Європа не боїться українсько-російської «газової війни», - NYT

15:25, 10 січня 2012

У 2012 році Європа значно краще готова до того, щоб вирішувати проблеми з доставкою газу, які можуть виникнути в разі конфлікту між Україною та Росією, ніж в 2006 році, стверджує оглядач Джуді Демпсі на сторінках американського видання The New York Times.

Як вказується у статті, у 2006 році, коли «газова війна» призвела до того, що Україна припинила постачати російський газ до Європи через свою газотранспортну систему, Київ мав сильну позицію в переговорах з Росією власне через транзитну роль української території.

«Європейці, особливо держави, що повністю залежать від «Газпрому», постраждали (у 2006 році – ред.) від серйозної нестачі газу. Російська репутація надійного поставника газу до Європи послабилася. Українська репутація гаранта поставок газу до Європи різко впала. Цього разу динаміка відрізняється, і на користь Європи – якщо вона вправно розіграє свої карти», - пише Джуді Демпсі.

Так, журналістка, посилаючись на слова експерта в газовій сфері Ґрема Фрідмана, зазначає, що на сьогодні Європа має доступ як до зрідженого природного газу, так і до сланцевого газу, внаслідок чого сам «Газпром» зазнає відчутної конкуренції як постачальник. «Ця зміна на європейському газовому ринку є тлом для останніх енергетичних переговорів між Росією та Україною», - наголошується в статті.

Окрім того, автор вказує на те, що в разі проблем у переговорах з Україною Росія може постачати частину газу в Європу через Північний Потік – газопровід, який відкрився в листопаді минулого року.

«Росії вже належать газопроводи Білорусі та Молдови. Однак з російської точки зору український газопровід є остаточною метою. Здобувши її, вважає аналітик, Росія покінчить з залежністю від України. Але Україна не продає. Згідно зі словами українських посадовців, йдеться про надто великий економічний та політичний актив», - пише Джуді Демпсі.

Як інформував ZAXID.NET, наступний раунд переговорів з газової тематики Україна і Росія проведуть 15 січня 2012 року.