарифів ТКЕ на гарячу воду та опалення для населення, підрахував заступник директора науково-технічного центру "Психея" Геннадій Рябцев. "Зараз рівень розрахунків населення перед ТКЕ не перевищує 85%. Коли ціни підвищаться вдвічі, думаю, він впаде до 60-65%", - вважає член комітету Верховної Ради з ПЕК Сергій Тулуб. Рівень розрахунків ТКЕ перед "Нафтогазом" може бути ще нижчим. У I півріччі рівень розрахунків ТКЕ перед Газом України, за даними компанії, сягнув 74%. "Коли рівень розрахунків населення впаде, цей розрив ще більше зросте. "Нафтогаз" у фінансовому відношенні тільки постраждає - борги ТКЕ перед ним збільшаться", - вважає Сергій Тулуб.

Серед варіантів вирішення проблеми в Єврокомісії називають введення розподільчих рахунків при розрахунку за газ, коли кошти, які населення платить за гарячу воду та опалення, в першу чергу надходитимуть НАК "Нафтогаз України" в рахунок оплати газу, - зазначив Марк Грей. А начальник аналітичного відділу ІК "Брокеркредитсервіс" Максим Шеїн вважає, що "Нафтогаз" буде змушений ввести для ТКЕ стовідсоткову передоплату за придбаний газ. "Саме так працює європейський газовий ринок", - додав експерт.

На думку аналітика ІК Dragon Capital Олени Белан, зростання тарифів на гарячу воду та опалення для населення суттєво прискорить інфляцію, оскільки теплова енергія становить значну частку в комунальних платежах. За рік інфляція може прискоритися на 1,2%. "Однак 2010 року ми очікуємо гальмування зростання цін - до 11%, а головне, такий крок дозволить нарешті збалансувати місцеві бюджети, які зараз є заручниками отримання субвенцій з Держбюджету", - зазначила О. Белан.